Справа № 304/1663/19
Провадження № 2/304/476/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2019 рокум. Перечин
Перечинський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Чепурнова В. О.,
з участю секретаря судового засідання - Гавій Л.В.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу № 304/1663/19 за позовом представника ОСОБА_3 - ОСОБА_1 , до Вільшинківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Перечинська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
представника позивач звернувся до суду з позовом до Перечинської районної державної нотаріальної контори про визначення ОСОБА_3 додаткового строку для прийняття спадщини після смерті рідного брата ОСОБА_4 . Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний брат позивача - ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина на все належне йому майно, в тому числі на будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіту ОСОБА_4 не залишав, а позивач була його рідною сестрою та є спадкоємцем другої черги за законом, спадкоємців першої черги немає. Маючи намір прийняти спадщину за своїм рідним братом позивач звернулася до Перечинської районної державної нотаріальної контори, однак у прийнятті заяви їй було відмовлено у зв`язку з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку на прийняття спадщини. Позивач пропустила строк для прийняття спадщини у зв`язку з тим, що має проблеми зі здоров`ям, часто хворіє, у зв`язку з чим та через похилий вік їй важко пересуватися та протипоказані тривалі поїздки; крім того, перебуває у скрутному матеріальному становищі. На підставі наведеного просить суд визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини, так як такий нею був пропущений з поважних причин.
У судове засідання позивач не з`явилася, однак її представник позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив такі задовольнити, посилаючись на обставини позову.
Представник відповідача у судовому засіданні визнав позовні вимоги, зазначивши, що у спадковому будинку проживає та зареєстрована цивільна дружина покійного ОСОБА_4 , та не заперечив проти задоволення позову.
У судове засіданні представник Перечинської державної нотаріальної контори як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не з`явилася, попередньо подавши заяву про проведення судового засідання без її участі.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України). Загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, судовий захист цивільного права та інтересу, справедливість, добросовісність та розумність; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст. 3 ч. 1 п. п. 5, 6, ст. 15 ч. ч. 1, 2 ЦК України).
Відповідно до ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; часом відкриття спадщини є день смерті особи (ст. 1220 ч. ч. 1, 2); право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (ст. 1223 ч. ч. 1, 3); спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ст. 1269 ч. 1); для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ч. 1); за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ч. 3).
Отже, для реалізації свого права на спадкування спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, повинен у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний брат позивача - ОСОБА_4 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконкомом Вільшинківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області 20 серпня 2018 року (а. с. 6-7, 8).
В той же час, згідно повідомлення завідувача Перечинської державної нотаріальної контори від 08 серпня 2019 року № 197/01-16, позивачу ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки після смерті брата у встановлений законом строк позивач не подавала заяву про прийняття спадщини, а відтак вважається такою, що не прийняла спадщину (а. с. 9).
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ст. 1216 цього Кодексу спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1220 цього Кодексу спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 після смерті свого рідного брата ОСОБА_4 в межах строків, передбачених ч. 1 ст. 1270 ЦК України, як спадкоємець за законом, яка бажала прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем, не подала нотаріусу або уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Разом з цим встановлено, що з позивач ОСОБА_3 , 1939 року народження, хворіє на гіпертонічну хворобу ІІ ст., ризик дуже високий. УХС. Атеросклероз. Хронічний пієлонефрит. Стан нестабільної ремісії, що підтверджується довідкою КНП Ужгородський міський центр первинної медико-санітарної допомоги № 130/1 від 24 вересня 2019 року (а. с. 10).
Згідно ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Разом з цим, відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, суд може за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_3 через тривалу ускладнену хворобу не мала змоги прийняти спадщину, тому суд вважає, що вона пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, а отже їй необхідно визначити додатковий строк для прийняття спадщини терміном у два місяці.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 328, 331, 377, 1216, 1217, 1218, 1220, 1222, 1223, 1261, 1268, 1297 ЦК України, ст. ст. 6-13, 76, 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
позов представника ОСОБА_3 - ОСОБА_1 , до Вільшинківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Перечинська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для прийняття спадщини терміном у два місяці з дня набрання цим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_2 .
Представник позивача: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ; місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Вільшинківська сільська рада Перечинського району Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04351156; місцезнаходження: 89214 Закарпатська область Перечинський район с. Вільшинки, № 93.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Перечинська державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ 02883972; місцезнаходження: 89200 Закарпатська область Перечинський рай он м. Перечин, вул. Ужгородська, № 43.
Головуючий: Чепурнов В. О.
Суд | Перечинський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2019 |
Оприлюднено | 24.11.2019 |
Номер документу | 85821183 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Перечинський районний суд Закарпатської області
Чепурнов В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні