Рішення
від 26.11.2019 по справі 398/4572/18
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/4572/18

провадження №: 2/398/568/19

РІШЕННЯ

Іменем України

"26" листопада 2019 р.

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

судді - Нероди Л.М.,

за участі секретаря - Джеваги В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №398/4572/18 за позовом ОСОБА_1 до Олександрійського міжміського бюро технічної інвентаризації та ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

ВИМОГИ ПОЗИВАЧА

ОСОБА_1 звернувся до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовною заявою до Олександрійського міжміського бюро технічної інвентаризації та ОСОБА_2 про визнання дійсним договору купівлі-продажу житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 , укладеного 25.01.2000 року на Універсальній товарній біржі Партнер та визнання права власності на 1/2 частину вказаного будинку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно та майнові права, в тому числі на Ѕ частину житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний будинок належав померлому спадкодавцеві на підставі договору купівлі-продажу від 25.01.2000 року, укладеного на Універсальній товарній біржі Партнер та зареєстрований Олександрійським комунальним міжміським бюро технічної інвентаризації 28.04.2000 року.

Позивач зазначає, що померлий ОСОБА_3 є його рідним батьком, що підтверджується свідоцтвом про його позивача, народження.

Спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 є він, позивач, та його рідна мати, а померлого дружина - ОСОБА_2 .

На час смерті ОСОБА_3 він, позивач, та його мати були зареєстровані та проживали разом за спадкодавцем, а отже вважаються такими, що фактично прийняли спадщину. Разом з тим, його мати в шестимісячний строк з дня смерті батька подала до нотаріальної контори заяву про відмову від прийняття спадщини після смерті батька.

На даний час у нього виникла необхідність в переоформлені спадкової частини будинку, однак нотаріусом йому було відмовлено в звязку з невідповідністю договору купівлі-продажу вказаного будинку вимогам ст.657 ЦК України, якою передбачено обов`язкове нотаріальне посвідчення такого договору.

05.04.2019 року від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, а саме, позивач просить лише визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 1/2 частину будинку АДРЕСА_1 .

13.06.2019 року від представника позивача ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та відсутності позивача, на зменшених позовних вимогах вони наполягають.

ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧІВ

Представник відповідача - Олександрійського міжміського бюро технічної інвентаризації та відповідач ОСОБА_2 , належно повідомлені про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися, відзиви на позов не подали.

03.04.2019 року від представника Олександрійського міжміського бюро технічної інвентаризації надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. При цьому, в клопотанні зазначено, що БТІ до 01.01.2013 року було реєструвальним органом, а не стороною визначення права. Починаючи 01.01.2013 року права реєстрації передано реєстру вальним органам Мінюсту України та нотаріусам. БТІ відключене від державного Реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідач ОСОБА_2 причини неявки не повідомила.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

Ухвалою судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 06.03.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13.06.2019 року на підставі ст. 84 ЦПК України зобов`язано державного нотаріуса Олександрійської районної державної нотаріальної контори надати копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

26.11.2019 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області 03.04.2018 року.

01.12.1989 року Новопразькою селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області було зареєстровано шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , згідно свідоцтва серія НОМЕР_3 , виданого відділом ЗАГС Олександрійського міськвиконкому 03.12.1990 року, батьком останнього є ОСОБА_3 .

ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 25.01.2000 року, укладеного на Універсальній товарній біржі Партнер , належав житловий будинок АДРЕСА_1 .

Померлий ОСОБА_3 був одноособовим власником будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується технічним паспортом на вказаний будинок.

На час смерті ОСОБА_3 разом з ним в будинку були зареєстровані його дружина ОСОБА_2 та син - ОСОБА_1 про що свідчать записи в домовій книзі будинку АДРЕСА_1 та довідка виконавчого комітету Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 07.11.2018 року №1587.

За життя ОСОБА_3 заповіт від його імені виконавчим комітетом Новопразької селищної ради не посвідчувався.

Єдиною спадкоємцем майна ОСОБА_3 , який звернувся з письмовою заявою до нотаріуса щодо прийняття спадщини, є ОСОБА_1 , інша спадкоємиця майна померлого - ОСОБА_2 звернулася до нотаріуса з заявою про відмову від спадщини, про що вказує інформація, яка міститься у спадковій справі №211/2018, заведеній після смерті ОСОБА_3 .

Між тим, постановою державного нотаріуса Олександрійської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області від 07.11.2018 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 Нотаріус мотивував відмову тим, що правовстановлюючий документ на належний спадкодавцю будинок, а саме, договір купівлі-продажу житлового будинку, укладений універсальною товарною біржею Партнер 05.01.2000 року за реєстраційним номером 286, суперечить вимогам ст.657 ЦК України, якою передбачено нотаріальне посвідчення такого договору.

ОЦІНКА СУДУ

Договір купівлі-продажу житловий будинок АДРЕСА_1 від 25.01.2000 року, згідно з чинною на час його укладання редакцією ст. 15 Закону України Про товарну біржу від 10 грудня 1991 року , зареєстрований на Універсальній товарній біржі Партнер за реєстраційним номером 286.

Будинок з надвірними будівлями за цим договором фактично був переданий покупцю. Цю обставину не заперечує жодна зі сторін.

Право власності спадкодавця ОСОБА_3 на вказаний житловий будинок зареєстроване Олександрійським міжміським бюро технічної інвентаризації 26.01.2000 року за № 2176, що підтверджується штампом у зазначеному договорі купівлі-продажу.

Крім того, позивач є рідним сином спадкодавця та, враховуючи відсутність інших спадкоємців, які б звернулись до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, та заяву іншого спадкоємця першої черги про відмову від спадщини, має право отримати спадщину одноособово, що також доведено наявністю спадкової справи, копію якої суду надав державний нотаріус.

НОРМИ ПРАВА

Стаття 321 ЦК України визначає, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно ч. ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 2 ст. 331 ЦК України , якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Приписи ч. 3 ст. 3 Закону України від 01 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону , виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно ч. 4 ст. 3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

Згідно ст. 227 ЦК УРСР у редакції, чинній на момент укладення зазначеного договору купівлі-продажу, договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією зі сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього Кодексу ). Договір купівлі-продажу жилого будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.

Норми ст. 128 ЦК УРСР вказують, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Передачею визнається вручення речей набувачеві, а так само здача транспортній організації для відправки набувачеві і здача на пошту для пересилки набувачеві речей, відчужених без зобов`язання доставки. До передачі речей прирівнюється передача коносаменту або іншого розпорядчого документа на речі.

Відповідно ст. 15 Закону України Про товарну біржу , у редакції, чинній станом на 06 грудня 2001 року, угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню.

Відповідно до п.п. 1.5-1.7 Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №121 від 09.06.1998 року, державну реєстрацію права власності на об`єкти нерухомого майна здійснюють державні комунальні підприємства - бюро технічної інвентаризації. Державна реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна в бюро технічної інвентаризації є обов`язковою для власників, незалежно від форми власності. Реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна провадиться на підставі правовстановлювальних документів за рахунок коштів власників нерухомого майна.

Згідно п. 9 додатку 1 до цієї Інструкції до переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких провадиться державна реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна віднесено договори купівлі-продажу, зареєстровані біржею.

Відповідно ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Враховуючи встановлені у справі фактичні обставини і норми права, які підлягають застосуванню, суд дійшов висновку про те, що вказаний житловий будинок з надвірними будівлями дійсно належав спадкодавцю ОСОБА_3 на підставі зареєстрованого на товарній біржі договору купівлі-продажу, який був фактично виконаний сторонами, і також відповідно до чинного на момент його укладення законодавства зареєстрований у бюро технічної інвентаризації. Право власності ОСОБА_3 на житловий будинок з надвірними будівлями ніким не оспорюється. Однак, у зв`язку з недодержанням при укладенні договору нотаріальної форми, позивач ОСОБА_1 не може реалізувати свої спадкові права, як спадкоємець за законом.

Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, та враховуючи той факт, що іншого вирішення спору ніж у судовому порядку у позивача немає, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Судові витрати слід залишити по фактично понесеним за позивачем.

Керуючись ст. ст. 4 , 5 , 10-13 , 18 , 76-81 , 83 , 141 , 258 , 264 , 265 , 273 ЦПК України , суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 1 / 2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 .

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку та подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 26 листопада 2019 року.

Учасники справи:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , проживає: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , проживає: АДРЕСА_1 .

Олександрійське міжміське бюро технічної інвентаризації, код ЄДРПОУ 03347494, адреса місцязнаходження: м. Олександрія Кіровоградської області, проспект Соборний, 51.

СУДДЯ: Л.М. НЕРОДА

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.11.2019
Оприлюднено28.11.2019
Номер документу85914003
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/4572/18

Рішення від 26.11.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

Ухвала від 21.11.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

Ухвала від 06.03.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні