Рішення
від 22.11.2019 по справі 363/4349/18
ВИШГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

22.11.2019 Справа № 363/4349/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2019 року Вишгородський районний суд Київської області, у складі:

головуючого - судді Котлярової І.Ю.,

за участі секретар - Палій Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вишгорода цивільну справу за позовом Житлово-комунального підприємства Поліське до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за теплопостачання, водопостачання/водовідведення, з утримання будинку та прибудинкової території,-

ВСТАНОВИВ:

Представник Житлово-комунального підприємства Поліське звернувся до Вишгородського районного суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за теплопостачання, водопостачання/водовідведення, з утримання будинку та прибудинкової території. В обґрунтування своїх вимог вказала, що відповідачка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та споживає послуги, що надавались ЖКП Поліське . Між позивачем та відповідачем встановилися зобов`язальні правовідносини з приводу надання житлово-комунальних послуг. Станом на жовтень 2018 року заборгованість за особовим рахунком відповідача складає 66968,39 грн., що свідчить про неналежне виконання відповідачем зобов`язань та порушує право позивача на одержання плати за надані послуги в установлений законодавством строк. Відповідно до Закону України Про житлово-комунальні послуги та ст. 162 ЖК України, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Між позивачем та відповідачем виникли відносини, що породжують цивільні права та обов`язки, оскільки позивач надає житлово-комунальні послуги, а відповідач ними користується. Через неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань, позивач був змушений звернутися до суду з даним позовом та просив стягнути з відповідача заборгованість у загальній сумі 66968,39 грн. та витрати по сплаті судового збору у сумі 1762, 00 грн.

Представник позивача у судове засідання не з`явилася, надала письмову заяву, в якій на позовних вимогах наполягає, просила розглянути справу без її участі, проти заочного рішення не заперечує. Крім того, судом визнавалась явка представника позивача обов`язковою, однак, представник позивача до суду не з`явився.

Відповідачка у судові засідання з`являлась, надала відзив на позовну заяву та заперечення проти позову, в яких зазначила, що не згодна із розрахунком заборгованості, оскільки він складений із порушенням, оскільки заборгованість за користування послугами з водопостачання нараховувалась виходячи із кількості зареєстрованих осіб, однак в квартирі встановлено лічильник на водопостачання. Крім того, ОСОБА_1 зазначала, що дійсно в неї існує заборгованість за оплату послуг із водопостачання, однак, така заборгованість повинна бути розрахована по фактичному використанню, а саме згідно показів лічильника. Також відповідачка надала розрахунок заборгованості, а якому зазначено, що відповідно до показів лічильника заборгованість, станом на липень 2019р. становить 15896,10 гривень. У зв`язку із чим, просила стягнути саме цю суму заборгованості та оскільки вона є пенсіонером, просила надати строк для погашення заборгованості.

Відповіді на відзив від представника позивача до суду не надходило.

Вивчивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за звернення особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. У ст.12 ЦПК України, говориться, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом встановлено, що Житлово-комунальне підприємство Поліське надає послуги з теплопостачання, водопостачання/водовідведення, з утримання будинку та прибудинкової території.

Як вбачається з довідки Гаврилівської сільської ради від 14.11.2018р., ОСОБА_1 не зареєстрована та не проживає за адресою: АДРЕСА_1 . На даний момент, ОСОБА_1 проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 23).

Із наданих ОСОБА_1 пояснень, вона дійсно не зареєстрована та не проживає за адресою: АДРЕСА_1 , однак вона є власницею даної квартири в якій мешкає її бувша невістка та два онуки.

Оскільки ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , є абонентом Житлово-комунального підприємства Поліське та користується комунальними послугами з теплопостачання, водопостачання/водовідведення, з утримання будинку та прибудинкової території.

Договір про надання житлово-комунальних послуг між позивачем та відповідачем не укладався.

Згідно з довідкою Житлово-комунального підприємства Поліське про нарахування за комунальні послуги по АДРЕСА_1 , заборгованість ОСОБА_1 станом на 01.11.2018р. становить 66968,39 грн., яка складається із заборгованості за послуги з утримання будинку, послуги з водопостачання та водовідведення (а.с. 5-6).

Докази щодо звернення відповідача в установленому законодавством порядку з претензіями щодо надання неякісних житлово-комунальних послуг у матеріалах справи відсутні.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України Про житлово-комунальні житлово-комунальні послуги , учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону України Про житлово-комунальні житлово-комунальні послуги управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України Про житлово-комунальні житлово-комунальні послуги споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України Про житлово-комунальні житлово-комунальні послуги індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача вчасно одержувати якісні житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та згідно з умовами договору на надання таких послуг. Водночас відповідно до пункту 5 частини третьої статті 20 цього Закону такому праву прямо відповідає обов`язок споживача оплачувати надані йому житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Водночас, відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Крім того, оскільки в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено лічильник на водопостачання, що підтверджується відповідним Актом Житлово-комунального підприємства Поліське від 04.03.2019р., тому нарахування заборгованості із послуг водопостачання і водовідведення, повинно бути нарахована, виходячи із показників лічильника та за тарифами, які затверджені органом державно влади.

Із наданого ОСОБА_1 розрахунку по комунальним послугам, вбачається, що розрахунок було проведено у відповідності до вимог ЗУ Про житлово-комунальні послуги , з урахуванням фактичного споживання послуг водопостачання та водовідведення на підставі показів лічильника та згідно з яким, заборгованість ОСОБА_1 за отримані послуги, станом на липень 2019р. складає 15896,10 гривень (а.с. 58-59).

Пунктом 10 частини третьої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлена відповідальність за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені.

Статтею 526 ЦК України визначені загальні умови виконання зобов`язання, зокрема, зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язань.

Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.

Таким чином, правовідношення, у якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто у якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.

З огляду на викладене правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.

В порушення зазначених норм закону відповідач зобов`язання не виконав.

Таким чином, у зв`язку з тим, що відповідач належним чином не виконує свої зобов`язання, з ОСОБА_1 підлягає стягненню сума заборгованості у розмірі 15896 гривень 10 копійок.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню сплачений судовий збір у сумі 1762 гривень 00 копійок.

Керуючись ст.ст. 506, 526, 901, 903 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 274, 280, 279 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Житлово-комунального підприємства Поліське - задовольнити частково.

Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Житлово-комунального підприємства Поліське код ЄДРПОУ 20619308, місце знаходження: Київська область, Вишгородський район, с. Гаврилівка, вул. Садова, 1, р/р № НОМЕР_1 в АТ Райффайзен банк Аваль м. Київ, МФО 380805, заборгованість у сумі 15896 (п`ятнадцять тисяч вісімсот дев`яноста шість) гривень 10 копійок .

Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Житлово-комунального підприємства Поліське код ЄДРПОУ 20619308, місце знаходження: Київська область, Вишгородський район, с. Гаврилівка, вул. Садова, 1, р/р № НОМЕР_1 в АТ Райффайзен банк Аваль м. Київ, МФО 380805, сплачений позивачем судовий збір у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Вишгородський районний суд Київської області до Київського апеляційного суду.

Позивач: Житлово-комунальне підприємство Поліське (місце знаходження: Київська область, Вишгородський район, с. Гаврилівка, вул. Садова, 1).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Суддя І.Ю. Котлярова

СудВишгородський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення22.11.2019
Оприлюднено26.11.2019
Номер документу85847965
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —363/4349/18

Рішення від 22.11.2019

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Котлярова І. Ю.

Ухвала від 18.03.2019

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Котлярова І. Ю.

Ухвала від 05.12.2018

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Котлярова І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні