Справа № 329/626/19
Провадження № 2/329/247/2019
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2019 року смт Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Богослова А.В.,
за участі секретаря судового засідання - Силаєвої Т.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
відповідача - Кіровської міської ради Донецької області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Чернігівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіровської міської ради Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Кіровської міської ради Донецької області (далі-відповідач), в якому просить визначити йому додатковий строк на прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на території м. Кіровське (Хрестівка) Донецької області, терміном у три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кіровське (Хрестівка) Донецької області, яке тимчасово непідконтрольне державі Україна та на теперішній час є тимчасово окупованою територією України, померла його мати ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входять грошові кошти, які зберігаються на банківському рахунку померлої в АТ «Ощадбанк» . ОСОБА_1 до липня 2019 року не мав об`єктивної можливості зареєструвати факт смерті своєї матері, отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 українського зразка та звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Позивач вважає, що шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини був пропущений ним з поважних причин, а саме: через відсутність усіх необхідних документів для звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті матері; скрутне матеріальне становище, пов`язане з тривалою невиплатою пенсії; незадовільний стан здоров`я та необхідність пройти курс лікування від професійного захворювання; у зв`язку з небезпекою для життя при перетині лінії розмежування, яка утворилася між тимчасово окупованими територіями Луганської та Донецької областей та підконтрольними українському уряду територіями України.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач в підготовче судове засідання 29.08.2019 та в судові засідання по суті 31.10.2019, 19.11.2019 не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом розміщення оголошень на веб-сайті суду про виклик відповідача в судове засідання, заяв чи клопотань не надав.
Дослідивши матеріали справи та наявні у них докази, суд доходить до наступних висновків.
Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 на території м. Кіровське Донецької області, яке є тимчасово непідконтрольною територією України, померла ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входять грошові кошти, які зберігаються на банківському рахунку померлої.
Померла ОСОБА_2 є матір`ю позивача, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 06 вересня 1968 року, Кіровським міським відділом ЗАГС, Харцизького району Донецької області.
Як вбачається із копії рішення Києво - Святошинського районного суду Київської області від 05 липня 2019 року, було встановлено факт смерті ОСОБА_2 на території м.Кіровське Донецької області.
09 липня 2019 позивачем було отримано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 українського зразка, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 , виданого 09 липня 2019 року, Києво-Святошинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області.
В подальшому, 12 липня 2019 року, ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Києво-Святошинського районного нотаріального округу Головного управління юстиції у Київській області Леденьова І.С., із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 , однак ОСОБА_1 нотаріусом було роз`яснено, що ним було пропущено шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Згідно з Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 07.08.2019, сформованою приватним нотаріусом Чернігівського районного нотаріального округу Пузановою Н.А., спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася.
Відповідно до копії довідки від 30.05.2018 3 НОМЕР_3 , про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, на день смерті ОСОБА_3 , проживав окремо від неї.
Відповідно до копії виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 58 ОСОБА_1 , встановлено діагноз згідно Висновку центральної лікарсько-експертної комісії від 29.01.2019: Пневмоконіоз (t/s;1/1), ЛН II (два) ст. - захворювання професійне з 2014 року, встановлене ЛЕК ДОКЛ ПЗ.
Згідно копії довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності № 051817 від 02.05.2018, виданої ОСОБА_1 , встановлено ступінь втрати професійної працездатності 20% по пневмоконіозу, потребується медикаментозне лікування.
Як вбачається із копії рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 у справі № 320/396/19, встановлено факт невиплати ОСОБА_1 пенсії з липня 2018 року по грудень 2018 року.
Відповідно до положень статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч.2 ст.1228 ЦК України право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої ст. 1272 ЦК України , за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 № 7, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивач мав перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки в період строку для прийняття спадщини потребував лікування внаслідок професійного захворювання, що підтверджується медичними довідками, дослідженими в судовому засіданні, з липня 2018 року по грудень 2018 року неотримував пенсію, внаслідок чого перебував у скрутному матеріальному становищі. Також, оскільки матір позивача померла на тимчасово окупованій території України, у позивача була відсутня можливість вільно переміщатися на зазначену територію, існувала необхідність у встановленні факту смерті та отриманні свідоцтва про смерть матері українського зразка, тобто позивач був позбавлений можливості юридично підтвердити факт смерті матері.
Суд також враховує, що інші особи із заявами про прийняття спадщини після смерті спадкодавця не звертались, спадкова справа не заводилась.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що причини, які перешкоджали позивачу у визначений законом строк подати заяву є такими, що дають підстави вважати їх, об`єктивними, пов`язаними з непереборними та істотними труднощами для вчинення таких дій, а тому є поважними, внаслідок чого позовні вимоги є обґрунтованими, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, в зв`язку з чим підлягають задоволенню.
За таких обставин суд доходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1220, 1222, 1269 - 1270, 1272 Цивільного кодексу України, статтями 1 2 , 13, 81,141, 263-265, 354 Цивільного процесуального кодексу України,суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заявуОСОБА_1 до Кіровської міської ради Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з`явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Позивачем рішення суду може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Чернігівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Кіровська міська рада Донецької області, код ЄДРПОУ 04053051, місцезнаходження: вул. Шахтарська, 39, м. Кіровське (Хрестівка), Донецька область.
Суддя А.В.Богослов
Суд | Чернігівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2019 |
Оприлюднено | 29.11.2019 |
Номер документу | 85950417 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Богослов А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні