Справа №: 398/3912/19
провадження №: 2-о/398/193/19
РІШЕННЯ
Іменем України
"25" листопада 2019 р., Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
у складі головуючого судді Ніколаєва М.В.,
з участю секретаря судового засідання Безкоровайної А.І.,
представника заявника Гулого А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрія цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Гулий Андрій Васильович, заінтересована особа Олександрійська селищна рада міста Олександрії Кіровоградської області про встановлення факту спільного проживання,
В С Т А Н О В И В :
Представник заявника звернувся до суду з заявою в інтересах заявника, в якій просить встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 однією сім`єю із своєю матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, що відкрилась після її смерті.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявника ОСОБА_2 , яка проживала з ним за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно. Однак, коли заявник звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, то у прийнятті такої заяви відмовлено, оскільки він пропустив термін подачі заяви про прийняття спадщини та не надав документів, які б підтверджували факт його постійного проживання із спадкодавцями. Встановлення факту йому необхідно для отримання спадщини.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 04.11.2019 року відкрито провадження у справі.
Заявник в судове засідання не з`явився. Представник заявника в судовому засіданні підтримав вимоги заяви в повному обсязі, просив задовольнити.
Представник Олександрійської селищної ради міста Олександрії Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, надіслав суду заяву про розгляд справи без участі представника селищної ради.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення заяви з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявника ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого Олександрійським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 25.03.2019 року серія НОМЕР_1 (а.с.6).
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно.
Відповідно до заповіту, посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського міського нотаріального округу Приходьком О.М. від 10.12.2012 року за реєстровим № 1811, ОСОБА_2 заповіла усе своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, у тому числі все те, що буде належати їй на день смерті ОСОБА_1 (а.с. 10).
Інших спадкоємців які б заявили свої вимоги відносно спадкового майна немає.
Відповідно до листа Олександрійської міської державної нотаріальної контори №1 від 10.10.2019 року № 2299/02-31 заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 13).
Відповідно до довідки від 10.10.2019 року № 852 та акту складеного за участю сусідів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 09.10.2019 року № 786, виданих Олександрійською селищною радою міста Олександрії Кіровоградської області, ОСОБА_2 з лютого 2010 року до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно проживала за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7,8).
В судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_4 пояснили, що вони живуть по-сусідству, підтвердили той факт, що ОСОБА_1 постійно проживав із своєю матір`юОСОБА_2 та на протязі приблизно 8-9 років до її смерті доглядав за нею, оскільки вона хворіла. ОСОБА_1 їздив на заробітки в інше місто, а на вихідні повертався додому, лікував матір, робив всю чоловічу роботу.
Встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем заявнику необхідно для оформлення прийняття спадщини.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2007 року Про судову практику у справах про спадкування якщо постійне проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
На підставі зазначеного, аналізуючи наведені факти, суд дійшов висновку, що заявник постійно проживав із своєю матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч.7 ст. 294 ЦПК України при ухвалені судом рішення у справі окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 265, 268, 293-294, 315, 319, підп. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , постійно проживав однією сім`єю разом із спадкодавцем його матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Олександрійська селищна рада міста Олександрії Кіровоградської області, Код ЄДРПОУ 04366471, місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, смт Олександрійське, вул. Павла Кравченка, буд. 18.
Повний текст судового рішення виготовлено 29 листопада 2019 року.
Суддя: М.В.Ніколаєв
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2019 |
Оприлюднено | 01.12.2019 |
Номер документу | 85988348 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ніколаєв М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні