Рішення
від 27.11.2019 по справі 132/4150/19
КАЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 132/4150/19

Провадження №2-о/132/109/19

РІШЕННЯ

Іменем України

"27" листопада 2019 р. Калинівський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого Павленко І.В.

за участю секретаря Олійник Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калинівка справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сальницька сільська рада Калинівського району Вінницької області, про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду із вказаною заявою. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати- ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,3612, яка розташована на території Сальницької сільської ради Калинівського району Вінницької області, кадастровий номер 0521687500:02:001:0185.

Він являється сином померлої і відповідно спадкоємцем першої черги в порядку спадкування за законом. Спадщину після смерті матері прийняв, оскільки проживав з нею на час відкриття спадщини, проте не був зареєстрований за зазначеною адресою.

Встановлення зазначеного факту йому необхідно з метою оформлення своїх спадкових прав на майно померлої матері. За вказаних обставин звернувся в суд з даним позовом.

Заявник в судове засідання не з`явився, надавши письмову заяву, де просить справу розглянути за його відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи-Сальницької сільської ради Калинівського району Вінницької області в судове засідання не з`явився, однак від сільського голови Сальницької сільської ради надійшла заява №1811 від 22.11.2019 року про розгляд справи за відсутності представника сільської ради.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

В зв`язку з неявкою сторін в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалось.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Так, в судовому засіданні достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника- ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,3612, яка розташована на території Сальницької сільської ради Калинівського району Вінницької області, кадастровий номер 0521687500:02:001:0185.

Заявник являється сином померлої і відповідно спадкоємцем першої черги в порядку спадкування за законом. Спадщину після смерті матері прийняв, оскільки проживав з нею на час відкриття спадщини в житловому будинку АДРЕСА_1 , проте не був зареєстрований за зазначеною адресою.

Факт проживання ОСОБА_1 на час відкриття спадщини з ОСОБА_2 підтверджується довідкою №1711 від 05.11.2019 року виконавчого комітету Сальницької сільської ради Калинівського району Вінницької області та поясненнями громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Встановлення зазначеного факту заявнику необхідно з метою оформлення своїх спадкових прав на майно померлої матері.

Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Із роз`яснень викладених у п.п.2,23 Постанови Пленуму ВС України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30.05.2008 року, слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

З огляду на те, що в складі спадщини наявне нерухоме майно, у силу вимог ч.1 ст.1299 ЦК України спадкоємці зобов`язані зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, для цього заявнику необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину. Так як такі документи у заявника відсутні, то він звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, маючи за мету оформлення та видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до п.п.3,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною 2 статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.

Частиною 2 ст.256 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено інший порядок їх встановлення.

Таким чином, оскільки заявник, як спадкоємець за законом постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному помешканні та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявив про свою відмову від спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вказаної заяви.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258-259, 263-268, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, а саме на день її смерті, яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Витрати по сплаті судового збору залишити за заявником.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст.354 ЦПК України.

СУДДЯ:

СудКалинівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення27.11.2019
Оприлюднено03.12.2019
Номер документу86006105
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —132/4150/19

Ухвала від 27.11.2019

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

Рішення від 27.11.2019

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

Ухвала від 14.11.2019

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні