Рішення
від 29.10.2019 по справі 910/9616/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29.10.2019Справа №910/9616/19

За позовомКомунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" до Благодійна організація "Фонд Шулявка - поступ у ХХІ сторіччя" третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація провиселення Суддя Борисенко І.І.

Секретар судового засідання Холодна Н.С.

Представники сторін:

від позивача - Мойсик М.В.;

від відповідача - не з`явився;

Від третьої особи - Федорчук Х.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулось з позовом комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" до Благодійна організація "Фонд Шулявка - поступ у ХХІ сторіччя".

Позовні вимоги мотивовані тим, що строк дії договору оренди № 196 від 01.06.2016, укладений між Солом`янською районною у місті Києві державною адміністрацію Благодійною організація Фонд Шулявка - поступ у ХХІ сторіччя та Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва", закінчився 31.05.2019. Однак у визначені договором строки після його припинення відповідач не звільнив приміщення та не передав його балансоутримувачу за актом приймання-передачі, а тому позивач просить виселити відповідача в судовому порядку.

Ухвалою суду від 24.07.2019 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного з викликом сторін та залучено до участі у справі, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Солом`янську районну в місті Києві державну адміністрацію.

19.08.2019 через канцелярію суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких третя особа позов підтримує у повному обсязі.

Суд відзначає, що відповідач повідомлявся ухвалами суду про дату, час та місце розгляду даної судової справи, проте відзиву на позовну заяву відповідачем не подано, у судове засідання представників не направлено.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (стаття 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

В силу положень ст. 10 зазначеного Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвали суду від 24.07.2019, від 01.10.2019 були направлені судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 03056, м. Київ, провулок Ковальський, буд. 20.

Проте, ухвали суду за зазначеною адресою відповідачу не вручені, про що свідчать відомості з відстеження "Укрпошта".

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що представник відповідача був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, суд вважає, що неявка у судове засідання представників відповідача не є перешкодою для прийняття рішення у даній справі.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.

У судовому засіданні 29.10.2019 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

01.06.2016 між Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією (Київської міської державної адміністрації) (орендодавець), Благодійною організацією Фонд Шулявка - поступ у ХХІ сторіччя (орендар) і Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району міста Києва" (підприємство - балансоутримувач) укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №196 (надалі - договір), відповідно до якого ОРЕНДОДАВЕЦЬ на підставі рішення постійної комісії Київради з питань власності від 24.05.2016 №15 та розпорядження Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 01.06.2016 № 447 передає, а ОРЕНДАР приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, далі - об`єкт оренди, який знаходиться за адресою: пров. Ковальський, буд. 20/2 для розміщення благодійної організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності (п.1.1 договору).

Відповідно до п. 1.2. договору, цей Договір визначає взаємовідносини сторін щодо строкового, платного користування ОРЕНДАРЕМ об`єктом оренди.

Об`єктом оренди є: нежиле приміщення, загальною площею 54,4 кв. м, у т. ч., І поверх - 54,4 кв. м., згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід`ємну частину цього договору (Додаток № 1). Вартість об`єкта згідно із затвердженим актом оцінки майна або висновком про вартість майна станом на 31 січня 2016року становить 1 кв. м - 19 356,62 (дев`ятнадцять тисяч триста п`ятдесят шість) грн. 62 коп., всього 1 053 000,0 (один мільйон п`ятдесят три тисячі) 00 коп. без урахування ПДВ. Стан об`єкта на дату передачі його ОРЕНДАРЕВІ, визначається в акті приймання-передавання ОБ`ЄКТА, що є невід`ємною частиною цього ДОГОВОРУ (Додаток № 2), на підставі узгодженого висновку ПІДПРИЄМСТВА-БАЛАНСОУТРИМУВАЧА і ОРЕНДАРЯ. ОРЕНДАР вступає у строкове платне користування ОБ`ЄКТОМ у термін, указаний у цьому договорі, але не раніше дати підписання СТОРОНАМИ цього Договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж три роки - не раніше дати державної реєстрації цього Договору) та акта приймання-передачі об`єкта (пункт 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 Договору).

Відповідно до п. 2.5. Договору передача об`єкта в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на цей об`єкт. Власником об`єкта залишається територіально громада міста Києва, а орендар користується ним протягом строку оренди.

Згідно п. 3.1-3.7 договору орендна плата визначена на підставі пункту 29 таблиця 2 п. 20 Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21 квітня 2015 року N 415/1280, і становить без ПДВ: 46 грн. 73 коп. за 1 кв. м орендованої площі, що в цілому складає за базовий місяць розрахунку 2 542,19 грн.(місяць). Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України. У разі користування ОБ`ЄКТОМ протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з Методикою розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із СТОРІН у разі зміни Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, та в інших випадках, передбачених законодавством України. Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується ОРЕНДАРЕМ разом з орендною платою. Компенсація витрат ПІДПРИЄМЄТВА-БАЛАНСОУТРИМУВАЧА за користування земельною ділянкою, на якій розташований об`єкт оренди, розрахунок якої оформлюється додатком та є невід`ємною частиною договору (Додаток № 4) сплачується ОРЕНДАРЕМ разом з орендною платою. Орендна плата сплачується ОРЕНДАРЕМ на рахунок ПІДРИЄМСТВА- БАЛАНЄОУТРИМУВАЧА, починаючи з дати підписання акта приймання-передачі. Орендна плата сплачується ОРЕНДАРЕМ незалежно від наслідків господарської діяльності ОРЕНДАРЯ щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця. ОРЕНДОДАВЕЦЬ зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту підписання цього Договору з додатками передати, а ОРЕНДАР прийняти по акту приймання-передачі об`єкт оренди.

Цей договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 01.06.2016 до 31.05.2019. Договір припиняється в разі: припинення у разі ліквідації ОРЕНДОДАВЦЯ або ОРЕНДАРЯ; невиконання або систематичного неналежного виконання істотних умов договору; закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об`єкта оренди ОРЕНДАРЕМ (за участю ОРЕНДАРЯ); банкрутства ОРЕНДАРЯ; загибелі об`єкта оренди; достроково за взаємною згодою Сторін або за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом. У разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення цього Договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором. Зазначені дії оформляються додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною цього Договору (пункт 9.1, 9.4, 9.8 Договору).

До матеріалів справи долучено акт приймання-передачі об`єкта оренди від 01.06.2016, згідно якого орендарю було передано приміщення, що розташоване на 1 поверсі та перебуває на балансі КП "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району міста Києва" загальною площею 54,4 кв м, розташованого за адресою: м. Київ, проспект Ковальський, 20/2.

Також, позивачем долучено додаток до договору № 3 - розрахунок орендної плати, додаток № 4 - розрахунок компенсації плати за землю.

Згідно ст. 17 Закону України Про оренду державного та комунального майна , ч.1, ч.4 ст. 284 ГК України строк дії Договору було встановлено за погодження сторін - до 31 травня 2019 року (п.9.1.), а відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір, є обов`язковим для виконання сторонами.

Пунктом 4.2.20. Договору передбачено, що після припинення дії цього договору протягом 3 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству-балансоутримувачу. Акт приймання-передачі об`єкта оренди підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством - балансоутримувем. У разі невиконання цього пункту ОРЕНДАР сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати.

Для продовження дії цього Договору оренди орендар за три місяці до дати закінчення цього Договору має надати орендодавцю новий звіт з незалежної оцінки об`єкта.

Відповідно до п. 7.5. договору у разі закінчення/припинення дії цього Договору або при його розірванні орендар зобов`язаний за актом приймання-передачі повернути об`єкт оренди Підприємству-балансоуктримувачу у стані не гіршому, ніж в якому об`єкт перебував на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених орендарем поліпшень, які не можливо відокремити від об`єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.

Пунктом 9.2. передбачено, що усі зміни та доповнення до цього Договору оформляються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх сторонами.

Відповідно до п. 9.4. договору, договір припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено.

Відповідно до п. 9.8 договору в разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього Договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором. Зазначені дії оформляються додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною цього Договору.

З дотриманням вимог ст. 17 Закону України Про оренду державного та комунального майна та відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України у зв`язку з закінченням строку дії договору позивачем на адресу Відповідача 07.06.2019 надіслано лист № 38-2411/03 від 04.06.2019 з вимогою звільнити нежитлове приміщення передати його по акту прийому-передачі представникам Балансоутримувача та оплатити орендну плату та плату за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по день фактичної здачі приміщення за адресою: м. Київ, пров. Ковальський, 20/2.

Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що 19.02.2019 на виконання вимог пункту 4.2.21 вищевказаного договору Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією було направлено лист - повідомлення №108-2099 до Благодійної організації Фонд Шулявка- поступ XXI сторіччя про закінчення терміну дії договору за №196 - 31.05.2019 та необхідності вжиття дій вразі прийняття рішення щодо виявлення намірів в продовжені договору оренди.

Відповідач не надав відповіді на лист - повідомлення та не повернув нежитлове приміщення Підприємству - Балансоутримувачу по акту прийому передачі після закінчення дії договору № 196 від 01.06.2016.

Згідно ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п`ять років, якщо орендар не пропонує менший термін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до п. 2 ст. 26 та п. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено, а орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Згідно ст. 291 Господарського кодексу України договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

У разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі (ст. 785 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України Про оренду державного та комунального майна у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України Про оренду державного та комунального майна в разі припинення договору оренди за обставин, зазначених у частині першій цієї статті, орендар окремого індивідуально визначеного майна зобов`язаний повернути це майно відповідному підприємству, господарському товариству, створеному в процесі приватизації (корпоратизації), або його правонаступнику.

Судом встановлено, що всупереч умовам Договору та вимогам чинного законодавства України відповідач не повернув приміщення позивачу. Відповідачем зазначена обставина не спростована.

Згідно зі ст.ст. 2, 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" правовою підставою зайняття державного майна є договір оренди.

Як було зазначено раніше, враховуючи, що строк дії Договору оренди закінчився 31.05.2019, а листом від 04.06.19 №38-2411/03 позивач повідомив Орендаря про необхідність повернення орендованого майна, тому користування приміщенням площею 54,41 кв.м, розміщеного за адресою: м. Київ, пров. Ковальський, 20/2 відповідач здійснює без правової підстави.

За таких обставин, вимога позивача про виселення відповідача з нежилого приміщення площею 54,41 кв.м, розміщеного за адресою: м. Київ, пров. Ковальський, 20/2 визнається судом обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Витрати позивача по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, ст.ст. 74, 76, 77, 123, 237, 238, 239, 240, 241 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району міста Києва" задовольнити повністю.

Виселити Благодійну організацію "Фонд Шулявка - поступ у ХХІ сторіччя" (03056, м. Київ, пров. Ковальський, 20; ідентифікаційний код 25965448) з нежитлового приміщення, загальною площею 54,4 кв.м за адресою: м. Київ, пров. Ковальський, 20/2, передавши по акту прийому-передачі зазначене приміщення Комунальному підприємству "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району міста Києва" (03186, м. Київ, вул. Соціалістична, 6; ідентифікаційний код 35756919).

Стягнути з Благодійної організації "Фонд Шулявка - поступ у ХХІ сторіччя" (03056, м. Київ, пров. Ковальський, 20; ідентифікаційний код 25965448) на користь Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району міста Києва" (03186, м. Київ, вул. Соціалістична, 6; ідентифікаційний код 35756919) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) грн 00 коп.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 19.11.2019

Суддя І.І. Борисенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.10.2019
Оприлюднено02.12.2019
Номер документу85971747
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/9616/19

Рішення від 29.10.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Рішення від 29.10.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 01.10.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 24.07.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні