Справа № 535/1216/19
Провадження № 2/535/432/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2019 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Цвітайла П.В.,
при секретарі - Дрижирук Л.М.,
розглянувши у судовому засіданні в смт. Котельва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковалевської сільської ради Котелевського району Полтавської області про визнання права власності на 4/5 частки земельної ділянки в порядку спадкування за заповітом, третя особа що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ;-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кавалевської сільської ради Котелевського району Полтавської області про визнання права власності на 4/5 частки земельної ділянки в порядку спадкування за заповітом, третя особа що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, але надав до суду заяву від 03.10.2019 року, в якій просить розгляд справи провести без його участі, зазначивши що позовні вимоги підтримує повністю (а.с. 26).
Відповідач Ковалевська сільська рада Котелевського району Полтавської області у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку, але надала до суду відзив на позов в порядку ст. 178 ЦПК України , в якому просять суд провестисудове засідання без участі їхнього представника зазначивши, що позовні вимоги ОСОБА_1 визнають в повному обсязі (а.с. 25) .
Треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку (а.с 38).
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, системно дослідивши матеріали даної цивільної справи (а.с.1-58), вивчивши правові норми, які регулюють дані правовідносини приходить до переконання, що позовну заяву ОСОБА_1 слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до абз.3 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане Котелевським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 27 березня 2019 року (а.с.9).
Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Ковалевської сільскої ради Полтавської області від 01 серпня 2019 року № 304 на час відкриття спадщини ОСОБА_4 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 за вище вказаною адресою були зареєстровані та проживали: Чоловік - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с 10).
Згідно копії заповіту від імені ОСОБА_4 було посвідчено заповіт: Ковалевською сільською радою Котелевського району Полтавської області від 21.04.2017 року за реєстровим № 77. Згідно вказаного заповіту, земельна ділянка площею 3,70 га, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5322281500:00:002:0190, що належить спадкодавцеві на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 144121, заповіла ОСОБА_1 (а.с 58).
Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Згідно з ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
У провадженні приватного нотаріуса Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Лапочки Р.О. знаходиться спадкова справа на майно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В матеріалах спадкової справи міститься заповіт на імя ОСОБА_5 посвідчений Ковалевською сільською радою Котелевського району Полтавської області від 21 квітня 2017 року, зареєстрованого у реєстрі за № 77 на майно після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 (а.с 13-14).
Також спадкоємцями за законом є: громадянин ОСОБА_2 на підставі статті 1241 Цивільного кодексу України після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , як непрацездатний чоловік померлої; Громадянин ОСОБА_3 на підставі статті 1241 Цивільного кодексу України після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , як непрацездатний син померлої. Окрім цього, у спадковій справі містяться: заява про відмову від прийняття спадщини, подана ОСОБА_3 , зареєстрована приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Лапочкою Р.О. 29 січня 2019 року за порядковим № 17; заява про відкликання заяви про відмову від прийняття спадщини, поданої раніше, 29 січня 2019 року, зареєстрованої приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Лапочкою Р.О. 29 січня 2019 року за порядковим № 17, подана ОСОБА_3 , зареєстрована приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Лапочкою Р.О. 17 липня 2019 року за порядковим № 167; заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана ОСОБА_6 , яка діяла від імені ОСОБА_1 , зареєстрована приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Лапочкою Р.О. 31 липня 2019 року за порядковим № 179. Інші заяви до приватного нотаріуса Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Лапочки Р.О. не подавалися, інформація щодо інших спадкоємців відсутня (а.с 13-14).
Спадкове майно складається з 4/5 частки земельної ділянки загальною площею 3,70 га, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва що розташована: Полтавська область, Котелевський район, Ковалевська сільська рада, кадастровий номер: 5322281500:00:002:0190, яка належить спадкодавцеві на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 144121, виданого Котелевською районною державною адміністрацією Полтавської області 25 січня 2006 року, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500214 (а.с 12, 58).
У зв`язку з тим, щопозивачем ОСОБА_1 не надано нотаріусу оригінал документу, який підтверджує право власності померлої ОСОБА_4 на спадкове майно, Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій № 611/02-14 від 31 липня 2019 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на 4/5 частки земельної ділянки, оскільки у відповідності до п. 4.15 глави 10 Видача свідоцтв про право на спадщину розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно (а.с. 13-14).
Згідно ч. 3 ст. 1296 Цивільного кодексу України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємців права на спадщину.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України - незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до ч.1 ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Як роз`яснено в п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення, при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншими правовстановлюючим документом.
Згідно з ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності
Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Задовольняючи позовну заяву ОСОБА_1 до Ковалевської сільської ради Котелевського району Полтавської області про визнання права власності на 4/5 частки земельної ділянки в порядку спадкування за заповітом, третя особа що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , суд виходить із засад справедливості, добросовісності, виваженості, розумності відповідно до вимог ст. 3 ч. 1 п. п. 5, 6 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 13, 81, 141, 198, 206, 247, 265, 273, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 3, 328, 392, 1216-1222, 1223, 1225, 1233-1235, 1268, 1296 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ковалевської сільської ради Котелевського району Полтавської області про визнання права власності на 4/5 частки земельної ділянки в порядку спадкування за заповітом, третя особа що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за заповітом право власності на 4/5 частки земельної ділянки площею 3,70 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва що розташована: Полтавська область, Котелевський район, Ковалевська сільська рада, кадастровий номер: 5322281500:00:002:0190, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 144121, виданого Котелевською районною державною адміністрацією Полтавської області 25 січня 2006 року, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500214.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана через Котелевський районний суд Полтавської області.
Суддя
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2019 |
Оприлюднено | 22.11.2019 |
Номер документу | 85790564 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Цвітайло П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні