Рішення
від 25.11.2019 по справі 346/4756/19
КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 346/4756/19

Провадження № 2/346/2183/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.

секретаря Матушевської Г.Д.

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Ценявської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду, в якому вказала, що її бабуся ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . За життя ОСОБА_3 залишила заповіт, який 04 березня 1994 року посвідчений секретарем виконавчого комітету Ценявської сільської ради Коломийського району та зареєстрований в реєстрі за № 2 , котрим все своє майно заповіла ,їй позивачу. Вказує, що після смерті бабусі відкрилась спадщина по вищезазначеному заповіту на житловий будинок, господарські будівлі та споруди по АДРЕСА_1 .

Зазначає, що звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте у прийнятті такої заяви їй відмовлено, так як в шестимісячний строк після смерті ОСОБА_2 не написала до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини та не була зареєстрованою з померлою . Вважає, що пропустила строк прийняття спадщини з поважних причин оскільки за життя бабуся нічого не говорила їй, позивачу про своє бажання скласти заповіт на її ім`я. Після спливу 6 місяців після смерті ОСОБА_2 працівником сільської ради повідомлено про те, що померла склала заповіт на її, позивача ім`я, та видано дублікат заповіту. Однак, вказує, що на той момент термін для подачі заяви до нотаріуса був пропущений.

Просить суд визнати причину пропуску строку прийняття спадщини поважною та надати додатковий термін для подання заяви про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 три місяці.

В судове засідання позивач не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги просить задовільнити

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про визнання позовних вимог, просив справу розглянути у його відсутності.

Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовільнити з наступних підстав.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього права може бути визнання права.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , та її матір`ю є ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.5)

Бабусі позивача ОСОБА_2 належить частина житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_1 та земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с. Ценява Коломийського району, що підтверджується довідкою Ценявської сільської ради Коломийського району № 491 від 05 вересня 2019 року (а.с.7).

Встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .Коломия Івано-Франківської області про що 19 листопада 2014 року складено відповідний актовий запис № 17 (а.с.4)

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за заповітом, посвідченим 04 березня 1994 року секретарем виконавчого комітету Ценявської сільської ради народних депутатів та зареєстрований в реєстрі за № 2 , котрим все своє майно Остащук заповіла позивачу ОСОБА_5 (а.с.6)

19 червня 1994 року ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 , про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу зроблено запис № 246, та після укладення шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_7 на Празник (а.с.5)

Після смерті бабусі ОСОБА_2 позивач відповідно до ст. 1261 ЦК України звернулася до приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Галайчук О.Л. з метою прийняття спадщини. Однак нотаріусом позивачу надано роз`яснення про те, що оскільки остання не проживала разом з спадкодавицею на час відкриття спадщини, то пропустила строк для подачі заяви про прийнятя спадщини після смерті бабусі ОСОБА_3 (а.с.10).

Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Позивач у своїй заяві зазначає, що не проживала зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та про існування заповіту їй стало відомо лише після спливу шестимісячного строку, встановленого для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

В матеріалах справи відсутні дані щодо вчинення дій для повідомлення позивача про відкриття спадщини, здійснення виклику позивача як спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця.

Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Вищенаведене узгоджується з правовою позицією, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17

У зв`язку з тим, що позивачу не було відомо про наявність заповіту бабусі ОСОБА_2 на її користь і позивача повідомили представники сільської ради про заповіт, відповідно надавши дублікат заповіту , то з цих причин позивач не подала заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк, тому суд прийшов до переконання, що слід визнати причину пропуску позивачем строку на прийняття спадщини відповідно до вимог ст.1270 ЦК України після смерті спадкодавця ОСОБА_8 поважною, та визначити додатковий строк достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини

На підставі наведеного та ст.ст. 1270 , 1272 ЦК України , керуючись ст.ст. 200, 247 ч.2, 268 , 273 , 354 ЦПК України ,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовільнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Коломия Івано-Франківської області - 3 (три ) місяці.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:

ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 .

Ценявська сільська рада Коломийського району Івано-Франківської області місцезнаходження с. Ценява вул. Зелена, 1 Коломийського району Івано-Франківської області, 78255, Код ЄДРПОУ: 04354226.

Суддя Беркещук Б. Б.

СудКоломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення25.11.2019
Оприлюднено28.11.2019
Номер документу85934824
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —346/4756/19

Рішення від 25.11.2019

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 07.10.2019

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні