707/2556/19
2/707/1356/19
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
27 листопада 2019 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі :
головуючого судді Тептюка Є.П.
при секретарі Федоровій Л.С.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Черкаси в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Яснозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для звернення з заявою про прийняття спадщини , -
в с т а н о в и в:
Стислий виклад позиції позивача:
30.10.2019 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Яснозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для звернення з заявою про прийняття спадщини , мотивуючи її тим що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , останнім місцем проживання якої є АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді: житлового будинку з надвірними спорудами по АДРЕСА_1 .
Позивач є онуком спадкодавиці ОСОБА_2 . Спадкоємицею першої черги є мати позивача - ОСОБА_3 , але вона не претендує на спадкове майно, та заяву про прийняття спадщини не подавала.
Згідно ст. 1265 ЦК України позивач має право на спадщину за законом після ОСОБА_2 .
При зверненні до нотаріуса Черкаської районної державної нотаріальної контори нотаріус повідомила ОСОБА_1 в усному порядку, що він не має права на отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті баби - ОСОБА_2 , оскільки він не подав заяву про прийняття спадщини в шестимісячний строк.
30 жовтня 2019 року нотаріус Черкаської районної державної нотаріальної контори Чуй Н.В. надала позивачу письмову відповідь з якої вбачається, що він пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини після ОСОБА_2 .
В установлений законом термін позивач не звернувся до нотаріальної контори та не подав заяву про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що його дружина ОСОБА_4 1993 року народження, була тяжкою хворою, діагноз: ниркова недостатність 4 ст., стан після гемодіалізу, анемія тяжкого ступеня, цукровий діабет тип І тяжка форма в стадії декомпенсації; діабетична мікроангіопатія нижніх кінцівок II ст., діабетична нефропатія, протеїнурія. У зв`язку з тяжким захворюванням дружини позивач був вимушений бути постійно з нею, та здійснювати за нею догляд. ІНФОРМАЦІЯ_2 дружина померла.
Отож, з вищевказаного вбачається, що у шестимісячний строк, в який позивач міг подати заяву про прийняття спадщини, він перебував постійно з дружиною, оскільки її стан здоров`я був дуже тяжким, і в результаті захворювання вона померла. Під час хвороби дружини позивач думав тільки про те, як її вилікувати і про спадкове майно він навіть не міг думати в період хвороби дружини.
Позивач вважає причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною і просить суд визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , строком у 2 міс.
Сторони в судове засідання не з`явились, хоча про час і місце його проведення повідомлялись в порядку п. 1 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.
Неявка сторін не перешкоджає розгляду справи відповідно до положень ч. 1 ст. 223 ЦПК України.
Заяви та клопотання, інші процесуальні дії у справі:
Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 31.10.2019 року даний позов прийнято до розгляду з відкриттям провадження.
12.11.2019 року на електронну пошту суду від в.п. сільського голови Яснозірської сільської ради надійшов лист про розгляд справи без участі представника сільської ради. Проти задоволення вимог сільська рада не заперечує.
25.11.2019 року від позивача через канцелярію суду надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог. До заяви приєднана письмова заява ОСОБА_3 , яка є донькою ОСОБА_2 про відмову від прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 на користь сина ОСОБА_1 . Заява складена 13.09.2018 року та посвідчена секретарем виконкому Яснозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Встановлені судом обставини:
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , що підтверджується даними її свідоцтва про смерть від 15.08.2018 року, Серія НОМЕР_1 (Т.1, а.с. 9).
Згідно довідки з Яснозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 17.10.2019 року №1599, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день смерті постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті, крім неї в будинку ніхто не проживав та не був зареєстрований. Земельна ділянка, розміром 0,6520 га приватизована (Т.1, а.с. 13).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, у т.ч. на домоволодіння, що розташоване по АДРЕСА_1 , що підтверджується даними витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24.07.2013 року (Т.1, а.с. 21).
З свідоцтва про народження ОСОБА_5 (мати вказана - ОСОБА_6 , яка відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу від 27.11.1976 року, Серія НОМЕР_2 , змінила прізвище на ОСОБА_7 , Т.1, а.с. 23) від 25.02.1964 року, №0260537 (Т.1, а.с. 10); свідоцтва про укладання шлюбу від 24.03.1984 року, Серія НОМЕР_3 згідно якого ОСОБА_5 змінила прізвище на - ОСОБА_8 (Т.1, а.с. 11); свідоцтва про народження ОСОБА_1 (мати зазначена - ОСОБА_3 ), що видано повторно 18.10.2019 року, Серія НОМЕР_4 (Т.1, а.с. 12) вбачається, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 .
Відповідно до листа з Черкаської районної державної нотаріальної контори від 30.10.2019 року № 2520/0214, ОСОБА_1 фактично відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини (Т.1, а.с. 22).
Згідно довідки з КНП Черкаська районна лікарня с. Мошни Черкаської районної ради від 18.10.2019 року №180, ОСОБА_1 дійсно доглядав дружину - ОСОБА_4 , 1993 р.н., яка дійсно хворіла з 28.08.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 і потребувала постійної сторонньої допомоги родичів. Померла остання 22.04.2019 року (Т.1, а.с.15).
Відповідно до листа з Черкаської районної державної нотаріальної контори від 12.11.2019 року №2599/01-16, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у нотаріальній конторі не заводилась. Про фактичне прийняття спадщини спадкоємцями нотаріальній конторі не відомо.
13.09.2018 року ОСОБА_3 склала письмову заяву до Черкаської районної державної нотаріальної контори про відмову від прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_2 , на користь сина ОСОБА_1 . Дана заява посвідчена секретарем виконкому Яснозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області, проте не направлена адресату, у зв`язку з чим нотаріальною конторою спадкова справа не була заведена, після смерті ОСОБА_2 .
Отже судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 відкрилась спадщина в тому числі і на домоволодіння, що розташоване по АДРЕСА_1 . Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 у Черкаській районній державній нотаріальній конторі не заводилась. На день смерті зі спадкодавицею ніхто не проживав та не був зареєстрований. Позивач, який є спадкоємцем п`ятої черги спадкування за законом, в установлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, з підстав того, що з 28.08.2018 року по 22.04.2019 року доглядав хвору дружину, яка потребувала сторонньої допомоги.
Норми права, що підлягають застосуванню:
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
ч. 4 ст. 206 ЦПК України визначає, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
ч. 1, ч. 2 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України - для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
ч. 2 ст. 1272 ЦПК України визначено, що за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).
Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини вбачається, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права .
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Згідно ч. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.
Позиція та висновки суду за результатами розгляду справи:
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності та повноті, суд при прийнятті рішення керується засадами справедливості і приходить до висновку, що перебування позивача поряд з тяжко хворою дружиною, яка потребувала постійної сторонньої допомоги, у період часу коли позивач мав встановлене законом право на звернення з заявою про прийняття спадщини є поважною причиною, з якої позивачем пропущено встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Враховуючи, визнання позову відповідачем, а також те, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 у нотаріальній конторі не заводилась і спадкоємиця першої черги спадкування за законом - ОСОБА_3 відмовилась від прийняття спадщини на користь сина, є можливим визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Судові витрати:
Суд вирішує порядок розподілу судових витрат відповідно до ст. 141 ЦПК України, проте оскільки позивач не просив суд стягувати судовий збір з відповідача, останній слід віднести на рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 141,200, 206, 263-265 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, для подання ним заяви, до нотаріальної контори, про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном - у два місяці, починаючи з дня набрання чинності даним рішенням суду.
Судовий збір віднести за рахунок позивача.
Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований у АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 .
Відповідач: Яснозірська сільська рада Черкаського району Черкаської області, вул. Шевченка,17, с. Яснозіря Черкаського району Черкаської області, код ЄДРПОУ: 26358331.
Суддя: Є. П. Тептюк
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2019 |
Оприлюднено | 29.11.2019 |
Номер документу | 85948724 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Тептюк Є. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні