Рішення
від 20.11.2019 по справі 138/2516/19
МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 138/2516/19

Провадження №:2/138/875/19

РІШЕННЯ

Іменем України

20 листопада 2019 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Холодової Т.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Коняги В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сказинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

26.09.2019 ОСОБА_1 звернулась до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області із вказаним позовом. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка позивача ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина. Позивач є єдиною спадкоємицею померлої ОСОБА_2 за законом. Однак позивач пропустила 6-місячний строк звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини і вважає, що такий строк вона пропустила з поважної причини. Так, в період з 12 по 19 березня 2007 року позивач перебувала на лікуванні із діагнозом Бешиха лівої гомілки еритриматозної форми, рецидивуючий перебіг , а тому не мала фізичної можливості звернутись до органу нотаріату. В подальшому, після консультації в нотаріальній конторі позивач дізналась, що у неї відсутні докази родинних відносин між нею та померлою ОСОБА_2 , що також перешкоджало оформленню спадщини. Відтак позивач зверталась до суду із заявою про встановлення такого факту, що має юридичне значення. За таких підстав позивач просить суд визначити їй додатковий строк два місяці для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2

Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 30.09.2019 відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 23.10.2019 та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 23.10.2019 підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду на 20.11.2019, за клопотанням позивача витребувані докази.

20.11.2019 у судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримала повністю з підстав, зазначених у позовній заяві, та просила його задовольнити.

20.11.2019 представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій позов визнав повністю, не заперечував проти його задоволення та просив справу розглянути без його участі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у позові слід відмовити, виходячи з такого.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 7).

Згідно з ч. 1 ст. 1265 ЦПК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно.

Рішенням Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 13.04.2018 встановлено юридичний факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).

Відповідно до копії довідки виконкому Сказинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області № 854 від 23.12.2016 останнім місцем реєстрації та проживання ОСОБА_2 була АДРЕСА_1 . На момент смерті ОСОБА_2 інші особи за даною адресою зареєстровані не були (а.с. 12).

Вказане свідчить, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Пункт 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування визначає, що при розгляді справ про визначення додаткового строку для прийняття спадщини суди мають перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Для встановлення таких обставин суд ухвалою від 23.10.2019 витребував від Могилів-Подільської державної нотаріальної контори Вінницької області належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 28).

Згідно з відповіддю державного нотаріуса Могилів-Подільської державної нотаріальної контори Кориняк Л.М. від 31.10.2019 № 1145/01-16 реєстрація в Спадковому реєстрі спадкової справи до майна померлої ОСОБА_2 відсутня (а.с. 31). Вказане також підтверджується Інформаційними довідками зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори, спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) (а.с. 32, 33).

Такі обставини дають суду підстави вважати, що позивач ОСОБА_1 взагалі не зверталась до відповідного органу нотаріату із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та що позивачу не було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ОСОБА_2 .

Частина 1 ст. 4 ЦПК України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Разом з тим, позивач не довела належними та допустимими доказами, що її право на спадщину після смерті ОСОБА_2 порушується, не визнається або оспорюється будь-якою особою. Відтак суд приходить до висновку, що звернення ОСОБА_1 до суду із даним позовом є передчасним.

За таких обставин суд приходить до висновку, що право позивача на спадщину на даний час не потребує захисту, а відтак позов не є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Також, враховуючи викладене, суд не вбачає підстав надавати правову оцінку поважності причин пропуску ОСОБА_1 строку звернення до органу нотаріату із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 1265 ч. 1, 1269 ЦК України, ст. 4 ч. 1, 12, 76-81, 141 ч. 1, 247 ч. 2, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ :

У позові ОСОБА_1 до Сказинецької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.

Судові витрати у виді судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. покласти на ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: с . Коштуля, Могилів-Подільський район, Вінницька область , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: Сказинецька сільська рада Могилів-Подільського району Вінницької області, місцезнаходження: вул. Миру, 15, с. Сказинці, Могилів-Подільський район, Вінницька область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04326784.

Суддя Т.Ю. Холодова

СудМогилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.11.2019
Оприлюднено21.11.2019
Номер документу85755938
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —138/2516/19

Постанова від 18.02.2020

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 30.01.2020

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 15.01.2020

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 27.12.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Рішення від 20.11.2019

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Холодова Т. Ю.

Ухвала від 23.10.2019

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Холодова Т. Ю.

Ухвала від 30.09.2019

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Лисенко Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні