Рішення
від 28.11.2019 по справі 153/1698/19
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" листопада 2019 р.

Справа153/1698/19

Провадження2/153/463/19-ц

Ямпільський районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Дзерина М.М.

за участю секретаря судового засідання Гулковської Т.Т.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області у місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Порогівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Порогівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом. Вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Пороги Ямпільського району Вінницької області померла його баба ОСОБА_2 . За життя, а саме: 21 січня 2002 року ОСОБА_2 склала заповіт, в якому все своє майно заповіла своєму внукові ОСОБА_1 .. Після смерті баби залишилося спадкове майно, яке складається із житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований по АДРЕСА_1 . Позивач зазначив, що з метою оформлення належним чином спадщини, він звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено, оскільки на вказаний житловий будинок з надвірними будівлями відсутній оригінал правовстановлюючого документа на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 . Вважаючи свої права невизнаними, позивач просить встановити факт прийняття ним спадщини, що відкрилася після смерті його баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Пороги Ямпільського району Вінницької області, та визнати за ним право на спадкове майно - житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований по АДРЕСА_1 та до дня смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 належав ОСОБА_2 , у порядку спадкування за заповітом.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. Надав заяву, вх.№8530 від 26.11.2019 року, про розгляд справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримує, просить суд їх задовольнити.

Відповідач представник Порогівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області не заперечує проти задоволення позову, про що суду надано письмове повідомлення, вх.№8529 від 26.11.2019 за підписом сільського голови, із клопотанням справу розглянути без участі представника сільської ради. Не заперечують проти задоволення заявлених вимог.

Відповідно до ч.3 ст.223 ЦПК України суд розглянув справу за відсутності сторін, на підставі наявних доказів.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Заяви, клопотання: заява позивача про усунення недоліків; заяви позивача та відповідача про проведення підготовчого розгляду справи без їхньої участі.

Інші процесуальні дії у справі: залишення справи без руху та надання позивачеві строку для усунення недоліків, відкриття провадження та призначення підготовчого судового засідання, про що постановлено ухвали окремими документами.

Судом встановлено такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Із копії паспорта громадянина України, виданого на ім`я ОСОБА_1 встановлено, що ОСОБА_1 з 27 серпня 2002 року зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 (а.с.3-4).

Із копії заповіту, складеного 21.01.2002 ОСОБА_2 , та посвідченого секретарем виконкому Порогівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, встановлено, що за життя ОСОБА_2 заповіла усе своє майно своєму онукові - ОСОБА_1 Заповіт не відмінений і не скасований (а.с.5).

Із копії Свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого 10.11.2003 Порогівською сільською радою Ямпільського району Вінницької області, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Пороги Ямпільського району Вінницької області померла ОСОБА_2 (а.с.6).

Із копії свідоцтва про право власності на житловий будинок від 27.03.1986 встановлено, що власником житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований по АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 (а.с.7).

Із копії технічного паспорта на будинок від 07.07.2008 встановлено, що до складу будівель та споруд по АДРЕСА_1 входять: житловий будинок, площею 58,3 кв.м. (літ. А); погріб, площею 26,6 кв.м. (літ.Б); сарай, площею 13,5 кв.м. (літ. В); сарай, площею 4,9 кв.м. (літ. в); вбиральня, 1 шт. (літ.Г); незавершений житловий будинок, площею 92,1 кв.м. (літ. Д) (а.с.9-11).

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно до ст.55 Конституції України, ст.15 ЦК України позивач має право на захист судом невизнаних прав щодо спадщини, яка відкрилася після смерті його ОСОБА_2 .

Пленум Верховного Суду України в п.1 Постанови №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України, законами України від 2 вересня 1993 року "Про нотаріат", від 23 червня 2005 року "Про міжнародне приватне право", іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами.

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК УРСР (1963 р.), якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.

У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується

чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 закінчився 09 травня 2004 року, таким чином застосуванню для вирішення заявленого позивачами позову підлягають норми чинного Цивільного кодексу України.

Разом із тим, суд має підставу застосувати п.1 ч.1 ст.549 ЦК України (ред.1963 року) відповідно до якого визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, при розв`язанні позовної вимоги про встановлення факту прийняття спадщини.

Оцінюючи усі докази, що є у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову і має підстави для задоволення вимог в частині встановлення факту, оскільки надані позивачем письмові докази підтверджують ту обставину, що позивач відповідно до вимог чинного ЦК УРСР на час відкриття спадщини вчинив дії, які свідчать про прийняття ним спадщини - вступив в управління та володіння спадковим майном, оскільки постійно проживав із спадкодавцем ОСОБА_2 у вказаному житловому будинку і продовжує в ньому проживати по теперішній час. Встановлення факту прийняття спадщини має для позивача юридичне значення, а саме - необхідність реалізації своїх спадкових прав, що виникли внаслідок смерті баби ОСОБА_2 . Доводи позивача в цій частині позовних вимог знайшли своє підтвердження письмовими доказами, які не суперечать між собою щодо фактичних обставин справи і підтверджують доводи позивача.

Відповідно до ст.ст. 1222,1223 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом і має право на успадкування майна померлої ОСОБА_2 .

Враховуючи ту обставину, що ніхто із спадкоємців померлої ОСОБА_2 не претендує на спадщину після її смерті, позивач не має можливості в позасудовому порядку реалізувати свої права на спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки втрачений оригінал правовстановлюючого документа на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 на вказаний житловий будинок з надвірними будівлями, а тому суд вважає доведеними обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог. Невизнане право позивача на спадщину підлягає судовому захисту.

Оцінюючи усі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і має підстави для задоволення позову в повному обсязі.

На стягненні судових витрат позивач не наполягає. Користуючись принципом диспозитивності визначеним ч.1 ст.13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому підстав для стягнення судових витрат із відповідача на користь позивача не вбачається.

Спірні правовідносини врегульовані ст.ст.1222, 1223, 1269 ЦК України.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82, 141, 263, 264, 265, 430 ЦПК України, ст. 548, 549, 425 ЦК УРСР ( в ред. 1963 р.) і на підставі ст.ст.1222, 1223, 1269 ЦК України, п.1 Постанови Пленум Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст.549 ЦК України (ред.1963 року), суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги задоволити.

Встановити факт прийняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Пороги Ямпільського району Вінницької області.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з надвірними будівлями за номером АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок, площею 58,3 кв.м. (літ. А); погріб, площею 26,6 кв.м. (літ.Б); сарай, площею 13,5 кв.м. (літ. В); сарай, площею 4,9 кв.м. (літ. в); вбиральня, 1 шт. (літ.Г); незавершений житловий будинок, площею 92,1 кв.м. (літ. Д), який до дня смерті належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Пороги Ямпільського району Вінницької області.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пунктів 15,15.5 Розділу ХІІІ Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України (у редакції Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року) до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду через Ямпільський районний суд Вінницької області.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: Порогівська сільська рада Ямпільського району Вінницької області, місцезнаходження вул. Лесі Українки, 29 село Пороги Ямпільського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325905 .

Головуючий М.М. Дзерин

СудЯмпільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення28.11.2019
Оприлюднено29.11.2019
Номер документу85940256
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —153/1698/19

Рішення від 28.11.2019

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 20.11.2019

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 13.11.2019

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні