Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 126/2429/19
Провадження № 2/126/1053/2019
"18" листопада 2019 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Рудя О.Г.
секретар Кучанська В.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лісниченської сільської ради Бершадського району про визнання права на спадкове майно за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати за ним в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), що розташована на території Лісниченської сільської ради Бершадського району Вінницької області, що належала померлій на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН в„– 0298468.
Позов обгрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Лісниче Бершадського району померла його тітка ОСОБА_2 ..
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно - право на земельну частку (пай), розміром 2,29 в умовних кадастрових гектара на території Лісниченської сільської ради Бершадського району Вінницької області. Право на вказану земельну ділянку ОСОБА_2 набула як колишній член КСП "Поділля" с. Лісниче Бершадського району і на підставі розпорядження Бершадської РДА № 300 від 12.11.1996 року їй був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0298468 .
Він до дня смерті тітки проживав разом з нею за однією адресою та здійснював за нею догляд.
10 грудня 1980 року ОСОБА_2 було вчинено заповіт, яким вона на випадок своєї смерті зробила розпорядження, що все її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі- все те, що буде належати їй не день смерті і на що вона буде мати право по закону заповідає своєму племіннику - ОСОБА_1 ..
Він являється єдиним спадкоємцем за заповітом на майно померлої тітки і спадщину прийняв шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном. Інших спадкоємців ні за законом ні за заповітом немає.
Маючи намір оформити спадкове майно належним чином, він звернувся до нотаріальної контори, але у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вищевказану земельну частку (пай).
Внаслідок відсутності правовстановлюючого документу на спадкове майно, він позбавлений можливості реалізувати у повному обсязі право на спадкування, внаслідок чого змушений звернутися в суд із даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Позивач ОСОБА_1 до початку розгляду справи по суті, надав суду письмову заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без його участі.
Лісниченський сільський голова, як представник відповідача, також до початку розгляду справи по суті, надав через канцелярію суду письмову заяву, про розгляд справи без його участі та позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та усі зібрані по справі докази, давши їм оцінку в сукупності, судом встановлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Лісниче Бершадського району Вінницької області померла тітка позивача ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть виданим повторно 28.11.2018 року серії НОМЕР_2 .
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно - право на земельну частку (пай), розміром 2,29 в умовних кадастрових гектара на території Лісниченської сільської ради Бершадського району Вінницької області. Право на вказану земельну ділянку ОСОБА_2 набула як колишній член КСП "Поділля" с. Лісниче Бершадського району і на підставі розпорядження Бершадської РДА № 300 від 12.11.1996 року їй був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0298468, що підтверджується довідкою Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області відділ у Бершадському районі від 03.06.2019 року № 0-2-0.27-143/104-19.
Позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом на майно померлої і спадщину прийняв шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном. Інших спадкоємців ні за законом ні за заповітом немає, що підтверджується копією заповіту від 10.12.1980 року, посвідченого секретарем Лісниченської сільської ради Скляр І.М. та зареєстрованого в реєстрі за № 52, а також довідкою Лісниченської сільської ради Бершадського району Вінницької області № 580 від 20.05.2019 року.
Позивач прийняв спадщину відповідно до вимог ст. 549 ЦК Української PCP, який діяв на день відкриття спадщини, шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном.
Маючи намір оформити спадкове майно він виявив, що вищевказаний сертифікат було втрачено, про що опубліковано оголошення в газеті Бершадський край від 07.12.2018 року.
Правовідносини виникли між сторонами до 01.01.2004 року, а тому, як слідує із роз`яснень наданих Пленумом Верховного Суду України у постанові "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 року за № 7, до правовідносини які виникли до набранням чинності ЦК України в редакції 2004 року слід застосовувати законодавство, зокрема відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (редакції 1963 року), зокрема розділом VІІ "Спадкове право".
В п. 11 Постанови від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування", Пленум Верховного Суду України висловив наступну правову позицію, при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" та відповідні норми ЦК УРСР.
Так, із приписів ст.ст. 524, 525, 526, 527, 548, 549, 553 Цивільного кодексу УРСР, вбачається, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, або місцезнаходження майна. Для придбання спадщини необхідно щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або подав заяву в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини про прийняття спадщини, вважається, що він прийняв спадщину.
Приватним нотаріусом Бершадського нотаріального округу Хмель Н.О. в оформлені спадкового майна ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки спадкоємець не надав правовстановлюючі документи на спадкове майно, сертифікат на земельну частку ( пай) серії ВН НОМЕР_3 , що підтверджує право спадкодавця на земельну частку (пай), що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24.10.2019 № 684/02-31.
З довідки Відділу у Бершадському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 03.06.2019 № 0-2-0.27-143/104-19 вбачається, що ОСОБА_2 була включена в список колективного сільськогосподарського підприємства "Поділля" с. Лісниче, який додається до державного акта на право на земельну частку (пай) і на її ім`я видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН 0298468 розміром 2,29 в умовних кадастрових гектарах згідно розпорядження Бершадської районної адміністрації від 12.11.1996 року № 300. Реєстраційний номер 1077. Відповідно до розпорядження Бершадської районної державної адміністрації від 23.12.2002 року № 373 розмір земельної частки (паю) змінено на 1,94 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі /на місцевості/.
Факт втрати сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН 0298468 виданого на ім`я ОСОБА_2 підтверджується повідомленням в газеті "Бершадський край" від 07.12.2018 року.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справі про спадкування", судам роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
16.05.2013 року ВССУ в Інформаційному листі № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" у п.3.5. було висловлено правову позицію з вирішення аналогічного питання, відповідно до якого, спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
За таких підстав, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вимоги щодо стягнення судових витрат позивачем не пред`являлись.
На підставі ст. ст. 120, 121, 123, 525, 526, 527, 531, 548, 549, 553 ЦК УРСР, постановою Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 12, 13, 19, 263-267 ЦПК України,суд,
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_5 до Лісниченської сільської ради Бершадського району Вінницької області (с. Лісниче Бершадського району Вінницької області вул. Перемоги, буд. 1, код ЄДРПОУ: 04329576) про визнання права власності на спадкове майно за заповітом - задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), розміром 1,94 в умовних кадастрових гектарах (розмір вказано відповідно до розпорядження Бершадської РДА № 373 від 23.12.2002 року) в умовних кадастрових гектарах згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН 0298468 виданого на підставі розпорядження Бершадської РДА від 12 листопада 1996 року № 300.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 15.5 перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О. Г. Рудь
Суд | Бершадський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2019 |
Оприлюднено | 27.11.2019 |
Номер документу | 85874393 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бершадський районний суд Вінницької області
Рудь О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні