Справа № 344/5246/19
Провадження № 2/344/2756/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Домбровської Г.В.,
при секретарі с/з: Бухвак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТзОВ «Про-Біз» , Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про зобов»язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (надалі «Позивач» ) звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до ТзОВ «Про-Біз» , Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ( надалі «Відповідачі» ) про зобов»язання вчинити певні дії, а саме зобов`язати ТзОВ ПРО-БІЗ надати довідку про розмір заробітної плати на посаді начальника матеріально-технічного постачання, отриману за період роботи на підприємстві з 1983 року по 1992 року.
Позивачем подано заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задоволити.
Представником Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради подано заяву про розгляд справи у відсутності уповноваженого представника, просить відмовити у задоволенні позову, з підстав, зазначених у відзиві на позов.
Відповідно до ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (надалі - ЦПК України ) у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Проаналізувавши викладені в позовній заяві пояснення Позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, Судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , 1949 р.н. є пенсіонером за віком із 13.09.2017 року.
З матеріалів пенсійної справи йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування при загальному стажі роботи 24 роки 00 місяців 26 днів.
Довідка про заробітну плату відсутня.
До пенсії, в період з 1983 року по 1992 рік ОСОБА_1 працював в Прикарпатському державному підприємстві Спецгеологорозвідка на посаді начальника відділу матеріально-технічного постачання.
Позивач неодноразово звертався до Прикарпатського державного підприємства Спецгеологорозвідка , нового власника даного підприємства ТОВ Про-Біз та Державного архіву Івано-Франківської області про надання інформації щодо розміру своєї заробітної плати.
Проте, не отримавши жодної відповіді Позивач змушений був звернутися 01.08.2018 року із заявою до управління праці Івано-Франківської міської ради, Департаменту соціальної політики Івано-Франківської міської ради , Управління Держпраці в Івано-Франківській області, Міністерства соціальної політики України . В зазначеній заяві Позивач просив видати довідку про заробітну плату , виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за посадою начальника відділу матеріально-технічного постачання або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою.
Листом віл 06.09.2017р. за №М-82/04-10 на заяву від 30.08.2017р. Державний архів Івано-Франківської області повідомив:
Навести архівну довідку про заробітну плату ОСОБА_1 , який працював в об`єднанні Спецгеологорозвідка з 1987 року по 1991 рік немає можливості, оскільки документи з особового складу вказаної організацій на зберігання до держархіву області не надходили.
Згідно листа від 03.11.2017р. за №16-07/15-10/6389 Управління Держпраї з Івано-Франківській області повідомило наступне:
Статтею 49 КЗпП України визначено, що власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. Одночасно інформуємо, що посадові особи Державної служби України з питан праці та її територіальних органів- головні державні інспектори не мають праї виступати посередниками, арбітрами чи експертами у вирішенні трудових спорів, зокрема, ухвалювати рішення , яке б зобов`язало керівника підприємства (установи) чи іншу уповноважену особу скасовувати чинність наказів або розпоряджень, що порушують трудові права конкретних працівників, не можуть зобов`язати видати довідку.
Можливість участі представників органів виконавчої влади, у тому числі Управління Держпраці в Івано-Франківській області, у процедурі відновлення порушених трудових прав працівників, нормативно-правовими актами не передбачена.
Згідно листа від 09.07.2018р. за №268/М-15, на моє звернення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомило наступне:
Розмір ОСОБА_2 пенсії станом на 01.07.2018р. складає 1435,00 грн. - мінімальний розмір пенсії за віком для непрацюючих при неповному стажі (для чоловіків мінімальний необхідний стаж становить 30 років).
Додатково повідомляємо, що в разі надання Вами довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р., незалежно від перерв, розмір пенсії буде перераховано відповідно до п.4 ст.45 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 08.08.2018 р. за №160/оР 248-18 Міністерство соціальної політики України , відділом роз`яснювальної роботи з питань пенсійного забезпечення Департаменту нагляду за діяльністю Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування розглянувши звернення Позивача повідомило наступне:
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 (зі змінами), передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків ПЛАТІЖНИХ відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства , установи .
організації ліквідовані, або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств,
установ чи організацій, або архівними установами.
Пунктом І Порядку визначення заробітної плати ( доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 №919, встановлено механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи , страховий стаж якої починається з 01.07.2000 становить менш ніж 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 01.07.2000 за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000 у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв`язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.
За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.
Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією ( посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м.м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Управління держпраці в Івано-Франківській області листом №04-13/15- 10/5671 від 16.08.2018 року на його звернення повідомило: У разі коли підприємство , установу, організацію ліквідовано, а документ до органу вищого рівня або архівним установам не передано,- виходячи із мінімальної тарифної ставки ( посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією ( посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати ( доходу) застрахованої особи визначається, виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі.
05.09.2018р. за №35/38-07/3 управління праці Івано-Франківської міської ради на звернення Позивача повідомила листом наступне:
При розгляді звернення встановлено, що єдиний майновий комплекс Прикарпатського державного підприємства Спецгеологорозвідка приватизовано покупцем ТзОВ ПРО-БІЗ .
Відповідно до умов договору ТзОВ ПРО-БІЗ є правонаступником Прикарпатського державного підприємства Спесгеологорозвідка .
Керівнику ТзОВ ПРО-БІЗ направлено листи ( від 08.08.2018р. №35/38-07/3 та від 20.08.2018р. №36/38-07/18в) з проханням надати довідку про Вашу заробітну плату за період роботи на підприємстві з 1983р. по 1992р. на посаді начальника матеріально-технічного постачання для перерахунку пенсії та повідомити про видачу довідки управління праці.
На даний час інформація від керівника ТзОВ ПРО-БІЗ про надання Вам довідки про заробітну плату в управління праці не надходила .
Згідно порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 для призначення та перерахунку пенсії, серед інших документів, особа повинна подати довідку про розмір заробітної плати за певні періоди роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року № 919 затверджено Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, згідно якого довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює працювала) особа, або їх правонаступником;
У разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.
Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
За бажанням особи у випадках, передбачених у цьому пункті, коефіцієнт заробітної плати (доходу) за кожен місяць періоду роботи визначається виходячи з мінімальної заробітної плати за відповідний період.
Відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня, Національного банку України щодо ліквідованих банків, або відповідної архівної установи.
Статтею 49 Кодексу законів про працю України встановлено, що власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове пержавне пенсійне страхування , для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, або в разі, якщо стаховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Отже, Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування встановлює, що заробітна плата за період до 30 червня 2000 року повинна враховуватись не лише в тому випадку, якщо страховий стаж осіб починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, а й за бажанням самих пенсіонерів.
Таким чином, ч. 1 статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування є диспозитивною нормою і дає пенсіонерам право вибору різних періодів нарахування заробітної плати для обчислення пенсії, на умовах, визначених чинним законодавством.
Відповідно до абзацу першого пункту 3 та підпункту 2 пункту 3 Порядку
- за період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається: у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Разом з тим, згідно з п. 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніще трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день ітинняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому -темпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Таким чином, законодавчо визначена можливість перерахунку пенсії у випадку надання додаткових документів, в тому числі і довідки про заробітну плату, видану в порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України № 919.
Відповідно до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженим постановою КМУ від 05 липня 2006 року №919, передбачено, що цей Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 01 липня 2000 року становить менше як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 01 липня 2000 року, за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01 липня 2000 року у разі втрати первинних покументів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв`язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних ві застрахованої особи обставин.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 зазначеного Порядку у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано,- виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію.
Відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 3 зазначеного Порядку, довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управлінням праці та соціального захисту населення районних державних адміністрацій.
Відповідно до пункту 3 зазначеного Порядку, за період до 1 січня 1998 р. А у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:
1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, aod їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.
При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.
Довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником.
Як вказано в листі від 05.09.2018 управління праці Івано-Франківської міської ради:
Прикарпатське державне підприємство Спецгеологорозвідка приватизовано покупцем ТзОВ ПРО-БІЗ , який єдиний подав заяву на аукціон ( договір купівлі-продажу укладений 10.04.2015р. №634).
Відповідно до умов вказаного договору ТзОВ ПРО-БІЗ є правонаступником Прикарпатське державне підприємство Спецгеологорозвідка
На неодноразові звернення управління праці Івано-Франківської міської ради відповідач до даного періоду не надав довідку про заробітну плат- ОСОБА_1 про період роботи в Прикарпатському державному підприємстві Спецгеологорозвідка з 1983 р. по 1992 p.. що є порушенням трудового законодавства , зокрема ст.49 КзпП України.
Проаналізувавши матеріали справи, враховуючи вимоги чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що вимога Позивача є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, оскільки наявні в матеріалах справи докази підтверджують наявність підстав для видачі ТОВ Про-Біз на ім`я Позивача відповідної довідки про розмір заробітної плати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на посаді начальника матеріально-технічного постачання, отриману за період роботи на підприємстві з 1983 року по 1992 року.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача також підлягає судовий збір в розмірі 768,40 грн.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 2, 16, 20 Цивільного Кодексу України, ст.ст.12, 13, 141, 259, 263-265, 268, ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов ОСОБА_1 до ТзОВ «Про-Біз» , Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про зобов»язання вчинити певні дії,- задовольнити.
2. Зобов`язати ТзОВ ПРО-БІЗ (Код ЄДРПОУ: 39009566, 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, буд. 4, офіс 419) надати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) довідку про розмір заробітної плати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на посаді начальника матеріально-технічного постачання, отриману за період роботи на підприємстві з 1983 року по 1992 року.
3. Стягнути з ТзОВ ПРО-БІЗ (Код ЄДРПОУ: 39009566, 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, буд. 4, офіс 419) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Домбровська Г.В.
Повний текст рішення складено і підписано 25.11.2019 року.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2019 |
Оприлюднено | 01.12.2019 |
Номер документу | 85987368 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні