Справа № 909/981/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.11.2019 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.,
секретар судового засідання Максимів Н. Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк"
до відповідача: Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК
про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги в сумі 211527 грн 73 коп.
за участю:
від позивача: Рокетська С. В.
ВСТАНОВИВ: Акціонерне товариство Комерційний Банк "ПриватБанк" звернулося до суду з позовом до Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги в сумі 211527 грн 73 коп.
Ухвалою від 17.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено розгляд справи по суті на 10.10.2019; запропоновано сторонам подати суду відзив на позов, відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 10.10.2019 розгляд справи по суті відкладено на 14.11.2019.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, вказавши на ухилення ліквідаційної комісії Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК від розгляду кредиторських вимог та включення їх до ліквідаційного балансу. При цьому зазначає, що вимоги виникли на підставі договірних кредитних відносин між сторонами. Борг відповідача перед позивачем станом на 16.07.2019 становить 211153 грн 41 коп., що складається із заборгованості за кредитом - 20500 грн 00 коп., заборгованості за відсотками - 64365 грн 80 коп., боргу по комісії 9029 грн 51 коп., боргу по пені - 117257 грн 83 коп. Крім того, за боржником обліковується заборгованість по рахунках в сумі 374 грн 59 коп.
Представник відповідача жодного разу не з`являвся в судові засідання. Про дату та час розгляду справи відповідач повідомлений належним чином. Процесуальні документи направлялись відповідачу на адресу вказану у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005742119 від 13.09.2019. Всі документи, що направлялись на адресу відповідача повернулись до суду з відміткою Укрпошти "інші причини".
Відповідач відзиву на позов суду не направив.
Відповідно до ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України, оскільки містить достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Судом в повній мірі забезпечено можливість реалізації сторонами процесуальних засобів захисту своїх прав, дотримання засад рівності всіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності в судочинстві.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
30.05.2012 між сторонами укладено договір банківського обслуговування (поточного рахунку) шляхом підписання заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів і відбитка печатки.
Як зазначається в даній заяві, відповідач підписавши її погодився із Умовами та правилами надання банківських послуг, у тому числі з Умовами та правилами обслуговування з розрахунковими картками, які розміщені на сайті банку https://www.privatbank.ua/https://client-bank.privatbank.ua), Тарифами банку, які разом із цією заявою та карткою зі зразками підписів і відбитка печатки складають договір банківського обслуговування. Цим підписом відповідач приєднався та зобов`язався виконувати умови, викладені в Умовах та правилах надання банківських послуг, Тарифах Приватбанку - договорі банківського обслуговування в цілому.
Банк взяв на себе зобов`язання при наявності вільних грошових ресурсів здійснювати обслуговування кредитного ліміту за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого банк повідомляє клієнту на свій розсуд або у письмовому вигляді, або через встановлені засоби електронного зв`язку банка та клієнта. Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та правилами надання банківських послуг і Тарифами банку, які розміщені в мережі інтернет на сайті /www.privatbank.ua, які разом з заявою складають договір банківського обслуговування.
З даними банку, станом на 16.07.2019 заборгованість відповідача за кредитом становить 20500 грн 00 коп.
На підставі п. 3.2.1.1.11, п. 3.2.1.4.1.3, п. 3.2.1.4.4 Умов та правилами надання банківських послуг відповідачу нараховано: 64365 грн 80 коп. - відсотків за кредитом, 9029 грн 51 коп. - борг по комісії , 117257 грн 83 коп. - борг по пені (станом на 16.07.2019).
Крім того, як зазначає позивач за відповідачем обліковується заборгованість по рахунках в сумі 374 грн 59 коп.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Український державний конструкторсько-технологічний інститут транспорту АПК перебуває у стані припинення (за рішенням засновників), починаючи з 10.04.2019.
24.07.2019 позивач звертався до відповідача з заявою б/н від 23.07.2019 про визнання кредиторських вимог в сумі 211153 грн 14 коп. Факт направлення вимоги на адресу відповідача підтверджують опис вкладення в цінний лист, накладна та фіскальний чек. Однак, заява повернулася на адресу позивача з відміткою Укрпошти "інші причини, що не дали змоги виконати обов`язок пересилання поштового відправлення". Кредиторські вимоги відповідачем не розглянуто.
З урахуванням наведеного, позивач звернувся до суду з вимогою про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК кредиторські вимоги Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк" в сумі 211527 грн 73 коп.
Суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, враховуючи таке.
Відповідно до ст. 59 ГК України припинення суб`єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.
Згідно ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Відповідно до ч. 2 ст. 105 ЦК України після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється (ч. 3 ст. 105 ЦК України).
Згідно ч. 5 ст. 105 ЦК України строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг № 1005742119 від 13.09.2019) Український державний конструкторсько-технологічний інститут транспорту АПК перебуває у стані припинення (за рішенням засновників), з 10.04.2019. В графі "Відомості про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог" зазначено граничну дату пред`явлення вимог - 10.06.2019.
Відповідно до ч. 8 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Згідно ч. 1 ст. 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов`язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов`язкових платежів); у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.
Як вказує ч. 4 ст. 112 ЦК України вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред`явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
В будь-якому разі ліквідаційна комісія Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК повинна була розглянути заявлені кредиторські вимоги Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк".
Оскільки позивачем (кредитором) пропущено строк звернення з кредиторською вимогою, його вимоги повинні бути задоволені з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Згідно ч. 3 ст. 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Аналіз зазначеного вказує на те, що у разі наявності невиконаних зобов`язань, кредитор має право звернутися з відповідними вимогами до ліквідаційної комісії боржника із заявою про їх визнання та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу. У разі повної або часткової відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду у кредитора виникає право на захист його порушених прав в судовому порядку шляхом розгляду судом існуючих вимог; в разі обґрунтованості вимог кредитора, наслідком є їх задоволення та включення до проміжного ліквідаційного балансу юридичної особи або задоволення вимог кредитора за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Тобто, з метою гарантування прав і інтересів кредиторів, яким ліквідаційна комісія відмовила у задоволенні їх вимог чи ухилилася від їх розгляду ст. 112 ЦК України надає право звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Як свідчать матеріали справи, 24.07.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою б/н від 23.07.2019 про визнання кредиторських вимог. Факт направлення вимоги на адресу відповідача підтверджують опис вкладення в цінний лист, накладна та фіскальний чек (4902715041713).
Однак, заява повернулася на адресу позивача з відміткою Укрпошти "інші причини, що не дали змоги виконати обов`язок пересилання поштового відправлення"
Згідно даних Укрпошти представником позивача отримано заяву 12.08.2019.
До суду з даним позовом позивач звернувся 12.09.2019.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що ліквідаційна комісія Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК не зважаючи на факт пропуску строку, визначеного для звернення з кредиторськими вимогами, ухилилась від розгляду кредиторської вимоги банку. Місячний строк звернення до суду, визначений нормами ст. 112 ЦК України за захистом свого порушеного права позивач не пропустив.
Отже, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 2, 86, 129, 145, 233, 236-238, 240, 241-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
позов Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк" до Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги в сумі 211527 грн 73 коп. - задоволити.
Українському державному конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК (вул. Незалежності, 46, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 00861529) - визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк" (вул. Грушевського, 1Д, Печерський район, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 14360570) в сумі 211527 грн 73 коп.
Стягнути з Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК (вул. Незалежності, 46, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 00861529) на користь Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк" (вул. Грушевського, 1Д, Печерський район, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 14360570) - 1921 грн 00 коп. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн 00 коп.) - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до п. п. 17.5 п. 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 25.11.2019.
Суддя Т. В. Стефанів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2019 |
Оприлюднено | 27.11.2019 |
Номер документу | 85870376 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Стефанів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні