Справа №478/1358/19 Пров. №2/478/337/2019
З а о ч н е р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
21 листопада 2019 року смт. Казанка
Казанківський районний суд Миколаївської області, у складі:
головуючого судді - Томашевського О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Григоренко Н.О.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Казанківського районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовною заявою Виконавчого комітету Казанківської селищної ради, як органу опіки та піклування, яка подана в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Казанківської райдержадміністрації, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
В с т а н о в и в:
Виконавчий комітет Казанківської селищної ради, як орган опіки та піклування звернувся до Казанківського районного суду Миколаївської області з позовною заявою в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Казанківської райдержадміністрації, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ОСОБА_2 , будучи матір`ю малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покинула вказану дитину перебуваючи в Казанківський центральній районній лікарні та до теперішнього часу його долею не цікавиться.
Розпорядженням голови Казанківської районної державної адміністрації від 12.02.2019 року № 36 малолітній дитині встановлено опіку.
Ухвалою суду від 02.10.2019 року провадження у справі відкрито, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 30.10.2019 року, підготовче провадження закрито, призначено справу до розгляду по суті.
В судове засідання представники позивача та третьої особи не з`явились, подали суду заяви, де просили розглянути справу за їх відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечували.
Відповідачу направлялася судова повістка про виклик в судове засідання за адресою її фактичного місця проживання, проте остання в судове засідання не з`явилася, про причин своєї неявки суд не повідомила.
Враховуючи неприбуття в судове засідання учасників процесу, зокрема, відповідача яка належним чином повідомлялася про дату, час та місце судового засідання, та не повідомила про причини неявки, не подала до суду відзив, а також за згодою позивача, суд з огляду на ст. ст. 280-281 ухвалив здійснювати заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов до наступного висновку.
Як встановлено судом з довідки Казанківської селищної ради від 11.07.2019 року б/н, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає в АДРЕСА_1 без реєстрації місця проживання.
Згідно з повідомленням Казанківської центральної лікарні від 14.01.2019 року № 01-10/28 та свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуваючи в Казанківській ЦРЛ, народила сина - ОСОБА_1 .
Відповідно до акту закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я від 04.02.2019 року працівниками закладу охорон здоров`я у присутності працівників внутрішніх справ України було виявлено покинуту дитину - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 матір`ю - ОСОБА_2 .
Розпорядженням Казанківської районної державної адміністрації від 06.02.2019 року малолітньому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Розпорядженням Казанківської районної державної адміністрації від 12.02.2019 року малолітньому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було встановлено опіку та призначено опікуном ОСОБА_3 .
Згідно з висновком органу опіки та піклування Казанківської районної державної адміністрації від 23.04.2019 року № 01-18/22/246, визнано доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , яка покинула народжену дитину в закладі охорони здоров`я та не цікавиться його долею та місцем перебування.
Встановивши наведені обставини, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Так, відповідно до ст.18 Конвенції про права дитини, батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування і першочергова увага повинна приділятися якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.
Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Пунктами 1, 2 ч.1 ст.164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування, а також ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблею ООН 20 листопада 1959 року, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.
Відповідно до ст.3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.
Частиною 1 статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" встановлено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Пленум Верховного Суду України в п. п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року N 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Визначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Так, судом було встановлено, що перебуваючи в медичному закладі після народження дитини, ОСОБА_2 покинула свою народжену дитину, після чого відповідач не цікавилась його долею, місцем знаходження, станом здоров`я, матеріально не забезпечувала, заходів щодо повернення сина не вживала.
Таким чином, більше 6 місяців малолітня дитина ОСОБА_1 був позбавлений не тільки батьківської турботи та піклування, забезпечення фізичного та духовного розвитку зі сторони матері, а й необхідного для нормального психологічного розвитку спілкування із рідними йому людьми (матір`ю).
Зазначені фактори суд розцінює як ухилення від виховання дитини саме у зв`язку з винною поведінкою матері - відповідача по справі, так як вона свідомо нехтувала своїми обов`язками.
За таких обставин, суд вважає, що на підставі п.п.1, 2 ч.1 ст.164 СК України, відповідача, як таку, що не забрала свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з медичного закладу без поважної причини, і протягом тривалого часу не виявляла щодо нього батьківського піклування, а також ухилялася від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, виходячи із інтересів дитини, слід позбавити батьківських прав, що не позбавляє відповідача батьківських обов`язків, тому відповідно до ст.180,182 Сімейного Кодексу України, з відповідача слід стягнути аліменти на утримання малолітньої дитини і позов задовольнити.
Відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України, ч.3 ст.6 Закону України Про судовий збір з відповідача слід стягнути судовий збір за позовні вимоги майнового та немайнового характеру в доход держави.
Керуючись ст.ст.164 ч.1 п.п.1, 2, 180, 182, 183 СК України, ст. 10, 13, 76-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, -
У х в а л и в:
Позов Виконавчого комітету Казанківської селищної ради, як органу опіки та піклування (Миколаївська область, Казанківський район, смт. Казанка, вул. Миру, 228, ЄДРПОУ 04375292), яка подана в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), третя особа: Служба у справах дітей Казанківської райдержадміністрації (Миколаївська область, Казанківський район, смт. Казанка, вул. Миру, 195, ЄДРПОУ 22436117), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити повністю.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) відносно малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь опікуна ОСОБА_3 аліменти на утримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісяця, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 23 серпня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць, підлягає до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь держави судовий збір в сумі 1409 грн. 60 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду.
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 21.11.2019 року.
Суддя Казанківського районного суду
Миколаївської області О.О.Томашевський
Суд | Казанківський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2019 |
Оприлюднено | 21.11.2019 |
Номер документу | 85779270 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Казанківський районний суд Миколаївської області
Томашевський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні