Рішення
від 31.10.2019 по справі 585/1175/19
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/1175/19

Номер провадження 2/585/535/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2019 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області

в складі: головуючої судді Машини І.М.,

при секретарі - Шемчук І.С.,

за участю позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Ромни цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Урожайна країна про розірвання договорів оренди та стягнення орендної плати , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка загальною площею 4,275 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5924189600:02:001:0077, що розташована на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області. 07.03.2011 він уклав договір оренди вказаної земельної ділянки площею 3,401 га ріллі з ТОВ Урожайна Країна в особі директора Птушко Д.Ю. строком на 10 років. Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 46779,98 грн., згідно даного договору оренди орендна плата вноситься орендарем щорічно у формі та розмірі 1403 грн., що становить 3 % від грошової оцінки і сплачується за бажанням орендодавця у вигляді натуральної, відробіткової (надання послуг) та грошовій формах. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється щорічно з урахуванням індексів інфляції. Разом з тим відповідно до п. 4.3 Договору оренди земельної ділянки орендна плата вноситься до 01 грудня кожного року. З 2014 року він не отримує жодної орендної плати, що є підставою дострокового розірвання договору. Заборгованість з 2014 року по 2018 рік становить 7015 грн. Крім того, його батькові - ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 4,251 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області. 07.03.2011 батько уклав договір оренди вказаної земельної ділянки площею 3,401 га ріллі з ТОВ Урожайна Країна в особі директора ОСОБА_3 Д.Ю. строком на 10 років. 13.05.2014 він отримав свідоцтво на спадщину за законом після смерті батька, спадщина складається з земельної ділянки площею 3,4015 га, кадастровий номер 5924189600:02:001:0079, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Жодної орендної плати він не отримує, заборгованість з орендної плати за земельну ділянку площею 3,401 га з 2013 року по 2018 рік становить 8418 грн. З вказаних підстав вважав дії відповідача такими, що порушують його права та інтереси через обіцянки на отримання орендної плати, вважав за необхідне договори оренди земельних ділянок розірвати.

Представник відповідача в відзиві на позовну заяву від 22.05.2019 просив в задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач не звертався до відповідача з приводу виплати орендної плати, обізнаність позивача про наявність вказаних договорів, орендаря, умови зазначених договорів оренди підтверджується матеріалами справи. За весь період часу з моменту укладення спірного договору сторони належним чином виконували свої обов`язки, зокрема, ТОВ Урожайна країна як орендар по договору, використовував земельні ділянки згідно цільового призначення, не погіршував їх стан та своєчасно і в повному обсязі виплачував орендну вимогу відповідача. З моменту укладення договорів оренди земельних ділянок позивач не звертався до відповідача за отриманням орендної плати. В матеріалах справи так само такі докази відсутні.Натомість, працівники відповідача неодноразово в телефонному режимі інформували позивача про необхідність отримання ним нарахованої орендної плати. Також жодного разу орендодавець не звертався до орендаря із заявами про неналежне виконання умов договорів чи про розірвання договору оренди земельної ділянки, що свідчить про відсутність порушених прав та підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки. Крім того, зі сторони відповідача не було здійснено жодної перепони щодо права/обов`язку позивача отримати орендну плату. Починаючи з дня державної реєстрації за позивачем права власності на вказану земельну ділянку батька ОСОБА_2 , а саме з 13.05.2014 по теперішній час до відповідача не надійшли документи, що засвідчують перехід права власності на зазначену вище земельну ділянку до позивача як спадкоємця ОСОБА_2 у встановленому прядку та визначеному переліку. Крім того, позивач не звертався до відповідача за отриманням належної йому орендної плати за вказаними договорами.Відповідачу до дати отримання позовної заяви не було відомо про спадкоємця ОСОБА_2 та орендна плата за 2014-2018 роки була нарахована та депонована відповідачем та за першою вимогою може бути отримана позивачем. Позивач звертався із претензією до керівництва відповідача стосовно зміни власника та внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Відповідач наполягає на застосуванні спливу позовної давності та вважає, що дана обставина є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог позивача та наполягає на тому, що перебіг позовної давності почався від дня, коли позивач міг довідатися про порушення свого права, а саме з моменту отримання у власність земельної ділянки. Відповідач вважає, що до позовної заяви позивача в частині стягнення орендної плати слід застосувати строк позовної давності та відмовити у задоволенні позовної заяви в частині стягнення орендної плати за 2014, 2015, 2016 роки, оскільки позивач не просив суд поновити строк позовної давності та не наводить поважних причин пропуску цього строку.

В поясненнях до суду від 19.07.2019 представник відповідача зазначив, що позивач не виконав вимоги законодавства та не повідомив відповідача про набуття ним права власності на земельну ділянку свого батька, позивач не звертався до відповідача, ніяким чином не інформував відповідача, в т.ч. і про платіжні реквізити для перерахування відповідачем позивачу орендної плати за користування земельною ділянкою, телефонні дзвінки, усні та письмові звернення позивач ігнорує, що також підтверджується направленим повторно позивачу листа № 357 від 04.07.2019 щодо необхідності отримання орендної плати. Вимоги позивача про розірвання вказаного договору оренди земельної ділянки та стягнення орендної плати з відповідача є безпідставними, оскільки саме бездіяльність позивача призвела до вказаних наслідків невиплати йому нарахованої відповідачем орендної плати . Водночас, відповідач зазначає, що у будь-який час позивач може звернутися особисто та/або надати відповідні платіжні реквізити до відповідача та отримати орендну плату, що нарахована відповідачем. Тому просив в задоволенні позовний вимог позивача відмовити в повному обсязі.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в клопотанні до суду просив справу розглядати за відсутністю представника, просив у позові відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши позивача, дослідивши письмові докази по справі, дійшов наступного висновку.

Відповідно до державного акту на право власності на землю серії ІІІ-СМ № 023621 від 20.02.2002 позивачу належить земельна ділянка площею 4,275 га, з них ріллі - 3,401 га та кормових угідь - 0,874 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 12-13).

Згідно Договору оренди земельної ділянки від 07.03.2011 орендодавець ОСОБА_1 , з одного боку, та орендар ТОВ Урожайна Країна в особі директора Птушко Д.Ю., що діє на підставі Статуту, з другої сторони, уклали договір про нижче наведене: орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Хоминцівської сільської ради Роменського району, в оренду передається земельна ділянка площею 3,401 га ріллі, нормативна грошова оцінка якої становить 46779,98 грн., орендна плата вноситься щорічно у формі та розмірі 1403 грн., що становить 3 % від грошової оцінки і сплачується за бажанням орендодавця у вигляді натуральної, відробіткової (надання послуг) та грошовій формах, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється щорічно з урахування індексів інфляції, орендна плата вноситься до 01 грудня кожного рок, договір укладено на десять років (а.с. 15-18).

ОСОБА_1 на підставі державного акту на право власності на землю серії ІІІ-СМ № 023621, зареєстрованого в 2001 році за № 469, як орендодавець передав, а ТОВ Урожайна Країна як орендар, прийняв в оренду земельну ділянку, яка розташована на території Хоминцівської сільської ради площею 3,401 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, після закінчення терміну оренди орендар зобов`язується повернути земельну ділянку орендодавцю, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 13.03.2011, ситуаційною схемою, актом визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Хоминцівської сільської ради (а.с. 19-22).

Відповідно до державного акту на право власності на землю серії ІІІ-СМ № 023619 від 20.02.2002 ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 4,251 га, з них ріллі - 3,401 га та кормових угідь - 0,850 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 23-24).

Згідно Договору оренди земельної ділянки від 07.03.2011 орендодавець ОСОБА_2 , з одного боку, та орендар ТОВ Урожайна Країна в особі директора Птушко Д.Ю., що діє на підставі Статуту, з другої сторони, уклали договір про нижче наведене: орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Хоминцівської сільської ради Роменського району, в оренду передається земельна ділянка площею 3,401 га ріллі, нормативна грошова оцінка якої становить 46779,98 грн., орендна плата вноситься щорічно у формі та розмірі 1403 грн., що становить 3 % від грошової оцінки і сплачується за бажанням орендодавця у вигляді натуральної, відробіткової (надання послуг) та грошовій формах, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється щорічно з урахування індексів інфляції, орендна плата вноситься до 01 грудня кожного року, договір укладено на десять років (а.с. 37-40).

ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на землю серії ІІІ-СМ № 023619, зареєстрованого в 2001 році за № 467, як орендодавець передав, а ТОВ Урожайна Країна як орендар, прийняв в оренду земельну ділянку, яка розташована на території Хоминцівської сільської ради площею 3,401 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, після закінчення терміну оренди орендар зобов`язується повернути земельну ділянку орендодавцю, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 14.03.2011, ситуаційною схемою, актом визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Хоминцівської сільської ради (а.с. 30-33).

Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем на земельні ділянки площею 3,4014 га (рілля), кадастровий номер 5924189600:02:001:0079, та площею 0,1480 га (пасовища), кадастровий номер 5924189600:02:002:0113, для товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області, є позивач, що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом та витягами про реєстрацію (а.с. 25-29, 34-36).

Як зазначено в пунктах 12.3, 12.4 Договорів оренди земельної ділянки від 07.03.2011, укладених між ОСОБА_1 та ТОВ Урожайна Країна , та ОСОБА_2 та ТОВ Урожайна Країна , дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, передбачених законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої сторони, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Частиною 1 ст. 627 ЦК України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до положень статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).

Згідно ч. 3, 4 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

В пункті 38 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220, зазначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), яке істотно перешкоджає її (їх) використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Вказані пункти спірних договорів оренди земельної ділянки від 07.03.2011 є чинним та у встановленому законом порядку недійсними не визнавалися.

Судом не встановлено порушення відповідачем умов договорів оренди земельних ділянкок від 07.03.2011.

Посилання позивача на обставину розірвання договорів оренди земельних ділянок, що відповідачем не сплачується орендна плата, не знайшли свого підтвердження, оскільки як повідомив сам позивач в судовому засіданні орендна плата йому виплачується.

Відносно орендної плати за договором оренди земельної ділянки, яку позивач успадкував після смерті свого батька ОСОБА_2 , то, як встановлено судом, враховуючи положення ч. 1 ст. 7 Закону України Про оренду землі , ст. 148-1 ЗК України, позивачем не було надано суду доказів, що останній повідомляв відповідача про перехід права власності на зазначену земельну ділянку, звертався до відповідача про виплату йому орендної плати за оренду успадкованої земельної ділянки.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то витрати покласти в рахунок держави.

На підставі викладеного, та положень ст. ст. 263, 264, 265 ЦПК України, ст. ст. 203, 215 ЦК України, суд-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Урожайна країна про розірвання договорів оренди та стягнення орендної плати - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 11 листопада 2019 року.

Суддя підпис:

Копія вірна…

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення31.10.2019
Оприлюднено24.11.2019
Номер документу85824478
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —585/1175/19

Рішення від 31.10.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Рішення від 31.10.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Ухвала від 01.07.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Ухвала від 30.05.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 16.04.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 02.04.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 02.04.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні