Рішення
від 18.11.2019 по справі 545/2576/19
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/2576/19

Провадження № 2/545/1283/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" листопада 2019 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Шелудякова Л.В.,

за участю секретаря - Нагорної І.Ю.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора про визнання прав засновника в порядку спадкування,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора про визнання прав засновника в порядку спадкування.

Обгрунтовуючи свій позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , який за час свого життя створив та зареєстрував селянське (фермерське) господарство ВЕСНА , ставши засновником та власником статутного капіталу. Після смерті ОСОБА_2 позивачу було відмовлено нотаріусом оформити права засновника господарства у встановленому порядку через органи нотаріату, у зв`язку з відсутністю у позивача правовстановлюючих документів на селянське (фермерське) господарство як на цілісний майновий комплекс. Ураховуючи викладене позивач змушена звернутися до суду за захистом свого права, прохала суд визнати за нею права засновника та право власності на 100 % статутного (вкладеного) капіталу у розмірі 50 (п`ятдесят) гривень Селянського (фермерського) господарства ВЕСНА (ЄДРПОУ - 23556183) у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 батька ОСОБА_2 .

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просили задовольнити.

Представник відповідача Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнав.

Третя особа Полтавська районна державна нотаріальна контора у судове засідання свого представника не направили, про час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку, наддали до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, при вирішенні справи покладаються на розсуд суду.

Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Фактичне визнання відповідачем пред`явленого позову, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до абз.3 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків

Судом установлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Валківськрї сільської ради Полтавського району Полтавської області 15 жовтня 2018 року (а.с.7). ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Чорноглазівською сільською радою Полтавського району Полтавської області (а.с.10). Надалі позивач змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про шлюб, виданого Чорноглазівською сільською радою 14 квітня 1984 року народження (а.с. 9).

Після його смерті, на території Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області залишилось спадкове майно: земельні ділянки, житловий будинок та селянське (фермерське) господарство ВЕСНА , засновником та головою якого був ОСОБА_2 . За час життя ОСОБА_1 створив та зареєстрував селянське (фермерське) господарство ВЕСНА , ставши засновником та власником статутного капіталу. Членами даного господарства являються члени сім`ї спадкодавця, а саме йото донька ОСОБА_1 та онук ОСОБА_6 .

Вищевказане підтверджується статутом селянського (фермерського) господарства ВЕСНА затвердженого протоколом Загальних вборів членів СФГ ВЕСНА № 1 від 03.04.2017 та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17.03.2017.

Згідно п. 1.2 Статуту Господарства ОСОБА_2. є засновником господарства.

Згідно п. 7.2. Статуту Господарства, складений капітал Господарства дорівнює 50 грн.

Згідно п. 7.3.1 Статут Господарства ОСОБА_2 володіє часткою загальною вартістю 50 грн., що відповідає 100% Складеного капі талу Господарства.

Після смерті батька позивач звернулася до державної нотаріальної контори щодо оформлення своїх спадкових прав. Державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори 27 серпня 2019 року винесена постанова 02-31/1122, якою відмовлено позивачу у вчиненні нотаріальної дії у видачі свідоцтва про право на спадщину на права селянського/фермерського/господарства ВЕСНА та на право постійного користування земельною ділянкою 5,40 га для ведення селянського/фермерського господарства, розташованої згідно державного акту на території Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, так як відсутні правовстановлюючі документи на селянське (фермерське) господарство як на цілісний майновий комплекс. Окрім цього нотаріус роз`яснила позивачу порядок звернення до суду за захистом свого права (а.с.11).

Згідно з п. 23 постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса і оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст. 23 Закону України Про фермерське господарство , успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Згідно ч. 2 с 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право па спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 177 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Селянське (фермерське) господарство Весна є об`єктом цивільних прав та предметом цивільного обороту, вказане господарство є приватною власністю спадкодавця та входить до складу спадкового майна, право на яке мають спадкоємці після його смерті.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ч.1 ст. 1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленої ст. 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Звернення позивача ОСОБА_1 з вище вказаним позовом, в повній мірі відповідає її правомірному очікуванню набуття прав засновника Селянського (фермерського) господарства Весна в порядку спадкування за законом після смерті її батька, що узгоджується і з вимогами Європейської конвенції з прав людини, зокрема із статтею 1 (захист права власності) Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також усталеної практики ЄСПЛ з цього питання.

Ураховуючи викладене, та те, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 за законом, так як ОСОБА_8 відмовилась від спадкування, відомості про наявність претензій інших спадкоємців відсутні (а.с.11), позивач висловила бажання продовжити діяльність господарства, а тому до неї повинні перейти права засновника зазначеного господарства, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Задовольняючи позовні вимоги позивача ОСОБА_1 про визнання прав засновника в порядку спадкування, суд виходить із засад справедливості, добросовісності, виваженості, розумності, відповідно до вимог п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України.

На підставі викладеного, керуючись 10, 13, 81, 141, 198, 200, 206, 265, 273, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 3, 147, 328, 1218,1261, 1268, Цивільного кодексу України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Валківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора про визнання прав засновника в порядку спадкування, задовольнити.

Визнатии за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 права засновника та право власності на 100 % статутного (вкладеного) капіталу у розмірі 50 (п`ятдесят) гривень Селянського (фермерського) господарства ВЕСНА (ЄДРПОУ - 23556183) у порядку спадкування за законом після померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 батька ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників, які брали участь у справі:

Позивач :

ОСОБА_1 , адреса: Полтавська область, Полтавський район, с. Очканівка.

Відповідач:

Валківська сільська ради Полтавського району Полтавської області, код ЄДРПОУ: 21057932, с. Валок, Полтавського району, Полтавської області, вул. Вишнева, 53.

Третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора, м. Полтава, вул. Стешенка, 6.

З текстом рішення суду можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя: Л. В. Шелудяков

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення18.11.2019
Оприлюднено26.11.2019
Номер документу85850361
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —545/2576/19

Рішення від 18.11.2019

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Ухвала від 22.10.2019

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні