Рішення
від 26.11.2019 по справі 475/1066/19
ДОМАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Доманівський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/1066/19

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

26.11.2019смт. Доманівка

Доманівський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючої судді- Єгорової Н.І.,

при секретареві- Маковецькій Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в cмт. Доманівка цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області про визнання незаконним та скасування розділу 930084648227 Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та проведення державної реєстрації переходу права власності,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області про визнання незаконним та скасування розділу 930084648227 Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності номер запису про право власності 14652972 від 19.05.2016року на ОСОБА_2 та проведення державної реєстрації переходу права власності в розділі 737590048227 з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 згідно свідоцтва право на спадщину від 19.05.2016р. , посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть.

Після смерті матері відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка розміром 6.2740 га, розташована в межах території Доманівської селищної ради Доманівського району Миколаївської області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 4822755000:08:000:0043. Вказана земельна ділянка була успадкована матір`ю після смерті ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину № 421 від 19.05.2016 року.

Позивачка є спадкоємицею першої черги та звернулася до Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області для оформлення своїх спадкових прав, однак державний нотаріус Доманівської державної нотаріальної контори прийняла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

В постанові нотаріус послалася на те,що видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру. Згідно наданого позивачкою витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 4806691402019 власниками земельної ділянки є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , а згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Доманівською державною нотаріальною конторою 19 травня 2016 року за № 421, власником вказано лише ОСОБА_2 .

Позивачка вважає, що при оформлені ОСОБА_4 права на спадкове майно, що підлягає державній реєстрації, зокрема, на земельну ділянку кадастровий № 4822755000:08:000:0043, державний нотаріус Доманівської державної нотаріальної контори Іларіонова Н.Р. мала внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно зміни щодо власника земельної ділянки. Однак, нотаріусом було допущено помилку та, замість реєстрації переходу права власності, було здійснено реєстрацію права власності в новому розділі 930084648227. Наявність записів про двох власників ОСОБА_5 Та ОСОБА_4 . Перешкоджає позивачеві оформити спадщину, яка залишилася після смерті матері, а тому просить скасувати розділ 930084648227 Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та здійснити реєстрацію переходу права власності з ОСОБА_5 на

ОСОБА_4 судове засідання представник позивача надала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та участі позивачки, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Відповідач Доманівська державна нотаріальна контора Миколаївської області в письмовій заяві просили справу розглянути без їх участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка розміром 6.2740 га, що розташована в межах території Доманівської селищної ради Доманівського району Миколаївської області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 4822755000:08:000:0043.

Дана земельна ділянка належала спадкоємиці на праві власності на підставі Свідоцтва про право на спадщину № 421 від 19.05.2016 року, після смерті ОСОБА_5

Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги, а тому й звернулася до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.

З постанови нотаріуса від 18 червня 2019року про відмову у вчиненні нотаріальної дії встановлено, що згідно п.4.20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами 'України -видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру. Згідно наданого витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ- 4806691402019 власниками земельної ділянки є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , а згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Доманівською державною нотаріальною конторою 19 травня 2016 року за № 421 власником вказано лише ОСОБА_2 .

В матеріалах справи наявні копії Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності - індексний номер 59841359, з якого вбачається,що 19.05.2016року зареєстровано право власності(номер запису про право власності: 14652972) державним реєстратором Іларіоновою Наталією Ростиславівною ,Доманівська державна нотаріальна контора Миколаївської області, за ОСОБА_2 на 1/1 частку земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6.274 га, кадастровий номер 4822755000:08:000:0043.Підстава виникнення права власності : свідоцтво про право на спадщину за законом ,серія і номер 421, виданий 19.05.2016р.

Відповідно до ст.1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов`язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.

Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності на нерухоме майно, його виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, яку здійснюють відповідно Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень нотаріуси та державні реєстратори.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п. 1. ст. 2. Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).

Законом України Про нотаріат передбачено, що нотаріусам та/або посадовим особам, які вчиняють нотаріальні дії, надано право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії, та окреслені повноваження нотаріусів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень: Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Нотаріус є спеціальним суб`єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і який має печатку такого реєстратора.

Статтями 46, 46-1 Закону України Про нотаріат передбачено, що користування Державним реєстром речових прав на нерухоме майно здійснюється безпосередньо нотаріусом, який вчиняє відповідну нотаріальну дію .

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України Про затвердження Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.12.2011 № 3502/5, а саме : згідно з п. 2.1 Порядку, для внесення змін до записів ДРРП заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.

Для внесення змін до записів Державного реєстру прав у зв`язку зі зміною відомостей про нерухоме майно, право власності та суб`єкта (суб`єктів) цього права, інші речові права та суб`єкта (суб`єктів) цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб`єкта (суб`єктів) цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов`язані з проведенням державної реєстрації прав, заявник подає документ, що є підставою для зміни відомостей, копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу, та документ про внесення плати за`внесення змін до запису Державного реєстру прав (п.2.5).

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 4822755000:08:000:0043, сформованого 13.06.2019року, НВ-4806691402019 , в розділі Відомості про право власності , власниками зазначено ОСОБА_5 на підставі Рішення органу виконавчої влади розпорядження Доманівської райдержадміністрації 23.11.2004, №573, а також ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.05.2016р., №421.

Із досліджених судом матеріалів справи вбачається, що при оформлені ОСОБА_4 права на спадкове майно, що підлягає державній реєстрації, зокрема, на земельну ділянку кадастровий № 4822755000:08:000:0043, державним нотаріусом Доманівської державної нотаріальної контори Іларіоновою Н.Р.не внесено змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо переходу права власності на земельну ділянку, а проведено реєстрацію права власності на дану земельну ділянку за новим власником.

Таким чином, у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку зазначено відомості про двох власників - ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , що суперечить вимогам закону, так як після смерті ОСОБА_5 спадщину прийняла ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про прийняття спадщини.

Наявність зазначених записів перешкоджає позивачці оформити свої спадкові права після смерті матері, про що й свідчить постанова державного нотаріуса Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області від 18.06.2019 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Враховуючи, що нотаріус не може самостійно внести зміни до реєстру речових прав на нерухоме майно, так як неправомірно відкрито новий розділ про власника, суд приходить до висновку про необхідність скасування розділу про внесення запису про право власності за ОСОБА_4 , зобов»язавши нотаріальну контору внести зміни про перехід права власності з ОСОБА_5 на ОСОБА_4 .

Керуючись ст. 10, 12, 259,264, 265, 268 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити .

Визнати незаконним та скасувати розділ 930084648227 Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № запису про право власності 14652972 від 19.05.2016 року на ОСОБА_2 .

Доманівській державній нотаріальній конторі провести державну реєстрацію переходу права власності в розділі 737590048227 з ОСОБА_5 на ОСОБА_2 згідно свідоцтва про право на спадщину від 19.05.2016 року.

Рішення набирає чинності після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, яка може бути подана до суду протягом 30 днів з моменту його проголошення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні- з моменту отримання його копії.

Суддя : Н. І. Єгорова

СудДоманівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення26.11.2019
Оприлюднено28.11.2019
Номер документу85926166
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —475/1066/19

Рішення від 26.11.2019

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Єгорова Н. І.

Ухвала від 04.11.2019

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Єгорова Н. І.

Ухвала від 04.09.2019

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Єгорова Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні