Пр.№ 2/155/812/19
Справа № 155/1154/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2019 року Горохівський районний суд
Волинської області
в складі: головуючого - судді Адамчук Г.М.
при секретарі судового засідання Ревуцькій М.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області справу за позовом ОСОБА_1 до Мар`янівської селищної ради Горохівського району Волинської області про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася з вищевказаним позовом до Мар`янівської селищної ради Горохівського району Волинської області, зазначаючи у позовній заяві про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір ОСОБА_3 , після смерті яких залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок з надвірними будівлями і господарськими спорудами, що в АДРЕСА_1 , земельна ділянка площею 2,39 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №481604, що належала ОСОБА_2 та земельну ділянку площею 2,37 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №481603, яка належала ОСОБА_3 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 залишили заповіт на житловий будинок та сертифікати на земельну частку (пай). Однак після того, як спадкодавці виробили на підставі сертифікатів державні акти на право власності на земельну ділянку, останні не внесли відповідних змін до заповіту. Оскільки правовстановлюючих документів на вказане вище майно немає, а нотаріальна контора відмовила позивачу у видачі їй свідоцтва про право на спадщину на будинок та земельні ділянки, то позивач просила визнати за нею право власності на вищевказаний житловий будинок з надвірними будівлями і господарськими спорудами та земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Судові витрати просить залишити за собою.
У підготовче судове засідання представник відповідача - Мар`янівської селищної ради Горохівського району Волинської області не з`явився, однак скерував до суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі, заявлені позовні вимоги визнає повністю.
У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, однак скерувала клопотання про розгляд справи у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що даний позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Із витягу з погосподарської книги №1 за 2019 рік Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області вбачається, що по особовому рахунку № НОМЕР_1 будинковолодіння з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_2 .
Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 481604, виданого 23 травня 2006 року Горохівською районною державною адміністрацією Волинської області, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 2,39 га (кадастровий номер:0720888600:02:001:0367), яка розташована на території Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області та призначена для ведення особистого селянського господарства.
Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 481603, виданого 23 травня 2006 року Горохівською районною державною адміністрацією Волинської області, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 2,37 га (кадастровий номер:0720888600:02:001:0368), яка розташована на території Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області та призначена для ведення особистого селянського господарства.
Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Широке Горохівського району Волинської області і після його смерті відкрилася спадщина (а.с.13).
Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого виконавчим комітетом Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Широке Горохівського району Волинської області і після його смерті відкрилася спадщина (а.с.12).
Як вбачається із довідки № 901 від 06 червня 2019 року, виданої Цегівською сільською радою Горохівського району Волинської області, ОСОБА_3 проживала до 31 січня 2019 року в АДРЕСА_1 , з дочкою ОСОБА_1 Чоловік ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заповіт від спадкодавця ОСОБА_3 посвідчувався 20.10.2003 року. Спадкоємцем за законом та заповітом після смерті ОСОБА_3 є ОСОБА_1 , яка вступила у фактичне володіння майном шляхом спільного проживання з 1970 року.
Згідно з ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Як вбачається із заповіту, посвідченого секретарем Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області 17 жовтня 2003 року (а.с.6), ОСОБА_2 заповів належний йому житловий будинок з надвірними будівлями, та все майно з чого б воно не складалося та де б воно не знаходилось, майнові та земельний сертифікати своїй дочці ОСОБА_1 , заповіт зареєстровано під №136.
Як вбачається із заповіту, посвідченого секретарем Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області 20 жовтня 2003 року (а.с.7), ОСОБА_3 заповіла належний їй житловий будинок з надвірними будівлями, та все майно з чого б воно не складалося та де б воно не знаходилось, майнові та земельний сертифікати своїй дочці ОСОБА_1 , заповіт зареєстровано під №137.
В подальшому вказані вище заповіти не скасовувалися та не змінювалися, що вбачається із інформаційної довідки №57956175 та №57956134 наданих Горохівською державною нотаріальною конторою.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Із інформації Горохівської державної нотаріальної контори від 18.10.2019 року 01-09/1538 вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не заводилась.
Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого с.Мар`янівка Горохівського району Волинської області, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьком є ОСОБА_2 , матір`ю - ОСОБА_3 .
Із свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 , виданого Цегівською сільською радою Горохівського району Волинської області вбачається, що ОСОБА_1 зареєструвала шлюб із ОСОБА_6 , після чого змінила своє прізвище на ОСОБА_1 .
Таким чином судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за заповітом, яка прийняла спадщину відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України.
Відповідно до технічної документації на садибний житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1 , даний будинок побудовано з дотриманням встановлених будівельних та технічних норм.
Як вбачається із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої Горохівською державною нотаріальною конторою ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок та земельні ділянки у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно (а.с.20).
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.213 ЦК України при тлумаченні змісту правочину беруться до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів. Якщо буквальне значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів не дає змоги з`ясувати зміст окремих частин правочину, їхній зміст встановлюється порівнянням відповідної частини правочину зі змістом інших його частин, усім його змістом, намірами сторін. Якщо за правилами, встановленими частиною третьою цієї статті, немає можливості визначити справжню волю особи, яка вчинила правочин, до уваги беруться мета правочину, зміст попередніх переговорів, усталена практика відносин між сторонами, звичаї ділового обороту, подальша поведінка сторін, текст типового договору та інші обставини, що мають істотне значення.
Отже, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 як спадкоємець померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за заповітом, прийняла спадщину в установленому порядку та має право на спадкування їх майна, але у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів не може оформити спадщину в нотаріальному порядку і хоча спадкодавцями не було внесено відповідних змін до заповіту після того, як вони виробила на підставі сертифікату державний акт на право власності на земельну ділянку, однак із врахуванням волевиявлення спадкодавців та мети правочину, суд визнає за позивачем право власності на житловий будинок з надвірними будівлями і господарськими спорудами, що в АДРЕСА_1 , на земельну ділянку площею 2,39 га (кадастровий номер:0720888600:02:001:0367), яка призначена для ведення особистого селянського господарства на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №481604, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 та на земельну ділянку площею 2,37 га (кадастровий номер:0720888600:02:001:0368), яка призначена для ведення особистого селянського господарства на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №481603, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_3 .
Керуючись ст.ст.12, 13, 89, 259, 264-265 ЦПК України, ст.ст.213, 1217, 1222, 1223, 1235, 1261, 1268, 1269 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на житловий будинок з відповідними надвірними будівлями та господарськими спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 2,39 га (кадастровий номер:0720888600:02:001:0367), яка призначена для ведення особистого селянського господарства згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №481604, виданого 23 травня 2006 року Горохівською районною державною адміністрацією Волинської області, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 2,37 га (кадастровий номер:0720888600:02:001:0368), яка призначена для ведення особистого селянського господарства згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №481603, виданого 23 травня 2006 року Горохівською районною державною адміністрацією Волинської області, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_3
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п.15.5) п. 1 Розділу ХШ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Головуючий: /підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Г.М.Адамчук
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2019 |
Оприлюднено | 20.11.2019 |
Номер документу | 85718464 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Адамчук Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні