Справа № 291/1082/19
2-о/291/32/19
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
25 листопада 2019 року
Ружинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого-судді Митюк О.В.,
при секретарі- Підгорній А.М.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
роглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ружині цивільну справу за заявою
ОСОБА_1 , представник заявника - ОСОБА_2 , зацікавлена особа - Мовчанівська сільська рада Ружинського району Житомирської області
про встановлення юридичного факту,
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Ружинського районного суду суду з вищевказаною заявою про встановлення факту батьківства, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
До дня його смерті, він разом з батьком проживав разом, та він його визнавав своїм сином.
Саме в період спільного проживання матері заявника, ОСОБА_4 та його батька, ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу, народився заявник ОСОБА_1 . При цьому у свідоцтві про його народження у графі батько проставлений прочерк.
Встановлення факту батьківства потрібно для заявника з метою реалізації своїх спадкових прав на майно.
Заявник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав викладених в заяві, та зазначив, що його батьки, мати ОСОБА_4 та батько, ОСОБА_3 проживали разом без реєстрації шлюбу, ІНФОРМАЦІЯ_2 , він народився та у його свідоцтві про народження у графі батько проставлений прочерк. Мати давно померла, а вона разом із батьком до його смерті проживали, та він його визнавав за сина.
Представник заявника в судовому засіданні підтримав заяву ОСОБА_1 та просив її задовільнити.
Представник заінтересованої особи - Мовчанівської сільської ради Ружинського району Житомирської області в судове засідання не зявився, натомість, через канцелярію суду надійшла заява, згідно якої вона визнає заявлені вимоги та просила справу розглядати без участі її представника.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши письмові докази у їх сукупності, заслухавши пояснення свідків, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , при цьому, у свідоцтві про народження у графі про батька проставлено прочерк, матір`ю записано ОСОБА_4 (а.с.9).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть (а.с.8).
Згідно довідки виданої Мовчанівською сільською радою Ружинського району Житомирської області, ОСОБА_3 , 1929 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 перейменування АДРЕСА_2 / разом з ним за даною адресою на день смерті проживали та були зареєстровані: ОСОБА_1 , син, ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , невістка, ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_6 , внука, ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.14).
Згідно довідки - виписки з погосподарської книги Мовчанівської сільської ради Ружинського району Житомирської області вбачається, що згідно запису в погосподарських книгах Мовчанівської сільської ради на 1961-1963 роки внесено запис про домогосподарство, що знаходиться за адреою: АДРЕСА_1 , головою домогосподарства було зазначено ОСОБА_3 , 1929 року народження. Відомості про членів домогосподарства: ОСОБА_4 , дружина, 1929 року народження; ОСОБА_9 , дочка, ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_10 , син, ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ОСОБА_11 , син, ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с.12).
Показами свідків, ОСОБА_5 та ОСОБА_12 , які в судовому засіданні підтвердили той факт, що дійсно ОСОБА_3 за життя визнавав ОСОБА_1 своїм сином, піклувався про нього протягом всього життя, до дня його смерті вони проживали разом.
Таким чином, з заяви вбачається, що заявник не може скористатися своїми спадковими правами у зв`язку з тим, що у нього відсутні документи, які можуть підтвердити факт батьківства між ним та його померлим батьком.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ст. 76, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
На підставі ст. 293 ч.2 п.5 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідност. 315 ч.1 п.1 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно п.7 постанови пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 Про судову практику в справах, що мають юридичне значення , передбачено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
В силу положень ч.2 ст.315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини, і вирішує їх з урахуванням обставин, передбаченихст.53 Кодексу про шлюб та сім`ю України. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини (наприклад, відповідно до ч.2 ст.55 Кодексу про шлюб та сім`ю запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній) і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів розяснено, що оскільки підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначені уст. 128 СК України, істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених уст. 53 КпШС, суди, вирішуючи питання про те, якою нормою слід керуватися при розгляді справ цієї категорії, повинні виходити з дати народження дитини.
Так, при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 р., необхідно застосовувати відповідні норми КпШС, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір`ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.
Справи про визнання батьківства щодо дитини, яка народилася не раніше 1 січня 2004 р., суд має вирішувати відповідно до норм СК, зокрема ч. 2 ст. 128, на підставі будь-яких доказів, що засвідчують походження дитини від певної особи й зібрані з дотриманням норм цивільного процесуального законодавства.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_11 , отже, застосуванню підлягають норми КпШС.
Згідно ч. 2 та ч. 3ст. 53 КпШС Українив разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття. При встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Зібрані по справі докази та показання свідків свідчать про наявність родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , а саме, що ОСОБА_3 , являється батьком ОСОБА_1 .
За таких обставин, суд вважає, що зазначений факт родинних відносин знайшов своє підтвердження у судовому засіданні. У зв`язку з чим заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12,76-81, 141, 265, 293, 315 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника - ОСОБА_2 , зацікавлена особа - Мовчанівська сільська рада Ружинського району Житомирської області про встановлення факту батьківства - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_12 в с.Мовчанівка Ружинського району Житомирської області, є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання її у письмовій формі до Житомирського апеляційного суду через Ружинський районний суду Житомирської області.
Учасник справи, якому повне рішення або не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , зареєстрований та проживає: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Мовчанівська сільська рада Ружинського району Житомирської області: місце розташування, 13650, Житомирська область, Ружинський район, с.Мовчанівка, вул.Колгоспна, 2, код ЄДРПОУ 04344854.
Суддя О. В. Митюк.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2019 |
Оприлюднено | 26.11.2019 |
Номер документу | 85847231 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні