Рішення
від 19.11.2019 по справі 709/1838/19
ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

709/1838/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2019 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Кваші І.М.,

за участі секретаря - Дем`яненко Н.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, ПП "Комунальне підприємство "Міжгір`я" про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району, ПП "Комунальне підприємство "Міжгір`я" про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Мотивує позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба - ОСОБА_2 . В період свого життя ОСОБА_2 була членом колгоспу "Радянська Україна", який в 1995 році перетворився в СКВ "Міжгір`я", а з 1 березня 2014 року на підставі рішення загальних зборів спілку було реорганізовано в ПП "КП "Міжгір`я", яка є її правонаступником. Згідно з рішенням Чорнобаївської районної ради від 01 квітня 1994 року № 15-XXI

СКВ "Міжгір`я" видано Державний акт на право колективної власності на землю від 18 липня 1994 року серії ЧР 19.4, з додатком № 1- списком громадян до нього, в якому за № 778 вказана ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить вказаний земельний пай. Заповіту остання не складала. Позивач позбавлений можливості оформити свої спадкові права на вказане майно, оскільки відсутні правовстановлюючі документи. Крім того, для визнання права на спадщину померлої ОСОБА_2 позивачу необхідно встановити факт родинних відносин з нею, оскільки відсутнє свідоцтво про народження його батька. У зв`язку з цим позивач просив встановити факт родинних відносин, а саме те, що він був внуком ОСОБА_2 , та визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на земельну частку (пай).

В судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити за позивача та його відсутності, позовні вимоги підтримав.

Представник Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району в судове засідання не з`явився. 28 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив, в якому сільський голова просить розглядати справу без їх участі, позов визнають.

Відповідач ПП "Комунальне підприємство "Міжгір`я" надіслали до суду відзив, в якому просили розглянути справу без їх участі, позов визнають.

Виходячи з приписів ст.128, ч. 3 ст. 223, ст. 200 ЦПК України суд постановив слухати справу за відсутності сторін, та враховуючи визнання позову відповідачами, ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, приходить до наступних висновків.

Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба по батьківській лінії споріднення ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 47).

Після її смерті відкрилась спадщина за законом, на прийняття якої претендує позивач, оскільки його батько ОСОБА_3 помер ще раніше - ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , а.с. 48). Однак у нього відсутні документи на підтвердження родинних зв`язків з померлою, а саме: відсутнє свідоцтво про народження батька. В архівній довідці значиться, що в книзі реєстрації актів про народження є відомості про народженого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 .

З наданих документів вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації народження - в с. Іркліїв Чорнобаївського району Черкаської області, є сином ОСОБА_3 (копія свідоцтва про народження, а.с. 12).

З архівної довідки № Ч-18/05-08 від 20 серпня 2019 року, виданої Державним архівом Черкаської області на підставі книги реєстрації актів про народження, актовий запис № 65 (а.с. 13) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Іркліїв Іркліївського району Золотоніської округи (нині Чорнобаївського району Черкаської області) у батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_2 народився син - ОСОБА_3 .

В свідоцтві про смерть батька позивача зазначаються дата та місце народження - ІНФОРМАЦІЯ_3 , с. Іркліїв Чорнобаївського району Черкаської області.

Враховуючи надані документи, незначні розбіжності в написанні імен в архівній довідці новонародженої дитини та її матері " ОСОБА_5 " - " ОСОБА_6 ", " ОСОБА_7 " - " ОСОБА_8 ", суд приходить до висновку, що позивачем надано належні докази того, що він є внуком ОСОБА_2 .

Що стосується вимог про визнання права власності на земельну частку (пай) слід зазначити наступне.

Як зазначалося вище, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією виданого повторно свідоцтва про смерть від 05 листопада 2019 року серія НОМЕР_3 (а.с. 47).

Заповіту померла не складала, проживала та була зареєстрована одна (довідка Іркліївської сільської ради № 2325 від 24 вересня 2019 року, а.с. 14).

З заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори спадкоємці не зверталися, що вбачається з листів Черкаського обласного державного нотаріального архіву № 1573/01-24 від 25 жовтня 2019 року та Чорнобаївської державної нотаріальної контори № 1049-01/16 від 31 жовтня 2019 року, а.с. 34, 44).

ОСОБА_2 працювала в колгоспі "Радянська Україна", який в 1995 році був реорганізований в СКВ "Міжгір`я" і була членом цього господарства. З 1 березня 2014 року воно реорганізовано в ПП "КП "Міжгір`я". Дані обставини визнаються сторонами і доказуванню не підлягають.

Пунктом 2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720-95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу,

сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Загальними зборами членів колишнього КСП "Міжгір`я" від 19 травня 2011 року проведено розподіл земельних часток (паїв), що підтверджується копією протоколу зборів членів колишнього КСП "Міжгір`я", внесених до додатку № 1 до державного акту на право колективної власності на землю від 21 липня 1994 року серії ЧР № 19-4 (а.с. 15-17) та затверджено список громадян - членів колишнього КСП "Міжгір`я", які взяли участь у жеребкуванні по розподілу земельних часток (паїв) 19 травня 2011 року, що підтверджується додатком № 2 до протоколу зборів членів колишнього КСП "Міжгір`я" від 19 травня 2011 року, де під № 778 (номер ділянки (паю) зазначена ОСОБА_2 (а.с. 17-19).

Згідно довідки ПП "КП "Міжгір`я" № 82 від 18 листопада 2019 року, земельний пай № 778 складається з двох ділянок, які мають такі кадастрові номери : 7125182800:05:000:7078 площею 3,0295 га та площею 0,0659 га, кадастровий номер 7125182800:05:000:6967.

У відповідності до п. 1, 2 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 р. "Про судову практику у справах про спадкування", відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР .

Відповідно до положень ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Згідно з ч. 2 ст. 529 ЦК УРСР онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Як зазначено у ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

У відповідності до ч. 1 ст. 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном,

Факт вступу позивача у володіння спадковим майном відповідачами не оспорюється.

У п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" від 16 квітня 2004 ркоу № 7 вказано, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Пунктом "г" ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Частиною 1 ст. 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Судом встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач, як спадкоємець померлої ОСОБА_2 - члена колективного сільськогосподарського підприємства, яка отримала право на земельну ділянку (пай) за рахунок земель, отриманих СКВ "Міжгіря" в колективну власність, але не встигла при житті зареєструвати право власності на неї, має право на її успадкування, а тому позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими та підлягають до задоволення.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити повністю.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є внуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування право на земельну частку (пай) площею 3,0295 га, кадастровий номер 7125182800:05:000:7078 та 0,0659 га, кадастровий номер 7125182800:05:000:6967, що належала його бабі ОСОБА_2 за рахунок земель, що перебувають у користуванні ПП "КП "Міжгір`я" в адміністративних межах Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.М. Кваша

СудЧорнобаївський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення19.11.2019
Оприлюднено27.11.2019
Номер документу85892084
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —709/1838/19

Рішення від 19.11.2019

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Ухвала від 15.10.2019

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні