Рішення
від 26.11.2019 по справі 279/3509/19
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 279/3509/19

РІШЕННЯ

іменем України

26 листопада 2019 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

у складі: головуючого судді Коренюка В.П.,

при секретарі Подвисоцькій Т.В.,

розглядаючи в підготовчому судовому засіданні в залі суду № 4 у м. Коростені Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі виконавчого комітету Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської області про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до територіальної громади в особі виконавчого комітету Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської області про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно. В обгрунтування вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір - ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина за законом у вигляді права на земельну частку (пай) КСП "ім. Чкалова" на території с. Лісівщина Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської області. Спадкове майно після смерті спадкодавця перейшло у володіння та користування позивача. Спадкове майно після смерті спадкодавця перейшло володіння та користування позивача, який не може отримати свідоцтво про право на спадщину, оскільки йому потрібно підтвердити факт родинних відносин із спадкодавцем та сертифікат виданий після смерті спадкодавця. А тому позивач вимушений звернутись до суду з даним позовом.

Позивач в підготовче судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву, в якій просив розгляд справу проводити за його відсутності, а позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача - територіальної громади в особі виконавчого комітету Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської областів підготовче судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву, в якій вимоги позову визнав, просив розгляд справи провести без участі представника.

Відповідно до ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, тому відповідно до ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане виконавчим комітетом Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської області (а.с.7). Як вбачається із посвідці про народження № НОМЕР_2 , що видана Бюро ЗАГС с. Мосіївка Коростенського району Житомирської області (а.с.10) померла є матір`ю - ОСОБА_1 (а.с.6). Також ступінь родинних зв`язків спадкодавця та спадкоємця, як матері та сина стверджується довідкою, що видана Лісівщинською сільською радою Коростенського району Житомирської області (а.с.10). Інших спадкоємців не має.

Таким чином, спадщину після смерті ОСОБА_2 як спадкоємець по закону першої черги прийняв її син, який після смерті спадкодавця вступив у володіння та користування спадковим майном.

Факт належності спадкодавцю спадкового майна стверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0103384 члена колективного сільськогосподарського підприємства "ім.Чкалова" с. Лісівщина Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської області у розмірі 566 умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі, вартістю 5820 гривень (а.с.8).

Позивач позбавлений можливості отримати в нотаріальному порядку свідоцтво про право на спадщину, про що отримав від державного нотаріуса Коростенської районної нотаріальної контори Житомирської області Лугиної О.І. лист-відмову за вихідним №620/01-16 від 27.06.2019 року (а.с.9).

Крім того, з метою юридичного оформлення спадщини, заявникові ОСОБА_1 необхідно в судовому порядку встановити факт родинних відносин, через розбіжності у документах, що підтверджують родинні відносини між спадкодавцем та спадкоємцем.

Зокрема суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами (п.1 ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України).

Згідно з п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд може встановити факт родинних відносин, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду.

Суд вважає, що факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження у судовому засіданні.

За отриманою від Коростенської районної нотаріальної контори Житомирської інформацією, після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась.

До позовних вимог про визнання права власності підлягають застосуванню норми Цивільного кодексу Української РСР від 18 липня 1963 року.

Отже, частиною 1 ст.524 Цивільного кодексу Української РСР 1963 р., спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ст.548 Цивільного кодексу Української РСР 1963 р., для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Вимогою ст.549 Цивільного кодексу Української РСР 1963 р. визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

До часу набрання чинності Цивільного кодексу України та Законом України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від їх державної реєстрації.

Право власності спадкоємця ОСОБА_1 на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку, через відсутність іншого способу визнання права позивача на спадкове майно.

Суд вважає, що позивач ОСОБА_1 є суб`єктом набуття права власності на вищевказане спадкове майно з підстав прийняття спадщини, однак, з незалежних від нього причин він не може оформити та прийняти спадщину і отримати відповідне свідоцтво про право власності на спадкове майно, у зв`язку із чим вимушений звернутися за захистом своїх прав та інтересів до суду.

З урахуванням викладених позивачем та досліджених у судовому засіданні обставин, суд вважає можливим задовольнити вимоги позивача.

На підставі ст. 41 Конституції України, ст.ст. 524, 548, 549 Цивільного кодексу Української УРС (1963 р.), керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Вважати встановленим факт родинних відносин, тобто те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2

Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини у вигляді права на земельну частку (пай) КСП "ім. Чкалова" на території с. Лісівщина Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської області, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом права на земельну частку (пай) КСП "ім. Чкалова" на території с. Лісівщина Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської області, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Житомирського апеляційного суду в 30-денний строк.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: територіальна громада в особі виконавчого комітету Лісівщинської сільської ради Коростенського району Житомирської області, місцезнаходження: вул. Житомирська, 48 у с. Лісівщина Коростенського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04347999.

Суддя Коростенського міськрайонного суду

Житомирської області В. П. Коренюк

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення26.11.2019
Оприлюднено28.11.2019
Номер документу85907572
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —279/3509/19

Рішення від 26.11.2019

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коренюк В. П.

Ухвала від 25.07.2019

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коренюк В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні