ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2019 року Чернігів Справа № 620/2865/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Зайця О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Приватно - орендного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма імені Розумовських" про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій,
У С Т А Н О В И В:
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма ім. Розумовських" (17052, Чернігівська область, Козелецький район, с. Лемеші, вул. Розумовських,2-а код ЄДРПОУ 03799067, р/р НОМЕР_1 філія ЧОУ АТ Ощадбанк ,МФО 353553) заборгованості з витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах на суму 23222,58 грн. на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (14005, м.Чернігів, вул. П`ятницька,83- а, код ЄДРПОУ 21390940, р/р НОМЕР_2 , МФО 353553, філія ЧОУ АТ Ощадбанк ).
В обґрунтування свої позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не відшкодував витрати на виплату і доставку пільгових пенсій з 01.01.2019 по 31.08.2019 громадянам, які отримують пенсію відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у зв`язку з чим, за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 23222,58 грн., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.
Відповідач належним чином повідомлявся про розгляд справи за адресою реєстрації, при цьому, до суду передано поштою конверт з ухвалою про відкриття, яка направлялась відповідачу, з довідкою поштового відділення "неправильно зазначена (відсутня) адреса одержувача".
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Відповідач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Досліджуючи правильність нарахування Приватно-орендному сільськогосподарському підприємству "Агрофірма ім. Розумовських" фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, необхідно врахувати норми ст.5 Закону України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058), яка регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Відповідно до п.2 розділу XV Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Статтею 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" вказано, що платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст.1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у пп.4 п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б -"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування".
Згідно з абз.4 п.1 ст.2 та абз.3 п.1 ст.4 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" фактичні витрати пенсійного органу на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають відшкодуванню у розмірі 100 відсотків від об`єкту оподаткування.
Оскільки, відповідач є платником страхових внесків, останній зобов`язаний відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається п.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663.
Підпунктом 6.1 п.6 цієї Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема, 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Як визначено пп.6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" які надсилаються підприємством до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно з пп.6.7 п.6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Аналіз викладених норм свідчить про те, що у позивача підстави для пред`явлення відповідних позовних вимог про стягнення з відповідача щомісячних фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій виникають з наступного дня після 25 числа в разі невиконання відповідачем свого обов`язку по добровільному внесенню до Пенсійного фонду України зазначених в повідомленні місячних сум таких витрат.
Аналогічна правова позиція була висловлена Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у справах №826/3678/15 (постанова від 30.01.2018), №1170/2а-4153/12 (постанова від 06.02.2018).
Виходячи із аналізу правових норм, що регулюють обов`язки відповідача, під час дослідження позовних вимог судом встановлено, що з 01.01.2019 по 31.08.2019 заборгованість по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", становить 23222,58 грн.
Законодавчий акт, який би звільняв відповідача від обов`язку відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій органам Пенсійного фонду - відсутній.
На час розгляду судом цієї адміністративної справи зазначена заборгованість відповідачем не сплачена, доказів на спростування цієї обставини суду не надано.
З огляду на встановлене, враховуючи, що сума заборгованості є узгодженою, а доказів погашення відповідачем заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 23222,58 грн не надано, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задовольнити.
Стягнути з Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма ім. Розумовських" (17052, Чернігівська область, Козелецький район, с. Лемеші, вул. Розумовських,2-а код ЄДРПОУ 03799067, р/р НОМЕР_1 філія ЧОУ АТ Ощадбанк ,МФО 353553) заборгованості з витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах на суму 23222,58 грн. на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (14005, м.Чернігів, вул. П`ятницька,83- а, код ЄДРПОУ 21390940, р/р НОМЕР_2 , МФО 353553, філія ЧОУ АТ Ощадбанк ).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 26 листопада 2019 року.
Суддя О.В. Заяць
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2019 |
Оприлюднено | 28.11.2019 |
Номер документу | 85927423 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Заяць О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні