Рішення
від 14.11.2019 по справі 640/12658/19
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 640/12658/19

н/п 2/640/2383/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 року Київський районний суд м. Харкова в складі:

Головуючого судді Зуб Г.А.

при секретарі Черниш О.М.,

за участю представників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітнього брата ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_5 , третя особа - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки, та стягнення аліментів на утримання дитини,-

ВСТАНОВИВ:

25.06.2019 р. позивач звернулась до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить позбавити відповідача батьківських прав по відношенню до його неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити піклування позивача над неповнолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнути з відповідача на користь позивача аліменти на утримання неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі ј частки від усіх його доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця, починаючи від дня пред`явлення позову і до досягнення ним повноліття.

В обгрунтування позовних вимог посилається на наступне. За час спільного сімейного проживання ОСОБА_6 та ОСОБА_5 народився спільний син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на даний момент мешкає з позивачем, яка є його рідною сестрою. Відповідач обірвав всі можливі зв`язки та покинув свою сім`ю, та на разі не підтримує жодних зв`язків зі своїм сином та іншими членами сім`ї, не виховує дитину, та не надає будь-якої допомоги. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 (матір позивача та ОСОБА_4 ) померла. Позивач є єдиною повнолітньою близькою родичкою неповнолітнього ОСОБА_4 . Позивач має власний дохід, фізично здоровий та має можливість займатися питаннями виховання та утримання молодшого брата. За вказаних обставин позивач змушена звернутись до суду за захистом свого права.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Позивач та її представник ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, та просили їх задовольнити.

Відповідач до судового засідання не з`явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в тому числі і на сайті Судової влади України . Причину не явки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило.

Представник третьої особи Департаменту служб у справах дітей ХМР Оганова В.В. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, та надала до суду висновки щодо роз`язання спору, які просила враховувати при ухваленні рішення суду.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача та за наявними в справі доказами.

25.06.2019 року вказана справа надійшла до суду, та розподілена судді Зуб Г.А.

01.07.2019 року судом здійснено електронний запит до Реєстру територіальної громади м. Харкова для встановлення місцеперебування позивача, відповідь на який надано до суду 01.07.2019 року.

04.07.2019 року судом надано запит до Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації ХМР для встановлення місцеперебування відповідача, відповідь на який повернувся до суду 10.07.2019 року.

Ухвалою судді Київського районного суду м. Харкова від 12.07.2019 року було прийнято до розгляду вказану позовну заяву, та відкрито провадження в ній за правилами загального позовного провадження.

12.07.2019 року судом здійснено електронний запит до ДФС України для надання до суду р.н.о.к.п.п. відповідача, відповідь на який надано до суду 16.07.2019 року.

Ухвалою суду від 22.10.2019 року було закрито підготовче провадження по справі, справу призначено до судового розгляду по суті, та витребувано у ТОВ Небозвід докази по справі.

Судом встановлено, що позивач є рідною сестрою неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до наданого до суду свідоцтва про народження, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , та його батьками зазначені: ОСОБА_6 , та відповідач.

Матір позивача та неповнолітнього ОСОБА_4 - ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Дитина знаходиться під наглядом позивача, яка піклується ним, неповнолітній ОСОБА_4 учень 10-А класу, навчається у Харківській вечірній (змінній) школі І-ІІ ступенів №5 ХМР Харківської області, характеризується позитивно, за період навчання батько дитини жодного разу не відвідав батьківські збори, не спілкувався з класним керівником, та не цікавився результатами навчаннями сина.

Допитаний в судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_4 пояснив, що він не заперечує проти позбавлення батька батьківських прав, та призначення сестри його піклувальником, оскільки остання займається його вихованням, та піклується про нього після смерті його матері.

Так, відповідно до ч.2 ст.150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 164 Сімейного Кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо він, вона ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків.

Відповідно до ст.165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Як вбачається з роз`яснень, викладених в п.16 постанови Пленуму ВСУ від 30 березня 2007 року №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до висновку від 03.10.2019 року № 623, Департамент служб у справах дітей вважає за доцільне позбавлення батьківських прав відповідача відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Докази, які були витребувані ухвалою суду від ТОВ Небозвід до суду не надійшли, однак представник позивача відмовилась від них в судовому засіданні, та просила ухвалити рішення по справі на підставі наявних в матеріалах доказах.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач не піклується про фізичний і духовний розвиток свого неповнолітнього сина, не забезпечує його необхідним харчуванням, медичним доглядом і лікуванням, що негативно впливає на його фізичний розвиток як складову частину виховання; не спілкується з сином у обсязі необхідному для його нормального самоусвідомлення; не виявляє інтересу до внутрішнього світу дитини; тобто не виконує свої батьківські обов`язки щодо виховання дитини.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, приймаючи до уваги, що судом достовірно встановлені обставини, які свідчать про свідоме самоухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків, передбачених ст.150 СК України, по вихованню та утриманню неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що згідно п.2 ч.1 ст.164 СК України є правовою підставою для позбавлення батьківських прав, а тому позовні вимоги є цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню в інтересах дитини.

Статтею 166 СК України закріплено, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавлення батьківських прав, суд може на вимогу позивача або з власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

За змістом статті 183 СК України розмір аліментів визначається у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини.

Відповідно до ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та

матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3 -1 ) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3 -2 ) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Суд враховує, те, що відповідач є здоровим працездатним чоловіком, інших аліментних зобов`язань немає, а тому за таких обставин, суд задовольняє позовну вимогу про стягнення аліментів з відповідача на користь позивача на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини від всіх видів доходів, але не менше ніж 50% суми прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття.

У відповідності зі ст.430 п.1 ч.1 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів, у межах суми платежу за один місяць.

Відповідно до висновку Департаменту служб у справах дітей від 02.10.2019 року, орган опіки та піклування вважає за доцільне встановити піклування над неповнолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити позивача його піклувальником.

Згідно із ст.3 Конвенції про права дитини , прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20.11.1989 року (набрала чинності для України 27.09.1991 року), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Відповідно Конвенції про права дитини , прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20.11.1989 року (набрала чинності для України 27.09.1991 року), дитині для повного та гармонійного розвитку необхідно зростати в сімейному оточенні.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 5 СК України, держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.

Згідно із ч.8 ст.7 СК України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно ст. 55 Цивільного кодексу України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Згідно з ч.1 ст.59 Цивільного кодексу України, піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.

Згідно ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Так, згідно ч. 4 ст. 60 ЦК України суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до положень ч. 2 ст.244 Сімейного Кодексу України, при призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.

Згідно ч. 1 ст.249 Сімейного Кодексу України, опікун, піклувальник зобов`язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти.

Згідно з ч. 2, 3, 4 ст.63 Цивільного кодексу України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою; опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника; при призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного.

Позивач в судовому засіданні зазначила, що вона взмозі виконувати обов`язки піклування, має можливість і бажає реально виконувати обов`язки піклувальника, а тому враховуючи, згоду неповнолітнього ОСОБА_4 , подання органу опіки та піклування, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп. за позовні вимоги про позбавлення батьківських прав, та встановлення піклування.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп. за позовну вимогу про стягнення аліментів, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору за подання позову до суду про стягнення аліментів.

Зважаючи на вищевикладене, відповідно до ст. ст. 12, 76, 206,263-265, 280 ЦПК України, ст.ст. 150, 164 ч.1 п.2, 165 Сімейного Кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітнього брата ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_5 , третя особа - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки, та стягнення аліментів на утримання дитини - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_5 , батьківських прав щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Встановити піклування над неповнолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначивши ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , його піклувальником.

Стягнути з ОСОБА_5 , на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , аліменти на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини від усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менш, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 25.06.2019 року і до досягнення дитиною повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.

Стягнути з ОСОБА_5 , на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , витрати по оплаті судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп.

Стягнути з ОСОБА_5 , на користь держави витрати по оплаті судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.п. 15 п.1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Позивач - ОСОБА_3 , місцеперебування: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. не відомий, серія та номер паспорта НОМЕР_1 .

Відповідач - ОСОБА_5 , останнє відоме місцеперебування: АДРЕСА_2 , р.н.о.к.п.п. або серія та номер паспорта не відомі.

Третя особа - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, місцезнаходження: м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 55, код ЄДРПОУ 35857909.

Повний текст рішення виготовлено 25 листопада 2019 року.

Суддя Г.А. ЗУБ

СудКиївський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення14.11.2019
Оприлюднено26.11.2019
Номер документу85851237
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —640/12658/19

Постанова від 15.02.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Єгорова Наталія Миколаївна

Ухвала від 22.01.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Єгорова Наталія Миколаївна

Ухвала від 19.01.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Єгорова Наталія Миколаївна

Рішення від 07.12.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Кузьменко В.А.

Рішення від 14.11.2019

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Зуб Г. А.

Рішення від 14.11.2019

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Зуб Г. А.

Ухвала від 22.10.2019

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Зуб Г. А.

Ухвала від 22.07.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Кузьменко В.А.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Зуб Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні