Справа № 687/940/19
2/687/431/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
26 листопада 2019 року смт.Чемерівці
Чемеровецький районний суд
Хмельницької області
в складі головуючого судді - Кулєбякіна В.О.,
з участю секретаря - Литовченко В.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Івахновецька сільська рада Чемеровецького району Хмельницької області про встановлення юридичного факту не проживання, визнання права власності на спадкове майно,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з заявою про встановлення юридичного факту не проживання, а саме не проживання відповідача ОСОБА_2 з спадкодавицею ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також про визнання права власності за позивачем на спадковий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В даний час у заявниці виникла необхідність в переоформленні спадщини. Заявник звернулася до нотаріуса про оформлення спадщини, оскільки вона являється спадкоємцем за законом, однак їй було відмовлено мотивуючи це тим, що правовстановлюючі документи на спадкове майно відсутні, в зв`язку з чим була вимушена звернутися до суду з даною заявою.
Позивач в судове засідання не з`явилася, до суду надійшла заява в якій просить справу розглядати у її відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся своєчасно належним чином, до суду повернулися відомості, що за зареєстрованою адресою не проживає. Відзив не подав.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, однак в матеріалах справи міститься заява в якій просить справу слухати у відсутності представника, вимоги визнають, не заперечують у їх задоволенні.
Тому суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи та приходить до висновку за можливе розглядати справу у відсутності сторін в порядку заочного розгляду справи на підставі зібраних у справі доказів, згідно п. 1 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, та ухвалити заочне рішення, що відповідає положенням ст. 282 ЦПК України.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 18.01.2006 року.
Позивач ОСОБА_4 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками записані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 20.07.1982 року, згідно копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 16.08.2000 року вбачається, що після реєстрації шлюбу з ОСОБА_7 , заявниця змінила своє дошлюбне прізвище ОСОБА_8 на ОСОБА_9 .
Батько позивача ОСОБА_10 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , матір`ю записана ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 15.10.1952 року.
ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 13.10.2003 року.
Згідно копії технічного паспорту та довідки характеристики об`єкту нерухомого майна на житловий будинок по АДРЕСА_1 , замовником технічної інвентаризації є ОСОБА_3 (померла) .
Як вбачається із довідки №164 від 01.04.2019 року виданої Івахновецькою сільською радою, що померла ОСОБА_3 являлася членом двору за адресою АДРЕСА_1 , разом із нею проживали ОСОБА_2 онук, ОСОБА_1 онука, ОСОБА_7 чоловік онуки, ОСОБА_11 правнучка.
Із акту про не проживання особи за місцем її реєстрації від 18.07.2019 року Івахновецької сільської ради, вбачається що ОСОБА_2 зареєстрований по АДРЕСА_1 , але фактично з середини травня 2001 року за місце реєстрації не проживає, і місце його проживання не відомо, що також підтверджується довідкою № 428 від 18.07.2019 року виданої Івахновецькою сільською радою.
Згідно довідки № 176 від 11.06.2019 року виданої КП Чемеровецьким районним БТІ, що станом на 31.12.2012 року право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 не зареєстровано.
Відповідно повідомлення приватного нотаріуса Чемеровецького районного нотаріального округу від 19.07.2019 року за № 366/02-31 заявниці ОСОБА_1 , відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки правовстановлюючі документи на спадкове майно відсутні, також встановлено, що разом з померлою на день смерті проживав інший спадкоємець - ОСОБА_2 .
Однак, із наявних документів, які були представлені суду доведено, що відповідач ОСОБА_2 не проживав з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою по АДРЕСА_1 .
Крім того, факт не проживання підтвердили допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які в судовому засіданні пояснили, що ОСОБА_2 з середини травня 2001 року не проживав з спадкодавицею ОСОБА_3 за адресою по АДРЕСА_1 , місце проживання не відомо.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування - Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають . У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження .
Оскільки між позивачем та відповідачем вбачається спір про спадкове право і розгляд справи про встановлення юридичного факту в окремому провадженні вирішити не можливо, даний спір слід вирішувати у позовному провадженні, як це передбачено ч. 6 ст. 294 ЦПК України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ст. 13 ЦПК України).
На підставі викладеного суд приходить до висновків, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 293-294, 315, 280-282 ЦПК України, ст. 392 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву задовольнити.
Встановити факт не проживання відповідача ОСОБА_2 з спадкодавицею ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 79 років на час відкриття спадщини.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадковий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 79 років.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителька АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований АДРЕСА_1 .
Третя особа: Івахновецька сільська рада Чемеровецького району Хмельницької області , місце знаходження вул. Центральна, 17 с. Івахнівці Чемеровецького району Хмельницької області, 31618 Код ЄДРПОУ 04403976.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Чемеровецького
районного суду Кулєбякін В.О.
Суд | Чемеровецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2019 |
Оприлюднено | 27.11.2019 |
Номер документу | 85897899 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чемеровецький районний суд Хмельницької області
Кулєбякін В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні