Справа № 453/1343/19
№ провадження 2-о/453/38/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26 листопада 2019 року Сколівський районний суд Львівської області у складі: головуючого - судді Микитина В.Я. ,
секретаря судового засідання Корнута Т.Б. ,
з участю заявника ОСОБА_1 ,
її представника - адвоката Гороха В.В. ,
представника заінтересованої особи Довгенька В.І. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Сколе Львівської області за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи - Лавочненської сільської ради Сколівського району Львівської області, про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини, -
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 06.11.2019 року звернулася у суд із заявою у порядку окремого провадження, в якій просить встановити факт її проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини після його смерті, у АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді від 07.11.2019 року вказану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами окремого провадження із визначенням дати судового засідання.
Розгляд справи відбувся 26.11.2019 року.
Заяву обґрунтовано тим, що покійний ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був чоловіком її сестри ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Чоловік заявника ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заявник з 2009 року проживала без реєстрації з нині покійними в їх будинку по АДРЕСА_1 . Заявник зазначає також про те, що на випадок своєї смерті ОСОБА_2 заповітів у сільській раді не складав. Спадщину заявник фактично прийняла, оскільки проживала без реєстрації разом з ним у будинку по АДРЕСА_1 . Після спливу шестимісячного строку з дня смерті ОСОБА_2 заявник звернулася до нотаріуса, який повідомив, що для успадкування майна покійного їй слід звернутися до суду для встановлення факту проживання однією сім`єю більше як п`ять років до часу відкриття спадщини , що дозволить їй спадкувати. За таких обставин заявник за захистом своїх спадкових прав була змушена звертатися до суду для встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини .
Заявник та її представник - адвокат Горох В.В. у судове засідання з`явилися, вимоги заяви підтримали повністю, просили таку задовольнити з підстав, що у ній викладені.
Уповноважений представник заінтересованої особи - сільський голова Лавочненської сільської ради Сколівського району Львівської області Довгенько В.І. у судове засідання з`явився, проти задоволення вимог заяви не заперечував, підтвердив обставини, котрі викладені у заяві ОСОБА_1 про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши заявника та представника заінтересованої особи, показання свідків, давши належу оцінку доказам у справі, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є невід`ємною частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.
В силу ч. ч. 1, 2 ст. 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи. З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Пленум Верховного Суду України у пункті 11 постанови Про судове рішення у цивільній справі від 18 грудня 2009 року № 11 роз`яснив, що у мотивувальній частині рішення слід наводити дані про встановлені судом обставини, котрі мають значення для справи, їх юридичну оцінку та визначені відповідно до них правовідносини, а також оцінку усіх доказів.
Виходячи із наведених вище процесуальних норм, практики та роз`яснень, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено судом на підставі аналізу наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Лавочненської сільської ради Сколівського району Львівської області 18.02.2014 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . У свою чергу, з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 18.12.2010 року вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 68 років у с. Лавочне Сколівського району Львівської області. З копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 , виданого Лавочненською сільською радою Стрийського райбюро ЗАГС Львівської області, вбачається, що 06.06.1966 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 було зареєстровано шлюб, про що було зроблено актовий запис № 13. Після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_6 . З копій свідоцтв про народження ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , яка після одруження змінила прізвище на ОСОБА_8 (згідно свідоцтва про укладення шлюбу) вбачається, що їх батьками були ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .. З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого виконкомом Пісочнянської сільської ради народних депутатів Миколаївського району від 18.07.1992 року вбачається, що ОСОБА_4 , який був чоловіком заявника ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 39 років, про що було зроблено актовий запис № 26.
Отже, наявність родинних відносин між заявником та покійними ОСОБА_3 і ОСОБА_2 стверджується належним чином.
З копії свідоцтва про право особистої власності на жилий будинок, виданого 25.09.1989 року виконавчим комітетом Сколівської районної ради народних депутатів Львівської області вбачається, що покійному ОСОБА_2 належав цілий жилий будинок з приналежними до нього будівлями та спорудами, який знаходиться у АДРЕСА_1 .
З довідок вих. № 1224, 1225 та 1229, виданих виконавчим комітетом Лавочненської сільської ради Сколівського району Львівської області від 20.09.2019 року та 23.09.2019 року вбачається, що заявник ОСОБА_1 у січні 2009 року вселилась до колишнього батьківського житлового будинку АДРЕСА_1 , де проживала без реєстрації однією сім`єю із рідною сестрою ОСОБА_3 та її чоловіком ОСОБА_2 , до останніх днів їхнього життя, вела з ними спільний побут, мала спільний бюджет, спільно харчувалась, готувала їжу, приймала участь у спільних витратах на утримання житла та земельної ділянки. Після смерті останніх, заявник здійснила їх похорони. Покійний ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заповітів у Лавочненській сільській раді не складав і єдиним спадкоємцем після його смерті є заявник ОСОБА_1 ..
Із листа-відповіді завідувача Сколівською державною нотаріальною конторою Львівської області Батлюка В.І. вбачається, що заявником ОСОБА_1 не доведено родинних відносин із покійним ОСОБА_2 , а, відтак, їй було рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, суд встановив, що ОСОБА_1 прийняла спадщину, оскільки, як вбачається з довідки вих. № 1225 від 20.09.2019 року, виданої виконавчим комітетом Лавочненської сільської ради Сколівського району Львівської області, постійно без реєстрації проживала разом зі спадкодавцем у житловому будинку АДРЕСА_1 , від спадщини у встановлений ч. 1 ст. 1270 ЦК України строк не відмовилась.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_11 , будучи попередженим про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання та відмову від дачі показань згідно за ст. ст. 384, 385 КК України, повідомив, що заявник дійсно проживала з 2009 у будинку, який належав померлому подружжю, вела з ними спільне господарство, обробляла городи, брала участь у спільних витратах.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_12 , будучи попередженою про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання та відмову від дачі показань згідно за ст. ст. 384, 385 КК України, повідомила суду, що ОСОБА_1 була рідною сестрою дружини покійного ОСОБА_2 , проживала однією сім`єю з сім`єю ОСОБА_13 з 2009 року, спільно з померлими вела господарство.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995 року передбачено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає у порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з частиною 2 статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Враховуючи, що законом не визначено іншого порядку встановлення даних фактів, вони мають бути встановлені у судовому порядку.
Задоволення заяви має юридичне значення для заявника.
Окрім цього, встановлення даного юридичного факту у достатній мірі захистить інтереси заявника та відповідатиме завданням цивільного судочинства, визначеним у ст. 2 ЦПК України.
У суду немає підстав ставити під сумнів істинність фактів, повідомлених заявником, підтверджених документами та показами свідків.
За таких обставин, виходячи з інтересів особищодо захисту її спадкових прав, суд вважає за необхідне задовольнити подану заяву, зокрема встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини після його смерті, у АДРЕСА_1 , а ухвалене рішення суду про встановлення зазначеного факту має наслідком виникнення, зміну чи припинення цивільних прав та обов`язків заявника, зокрема буде служити підставою для реалізації заявником свого права на спадщинуза законом після смерті ОСОБА_2 у спосіб, встановлений законом .
Керуючись ст. ст. 5, 12-13, 89-90, 95, 141, 258-259, 264-265, 268, 293-294, 315 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи - Лавочненської сільської ради Сколівського району Львівської області, про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини, - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини після його смерті, у АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Сколівський районний суд Львівської області.
Повне найменування заявника та інших учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи: НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: Лавочненська сільська рада Сколівського району Львівської області; місцезнаходження юридичної особи: 82652, Львівська область, Сколівський район, с. Лавочне, вул. Вокзальна, буд. 14-в; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 04370521.
Суддя В.Я. Микитин
Повне рішення складене 29 листопада 2019 року.
Суд | Сколівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2019 |
Оприлюднено | 01.12.2019 |
Номер документу | 85982813 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сколівський районний суд Львівської області
Микитин В. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні