Рішення
від 27.09.2019 по справі 910/1753/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Рішення

27.09.2019 р. м. Ужгород Справа № 910/1753/19

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Твоя Логістика» , м. Київ

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ферромінінг» , с. Середнє Водяне Рахівського району

про стягнення 95 759 грн. 59 коп., в тому числі 73 018 грн. основного боргу, 7 301 грн. 79 коп. інфляційних нарахувань та 2 814 грн. 69 коп. трьох процентів річних (з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог),

Суддя господарського суду - Пригара Л.І.

Секретар судового засідання - Сінкіна Е.В.

представники :

Позивача -

Відповідача - не з`явився

СУТЬ СПОРУ: Товариством з обмеженою відповідальністю «Твоя Логістика» , м. Київ заявлено позов до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ферромінінг» , с. Середнє Водяне Рахівського району про стягнення 101 493 грн. 52 коп., в тому числі 73 018 грн. основного боргу, 23 641 грн. 83 коп. пені, 2 811 грн. 19 коп. інфляційних нарахувань та 2 022 грн. 50 коп. трьох процентів річних. Представник позивача заявою б/н від 18.06.2019 року зменшив розмір позовних вимог в порядку ст. 46 ГПК України та просить суд стягнути з відповідача суму 95 759 грн. 59 коп., в тому числі 73 018 грн. основного боргу, 7 301 грн. 79 коп. інфляційних нарахувань та 2 814 грн. 69 коп. трьох процентів річних.

Позовні вимоги у даній справі позивач обґрунтовує покликанням на неналежне виконання відповідачем умови договору про надання послуг № 01182-I від 31.01.2018 року, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 73 018 грн. Крім того, за порушення строків виконання зобов`язань позивачем відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України нараховано 7 301 грн. 79 коп. інфляційних нарахувань та 2 814 грн. 69 коп. трьох процентів річних. Представник позивача через канцелярію суду подав заяву б/н від 27.09.2019 року про розгляд справи без участі позивача.

Відповідач не скористався наданим йому правом надати суду відзив на позов, на виклик суду жодного разу не з`явився, хоча підготовче провадження судом неодноразово відкладалося. Враховуючи, що про час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений своєчасно та належним чином (ухвали суду було надіслано на його офіційну юридичну адресу, повідомлення про вручення ухвал долучені до матеріалів справи), суд дійшов висновку, що він мав час та можливість надати свої заперечення з приводу предмета спору, та докази, які мають значення для розгляду справи по суті.

Учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд (ч. 2 ст. 14 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).

Згідно приписів ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, а тому відповідно до ст. 202 Господарського процесуального кодексу України та ст. 6 Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників позивача та відповідача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

Відтак, відповідно до положень ч. ч. 8, 9 ст. 165 ГПК України, у зв`язку з ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст. 233 ГПК України, рішення по даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем .

Вивчивши та дослідивши матеріали справи,

суд встановив:

31.01.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Твоя Логістика» (виконавцем, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ферромінінг» (замовником, відповідачем у справі) був укладений договір про надання послуг № 01182-I, згідно умов якого замовник (відповідач) доручає, а виконавець (позивач) бере на себе зобов`язання за плату і за рахунок замовника організувати міжнародні транспортно-експедиційні послуги (авіаційним, морським та автомобільним транспортом) та митне оформлення, відповідно до узгоджених сторонами заявок. Погодження заявки між сторонами відбувається попередньо шляхом надсилання один одному затвердженої сторонами копії за допомогою факсимільного зв`язку, електронної пошти, або при прямій її передачі представникові сторони, що має юридичну силу оригіналу. По факту здійснення перевезення сторони надсилають належним чином оформлену та затверджену печаткою заявку разом із іншими документами, які стосуються кожного окремого перевезення (п.п 1.1. та 1.2. Договору).

Відповідно до пунктів 1.3., 1.4. та 1.5. Договору сторони погодили, що при міжнародних перевезеннях використовується міжнародна товарно-транспортна накладна CMR, коносамент(В/L), а при автомобільних перевезеннях територію України використовується товарно-транспортна накладна. За домовленістю сторін виконавець може виконувати для замовника додаткові послуги, такі як: доставка вантажу в місцезнаходження вантажоодержувача, завантаження, розвантаження вантажу, оформлення документів та організацію роботи відповідно до митних, карантинних та санітарних вимог, брокерські послуги та інші допоміжні та супутні перевезенням транспортно-експедиторських послуг, що згідно умов цього Договору та чинного законодавства України є транспортно-експедиторськими послугами. При перевезенні вантажу у міжнародному сполученні та по території України виконавець має права долучати третіх осіб. При узгодженні заявки замовник дає згоду, що він погоджується з наступним: документи при перевезенні по території України, що підтверджують приймання та передачу вантажу можуть надаватися кінцевим експедитором/перевізником; що він ознайомлений з правилами третіх осіб, документами та зобов`язується їх дотримуватись.

Згідно розділу 2 Договору, сторони домовились, що виконавець зобов`язується здійснювати організацію перевезення на свій розсуд як власними транспортними засобами, так і з залученням транспортних засобів третіх осіб. З цією метою виконавець може укладати договори на надання транспортно-експедиторських послуг з третіми особами, які мають відповідні ліцензії та дозволи. Виконавець та/або третя особа, залучена виконавцем згідно умов цього Договору, має право подавати рекомендації вантажовідправнику щодо завантаження та розташування вантажу в транспортному засобі, а у разі незгоди вантажовідправника дотримуватися рекомендацій виконавця та/або третьої особи, - відобразити свої зауваження в транспортній накладній. У відносинах із третіми особами, залученими виконавцем до процесу надання транспортно-експедиційних послуг, виконавець діє в інтересах замовника виключно в рамках цього договору. Виконавець має право відмовитися від виконання або призупинити виконання доручення замовника за умови недотримання останнім правил цього Договору, а також у разі якщо замовником не виконаний розрахунок за попереднім рахунком, строк оплати якого вже настав; несплати погоджених додаткових витрат виконавця, рахунків за зберігання вантажу, демереджу, інших послуг, робіт, наданих в рамках даного договору третіми особами, на весь час до надання необхідної інформації або до проведення всіх розрахунків. Виконавець зобов`язується надати замовнику за фактом виконання доручення оригінал рахунку на оплату суми доручення, акт виконаних робіт, транспортну накладну з відміткою (відбиток печатки/офіційного штампу) вантажоодержувача про отримання вантажу. Замовник зобов`язаний на наданий до перевезення вантаж належним чином оформити повний пакет товаросупроводжувальних документів, необхідних для прийому-передачі вантажу, що забезпечить безперешкодний рух транспортного засобу за маршрутом перевезення. Замовник зобов`язаний сплачувати рахунки виконавця (суму доручення) на умовах, передбачених у цьому договорі та заявках до нього. Замовник зобов`язаний надати виконавцю у Заявці всю необхідну інформацію про характер і властивості вантажу, які можуть передбачати особливі умови його перевезення. Замовник зобов`язаний забезпечити належне оформлення товаросупровідних документів при отриманні вантажу (або замовником або вантажоодержувачем).

Пунктом 2.6. Договору, сторони домовились, що у разі відсутності у замовника зауважень до акту приймання-передачі наданих послуг, замовник повинен підписати та повернути виконавцю акт у одному примірнику. Якщо виконавець протягом 7 календарних днів з моменту отримання відповідного акту не отримає підписані замовником примірники актів або мотивованих письмових зауважень від їх підписання, тоді вважається, що такі акти замовником підписані без зауважень, а послуги надані вчасно та належним чином.

Замовник сплачує виконавцю за надані послуги на підставі рахунку, виставленого виконавцем. Сторони підписують акт після надання виконавцем послуг замовнику відповідно до умов договору. Замовник зобов`язується відшкодувати виконавцю витрати, що були ним здійснені для належного виконання доручення замовника. Рахунки виконавця підлягають оплаті протягом 3 календарних днів з дати виставлення рахунку. Виконавець має право виставляти рахунки на умовах, як передплати, так і післяплати наданих послуг про що вказується у відповідній заявці. Сума, що підлягає сплаті виконавцю, погоджується сторонами в заявках. Розрахунки між сторонами здійснюється шляхом банківського переказування коштів у національній грошовій одиниці України з поточного рахунку замовника на поточний рахунок виконавцю. Всі банківські витрати та комісії з переказування коштів - за рахунок замовника (розділ 3 Договору).

На підставі заявки № ТЭ-52582 від 09.02.2018 року згідно Договору на надання послуг № 01182-I від 31.01.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Твоя Логістика» (виконавець, позивач) взяв на себе зобов`язання здійснити перевезення вантажу вантажним автомобілем марки „МАН» , державний номер НОМЕР_1 , НОМЕР_2 5323 НОМЕР_3 , а замовник (відповідач) взяв на себе зобов`язання оплатити своєчасно вартість виконаних послуг.

Умовами вказаної заявки сторони погодили умови перевезення вантажу, в тому числі строки здійснення перевезень, суми фрахту, умови оплати. Вартість перевезення визначена у сумі 2 200 Євро та підлягає сплаті у безготівковій формі, по комерційному курсі.

До виконання взятих на себе зобов`язань щодо перевезення вантажу відповідача, позивач залучив третіх осіб, що не суперечить умовам укладеного договору № 01182-I від 31.01.2018 року.

Зокрема, позивачем на виконання умов договору про надання послуг № 01182-I від 31.01.2018 року та заявки було укладено договір на надання транспортно-експедиційних послуг з Товариством з обмеженою відповідальністю «Лайт-Ком» , а Товариством з обмеженою відповідальністю «Лайт-Ком» було укладено договір про перевезення вантажів автомобільним транспортом з Товариством з обмеженою відповідальністю «Боамв» та надано транспортні послуги по перевезенню вантажу у повному обсязі та у визначені терміни. Зазначене підтверджується наявною в матеріалах справи міжнародною товарно - транспортною накладною, згідно якої вантаж було доставлено в місце призначення без зауважень, що підтверджено відмітками у міжнародній товарно-транспортній накладній (CMR).

За результатами здійснення перевезення вантажу відповідача ТОВ «Лайт-Ком» та ТОВ «Боамв» складено документи на підтвердження здійснення перевезення та вартості послуг з перевезення: акти здачі-прийняття робіт, відповідні рахунки на оплату, докази їх оплати.

В подальшому, за надані транспортні послуги позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 52582 від 26.02.2018 року на суму 73 018 грн., який разом з актом наданих послуг № 284 від 26.02.2018 року надіслав на адресу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Ферромінінг» (копії вказаного рахунку на оплату, акту надання послуг, докази надіслання зазначених документів на адресу відповідача містяться в матеріалах справи). Відповідач акт наданих послуг не підписав та не повернув позивачу, суму наданих послуг не оплатив, будь-яких зауважень щодо неналежного перевезення вантажу не надав.

Згідно ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності та регулюються Цивільним кодексом України з врахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Таким чином, на день розгляду спору в суді, обставини спору оцінюються судом з огляду на правила Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

У відповідності зі ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

При цьому, за своєю правовою природою договір, укладений між сторонами спору відноситься до змішаного договору, що має ознаки договору транспортного експедирування.

У відповідності до ст. ст. 929, 931 Цивільного кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних із перевезенням вантажу. Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом, іншими нормативно-правовими актами. Розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом.

Нормами ст. 909 Цивільного кодексу України визначено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Між позивачем та відповідачем було узгоджено строк розрахунків за надані позивачем послуги, який визначений в розділі 2 договорів-заявок.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач неналежно виконав взяті на себе зобов`язання, не оплатив повну вартість наданих йому послуг, в зв`язку з чим за ним рахується заборгованість в розмірі 73 018 грн. Позовні вимоги в частині стягнення суми заборгованості за надані послуги по перевезенню в розмірі 73 018 грн. доведені доданими до матеріалів справи документальними доказами, відповідачем не спростовані.

Відповідно до ст. 204 Цивільного кодексу України договори укладені між сторонами по справі, як цивільно - правові правочини є правомірними на час розгляду справи, якщо їх недійсність прямо не встановлено законом, та вони не визнані судом недійсними, тому зобов`язання за цими договорами мають виконуватися належним чином.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства. Порушене право позивача підлягає захисту шляхом стягнення на його користь суми 73 018 грн. заборгованості за надані транспортні послуги.

Так, за прострочку відповідачем оплати за надані транспортні послуги позивач, посилаючись на приписи ст. 625 Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача суму 7 301 грн. 79 коп. інфляційних нарахувань та 2 814 грн. 69 коп. трьох процентів річних.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

За приписами ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням індексу інфляції за весь період прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

При цьому, передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Проаналізувавши здійснений позивачем розрахунок заявлених до стягнення з відповідача суми 7 301 грн. 79 коп. інфляційних нарахувань та 2 814 грн. 69 коп. трьох процентів річних, суд доходить висновку, що такі здійснено правомірно та з дотриманням порядку їх нарахування , а тому сума 7 301 грн. 79 коп. інфляційних нарахувань та сума 2 814 грн. 69 коп. трьох процентів річних підлягає стягненню з відповідача. Позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню повністю.

Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідач доказів на спростування викладених позивачем обставин суду не надав.

З врахуванням вищевикладеного в сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову повністю.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у розмірі 1 921 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

За приписами частин 4 та 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 73 - 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

СУД ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ферромінінг» , 90613, Закарпатська область, Рахівський район, с. Середнє Водяне, вул. Б.Хмельницького, буд. 15 (код ЄДРПОУ 39906378) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Твоя Логістика» , 01034, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 49 а (код ЄДРПОУ 40215283) суму 95 759 (Дев`яносто п`ять тисяч сімсот п`ятдесят дев`ять гривень) грн. 59 коп., в тому числі 73 018 (Сімдесят три тисячі вісімнадцять гривень) грн. основного боргу за надані послуги, 7 301 (Сім тисяч триста одну гривню) грн. 79 коп. інфляційних нарахувань та 2 814 (Дві тисячі вісімсот чотирнадцять гривень) грн. 69 коп. трьох процентів річних, а також 1 921 (Одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню) грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без участі (неявки) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.

4. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.

Повне судове рішення підписано 26.11.2019 року.

Суддя Пригара Л.І.

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення27.09.2019
Оприлюднено28.11.2019
Номер документу85936204
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/1753/19

Судовий наказ від 13.01.2020

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Рішення від 27.09.2019

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Ухвала від 03.07.2019

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Ухвала від 20.06.2019

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Ухвала від 03.06.2019

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Ухвала від 13.05.2019

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Ухвала від 04.04.2019

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Ухвала від 18.03.2019

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Пригара Л.І.

Ухвала від 18.02.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гумега О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні