ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.19 Справа № 917/1467/19
Господарський суд Полтавської області у складі судді Іванко Л.А., при секретарі судового засідання Ісенко М.В., розглянувши справу № 917/1467/19
за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Віді-Трейд", м.Київ, вул.Фрунзе, 34-38, літ."А", ідент. код 36473112
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Ремтехналадка", м.Полтава, вул.Котляревського, буд.1/27, ідент. код 25155206
про стягнення 27950,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
20.08.2019 року до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Віді-Трейд" до товариства з обмеженою відповідальністю "Ремтехналадка" про стягнення 27950,00 грн. штрафних санкцій.
Ухвалою господарського суду від 23.08.2019 р. позовну заяву по справі №917/1467/19 - залишено без руху, позивача зобов`язано усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки.
Станом на 09.09.2019 р. позивачем подано докази усунення недоліків даної заяви.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 12.09.2019 р. зазначену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Сторонам встановлено строки для подання заяв по суті справи.
Сторони належним чином та завчасно повідомлялися про відкриття провадження у даній справі за місцем їх реєстрації та про покладені на них обов`язки, про що свідчать матеріали справи. Крім того, ухвала суду у даній справі була своєчасно розміщена судом в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
23.09.2019 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує, вказуючи на те, що відповідно до п.2.3 Договору оренди майна № 200718 ВД, укладеного 20.07.2018 року між ТОВ Віді-Трейд та ТОВ Ремтехналадка , строк оренди майна становить 11 календарних діб з 21.07.2018 року по 31.07.2018 року.
Відповідно до п.2.4 Договору, за взаємною згодою сторін термін оренди може бути продовжений. Також згідно п.2.5 Договору передбачено, що у випадку, коли орендар бажає продовжити договір оренди на строк інший, ніж строк, визначений п.2.3 Договору, орендар за два робочі дні до закінчення строку дії надсилає орендодавцю заявку із зазначенням кількості календарних днів на яку він бажає продовжити термін оренди.
Відповідно до вищезазначених пунктів, зазначає, що ТОВ Ремтехналадка не подавала жодних заявок на продовження терміну дії оренди та не надавала згоди щодо продовження терміну дії Договору. Дії про відсутність намірів продовження дії Договору підтверджується відсутністю оплати за подальшим користуванням майном відповідно п.п.3.3 та 3.4 Договору.
Також, зауважує, що відповідно до п.п.4.1-4.2 Договору, орендодавець мав право перевіряти порядок використання орендованого майна, а у випадку грубих порушень, а саме, затримки повернення майна, мав право вилучити майно.
На думку відповідача, дії позивача свідчать про його бажання, як орендодавця нанести певні збитки орендарю шляхом стягнення штрафних санкцій.
Крім цього, відповідач зазначає, що вартість орендованого майна, зазначена в договорі становить 10500 грн., а розмір штрафних санкцій значно більший розміру майна. При цьому, звертає увагу суду, що відповідно до ч.3 ст.551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення ( ч. 5 ст. 240 ГПК України).
Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами по справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне:
20.07.2018 року між ТОВ "Віді-Трейд"(орендодавець, позивач) та ТОВ "Ремтехналадка" (орендар, відповідач) укладено договір оренди майна № 200718ВД (надалі - Договір).
У договорі сторони узгодили, зокрема, наступне.
Згідно п.1.1 Орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове оплатне користування на умовах і в порядку визначених цим Договором для використання у власній господарській діяльності наступне майно: мусоропровод будівельний 5м, власником якого є орендодавець (далі за текстом - "майно, що орендується" або "майно").
Факт передачі майна в оренду засвідчується підписанням сторонами та скріпленням печатками акту приймання-передачі майна. Майно вважається переданим орендарю з моменту підписання акту приймання-передачі майна (п.2.1 Договору.)
За п.2.3 Договору строк оренди складає 11 календарних діб з 21.07.2018 року по 31.07.2018 року.
Згідно п.2.4 Договору, за взаємною згодою сторін термін оренди може бути продовжений. Якщо орендар продовжує користуватися майном після закінчення строку зазначеного в п.2.3 Договору, то за відсутності заперечень орендодавця протягом одного місяця, він вважається поновленим на строк, встановлений п.2.3 Договору. В разі направлення орендодавцем вимоги про повернення майна, Договір вважається припиненим з дня направлення такої вимоги і орендар зобов"язаний повернути майно в порядку і в строк встановлені п.6.1, п.6.2, п.6.3 Договору.
У випадку, коли орендар бажає продовжити договір оренди на строк інший ніж строк визначений п.2.3 Договору, він за 2 робочих дні до закінчення строку дії Договору надсилає орендодавцю заявку будь-яким зручним способом (е-мейл, факс, телефон) із зазначенням кількості календарних днів, на яку він бажає продовжити термін оренди (п.2.5 Договору).
Відповідно до п.п.3.1, 3.2 Договору орендна плата за користування майном нараховується за період, встановлений п.2.3 Договору та складає 4725 грн., включаючи ПДВ - 787,5 грн.
Орендар здійснює попередню оплату за оренду майна в розмірі 100% орендної плати, вказаної в п.3.1 Договору протягом 3-х банківських днів з моменту підписання даного Договору.
В разі продовження Договору оренди на новий строк відповідно до п.2.4 Договору, орендар здійснює оплату за користування майном в останній день дії попереднього строку оренди в розмірі, визначеному п.3.1 Договору (п.3.3 Договору).
В разі продовження договору оренди на новий строк відповідно до п.2.5 Договору, орендар здійснює оплату за користування майном в останній день дії попереднього строку оренди на підставі виставленого орендодавцем рахунку-фактури в розмірі 325 грн. за кожний календаний день користування майном (п.3.4 Договору).
Згідно ст.3.8 Договору, з метою забезпечення виконання зобов"язань за цим Договором орендар перераховує орендодавцю забезпечувальний платіж у розмірі 2000 грн. без ПДВ. Забезпечувальний платіж перераховується орендарем на поточний рахунок орендодавця протягом трьох банківських днів з моменту підписання даного Договору.
У випадку грубих порушень своїх обов"язків орендарем (затримка повернення майна, що орендується, більше ніж на 3 доби після закінчення узгодженого терміну оренди, недбайливе використання майна, що орендується, внаслідок чого майно псується; затримка оплати орендної плати більше ніж на 3 доби, ухилення від підписання актів виконаних робіт та приймання-переачі майна, недопуск представників орендодавця до майна) орендодавець має право власними силами демонтувати та вилучити майно, що орендується, у місці, зазначеному у п.2.4 Договору, або в будь-якому іншому місці знаходження майна, яке стане відоме орендодавцю на момент вилучення. При цьому, орендодавець має право не повідомляти орендаря про такі дії. Про вилучення майна складається акт вилучення майна по одному екземпляру для кожної із сторін. Після демонтажу орендар не звільняється від відповідальності та обов"язків передбачених даним Договором. (п.4.2 Договору).
Згідно п.6.1 Договору, після закінчення терміну оренди (припинення строку дії Договору) орендар зобов"язаний протягом однієї доби повернути майно орендодавцеві в повній комплектності.
За несвоєчасне повернення орендарем орендованого майна орендодавцю, орендар зобов"язаний сплатити орендодавцю штрафні санкції у розмірі подвійної ставки орендної плати, встановленої орендодавцем за добу користування майном за кожний день прострочення повернення майна (п.7.2 Договору).
Відповідно п.8.1 Договору, строк дії договору відповідає терміну оренди, встановленому п.2.3 Договору, а в частині невиконаних сторонами зобов"язань - до повного їхнього виконання.
Даний Договір не підлягає розірванню в односторонньому порядку без письмової згоди іншої сторони даного Договору (п.8.2 Договору).
За актом приймання-передачі майна від 20.07.2018 року згідно договору оренди майна № 200718ВД від 20.07.2018 року, орендодавцем - ТОВ "Віді-Трейд" було передано орендарю - ТОВ "Ремтехналадка" сміттєпровід будівельний 5 м.
Всього передано майна на загальну суму 10500 грн.
Згідно п.5.2 Договору орендар зобов"язаний повернути майно, що орендується орендодавцю після закінчення терміну оренди за адресою: м.Київ, вул.Інженерна, 1А.
Всупереч п.п.6.1, 6.2 Договору, по закінченню строку оренди - 31.07.2018 року, майно орендарем протягом доби не повернуто орендодавцю.
За даними позивача, орендоване майно орендар повернув орендодавцю 13.09.2019 року без складання акта приймання-передачі. Термін прострочення господарсько-договірного зобов"язання з повернення майна склав 43 дні.
На підставі п.п.3.4, 7.2 Договору позивач нарахував та звернувся до ТОВ "Ремтехналадка" з вимогою (від 12.04.2019 року) сплатити 27950,00 грн. штрафних санкцій за прострочку повернення майна, що орендується строком 43 дні за подвійним розміром ставки кожного дня користування - 650 грн.
У відповіді на вимогу ТОВ "Віді-Трейд", ТОВ "Ремтехналадка" не визнає зазначених у вимозі штрафних санкцій.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 27950 грн. штрафних санкцій, нарахованих за несвоєчасне повернення останнім орендованого майна.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч. 1, ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Аналогічні визначення містить норма ст.759 Цивільного кодексу України, яка зокрема зазначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Факт передачі позивачем відповідачу орендованого майна підтверджується актом прийому-передачі від 20.07.2018 року, копія якого додається до матеріалів справи.
В силу дії ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог закону, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктами 5.2, 6.1 Договору визначено обов`язок орендаря повернути майно (мусоропровод) орендодавцеві після закінчення терміну оренди - 31.07.2018 року - протягом однієї доби за адресою: м.Київ, вул. Інженерна, 1А.
Орендар - ТОВ "Ремтехналадка" повернув орендоване майно орендодавцю 13.09.2018 року без складання акта приймання-передачі. Зазначений факт не спростовується відповідачем.
З огляду на те, що у визначені строки орендоване майно не було повернуто орендодавцю, виходячи з вищенаведених норм права, орендарю на підставі п.7.2 Договору нараховано штрафні санкції у розмірі подвійної ставки орендної плати, встановленої орендодавцем за добу користування майном за кожний день прострочення повернення майна. А саме, термін прострочення зобов"язання з повернення майна складає 43 дні, в зв"язку з чим, розмір штрафних санкцій за подвійним розміром ставки кожного дня користування складає 27950,00 грн.(325x2x43).
Здійснивши перевірку нарахування штрафних санкцій за несвоєчасне повернення орендарем орендованого майна орендодавцю, судом встановлено правильність їх нарахування.
З огляду на вимоги ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідач, всупереч вимогам норми статті 74 Господарського процесуального кодексу України, доводи позивача щодо нарахування штрафних санкцій в сумі 27950,00 грн. належними та допустимими доказами не спростував. Доказів повернення позивачеві орендованого майна у встановлені Договором строки не надав.
Відповідно до ст. 551 ЦК України розмір неустойки (до якої віднесено штраф і пеню) встановлюється договором або актом цивільного законодавства і може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Стаття 233 ГК України також встановлює, що у разі, якщо порушення зобов`язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
При цьому, суд зауважує, що зменшення розміру заявленої до стягнення неустойки є правом суду, а за відсутності у законі переліку таких виняткових обставин, господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення неустойки.
Враховуючи, що термін прострочення повернення майна є незначним, ступінь виконання боржником зобов"язань, а також те, що позивач, як орендар не був позбавлений можливості відповідно до п.4.2 Договору власними силами демонтувати та вилучити майно, що орендується, суд вважає за доцільне скористатись наданим йому ч. 3 ст. 551 ЦК України, ч. 1 ст. 233 ГК України правом та зменшити розмір нарахованих позивачем штрафних санкцій на 50%, тобто до 13975,00 грн., цим самим забезпечивши баланс інтересів сторін.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги судом задовольняються частково в сумі 13975,00 грн. В іншій частині позовних вимог суд у позові відмовляє.
Відповідно ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 237, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ремтехналадка" (м.Полтава, вул.Котляревського, буд.1/27, ідент. код 25155206) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Віді-Трейд" (м.Київ, вул.Фрунзе, 34-38, літ."А", ідент. код 36473112) 13975,00 грн. штрафних санкцій, 1921,00 грн. витрат з оплати судового збору.
Видати наказ з набранням рішенням законної сили.
3. В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.256 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Іванко Л.А.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2019 |
Оприлюднено | 04.12.2019 |
Номер документу | 86038426 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Іванко Л.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні