Копія
154/2628/19
2/154/859/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2019 року м. Володимир-Волинський
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Каліщука А.А.
за участю секретаря судового засідання Процюк Н.Р.,
представника позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представників відповідача: Мясковського В.Л., Новицької О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Володимир-Волинського міського суду цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації про визнання недійсним договору оренди та застосування наслідків недійсності правочину шляхом скасування державної реєстрації речових прав оренди,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із позовом до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3., ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ., державного реєстратора виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області ОСОБА_13., ОСОБА_11 , державного реєстратора Володимир-Волинської районної державної адміністрації ОСОБА_15., ОСОБА_12 про визнання недійсним договорів оренди та застосування наслідків недійсності правочину шляхом скасування державної реєстрації речових прав оренди.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ТзОВ Прогрес у 2012 р. уклало із ОСОБА_4 договори оренди земельних ділянок, площею 1,62 га та 2,21 га, котрі розташовані в с. Красностав Володимир-Волинського району Волинської області. Договори оренди укладені строком на 10 років, є чинними, не визнавалися недійсним та не розривалися.
Позивачу влітку 2018 р. стало відомо, що ОСОБА_4 передала дані земельні ділянки в оренду ФГ Західний Буг ОСОБА_3. Таким чином, існують як первісні договори оренди, укладені із позивачем, так і повторні договори оренди, укладені з ФГ Західний Буг ОСОБА_3.
Оскільки первісні договори оренди укладені строком на 10 років є чинними, тому ОСОБА_4 не мала права володіння та користування земельними ділянками на момент укладення оспорюваних договорів оренди землі і не могла передавати такі права ФГ Західний Буг ОСОБА_3. За таких обставин дані договори вважає недійсними.
Також зазначає, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації права оренди не перевірив інформацію про наявність вже зареєстрованого права оренди на ці ж земельні ділянки та здійснив подвійну реєстрацію речового права.
Оскільки договори оренди, за якими було проведено державну реєстрацію прав за ФГ Західний Буг ОСОБА_3. є недійсними, тому є підстави для застосування наслідків недійсності правочинів у вигляді скасування державної реєстрації зареєстрованого за ФГ Західний Буг ОСОБА_3. речових прав користування земельними ділянками.
За таких обставин позивач просить визнати недійсним договір оренди землі № 2342, укладений 22.03.2018 р. між Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки площею 1,62 га, кадастровий номер 0720582200:03:001:0569 та скасувати державну реєстрацію права оренди (запис про речове право № 25615593, дата реєстрації договору - 22.03.2018 р., індексний номер рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 40516004, дата рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - 05.04.2018 р.), здійснену державним реєстратором виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області - ОСОБА_13 та визнати недійсним договір оренди землі № 313, укладений 26.05.2016 р. між Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки площею 2,21 га, кадастровий номер 0720582200:03:001:0365 та скасувати державну реєстрацію права оренди (запис про речове право № 14844359, дата реєстрації договору - 03.06.2016 р., індексний номер рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 29930960, дата рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - 07.06.2016 р.), здійснену державним реєстратором виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області - ОСОБА_11 .
Ухвалою Володимир-Волинського міського суду від 18.01.2019 р. замінено неналежних відповідачів державних реєстраторів виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області ОСОБА_13. та ОСОБА_11 на виконавчий комітет Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області. Також замінено відповідачів ОСОБА_15 та ОСОБА_12 на Володимир-Волинську районну державну адміністрацію, відповідача ОСОБА_5 замінено на правонаступника - ОСОБА_16 .
Ухвалою Володимир-Волинського міського суду від 03.09.2019 р. постановлено роз`єднати позовні вимоги. Вимогу Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес про визнання недійсним договорів оренди та застосування наслідків недійсності правочину шляхом скасування державної реєстрації речових прав оренди до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_16 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, вимогу до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області виділено в самостійні провадження.
03.10.2019 р. представник Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області подав відзив на позовну заяву, який обгрунтовує тим, що при реєстрації державним реєстратором права оренди землі усі подані заявником документи відповідали ст. 22 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Також не було підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, передбачених ст. 24 цього закону. Державний реєстратор здійснив пошуки та запити з Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та з Державного реєстру іпотек. Вини державного реєстратора в здійсненні реєстраційних дій по реєстрації прав оренди землі з ФГ Західний Буг ОСОБА_3. не має, оскільки державний реєстратор діяв в межах чинного законодавства та наданих йому повноважень. Також зазначає, що ФГ Західний Буг ОСОБА_3., як зацікавлена сторона в державній реєстрації права оренди землі, подаючи заяву та необхідні документи, повинно було б впевнитись у відсутності обмежень по земельній ділянці, щодо якої здійснювалось укладення договору оренди та надати усі підтверджуючі документи. Просить не стягувати судові витрати із виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові. Також просив стягнути Ѕ понесених судових витрат із ФГ Західний Буг ОСОБА_3 та не стягувати такі витрати із ОСОБА_4 та виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.
Представник Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3. - Мясковський В.Л. просив відмовити у задоволенні позову, оскільки даний договір укладений та зареєстрований державним реєстратором відповідно до вимог законодавства, тому відсутні підстави для визнання його недійсним. Також зазначив, що відповідачами у справі є ФГ Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , виконавчий комітет Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, а тому безпідставним є доводи представника позивача про стягнення судових витрат лише з ФГ Західний Буг ОСОБА_3.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась, однак подала суду відзив на позов, в якому вимоги визнала повністю, просила розгляд справи проводити у її відсутності.
В судовому засіданні представник виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області позов не визнав. Пояснив, що державний реєстратор під час проведення реєстрації права оренди за ФГ Західний Буг ОСОБА_3. здійснював запити щодо перевірки інформації про зареєстровані речові права оренди щодо даних ділянок. Оскільки були відсутні відомості про реєстрацію права оренди на ці земельні ділянки за ТзОВ Прогрес , тому здійснив реєстрацію права оренди за ФГ Західний Буг ОСОБА_3. Підтвердив, що державний реєстратор не здійснював запит у органи Держземагенства, котрі до 01.01.2013 р. здійснювали реєстрацію договорів оренди земельних ділянок.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши і оцінивши всі докази в сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що між сторонами виник спір, пов`язаний з правом оренди земельної ділянки.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі , законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 є власником спірних земельних ділянок площею 1,62 га (кадастровий номер 0720582200:03:001:0569) та площею 2,21 га (кадастровий номер 0720582200:03:001:0365), котрі знаходиться на території Оваднівської (Красноставської) сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.
Відповідно до ч.1 ст.ст. 316, 317 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Судом встановлено, що 01.03.2012 р. ОСОБА_4 та ТзОВ Прогрес уклали договір оренди землі за №10-к, предметом якого є земельна ділянка площею 1,62 га та договір оренди землі за №10-к, предметом якого є земельна ділянка площею 2,21 га, котрі знаходиться на території Оваднівської (Красноставської) сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.
Згідно з п.8 кожного Договору - договір укладено на 10 (десять) років Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Дані договори у встановленому законом порядку було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Володимир-Волинському районі, про що в Державному реєстрі земель вчинено відповідні записи №072050074002990 від 10.08.2012 року та №072050004002972 від 10.08.2012 року, а тому позивач набув права оренди на дану земельну ділянку.
Позивач протягом тривалого часу відкрито та законно користувався земельними ділянками.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України серед загальних засад цивільного законодавства є свобода договору, яка означає, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагентів та визначенні умов договору, тощо (ст.ст. 6, 627 ЦК України).
Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом "Про оренду землі".
Згідно з ст.1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки- це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Частиною 4 статті 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем, який укладається у письмовій формі.
Судом встановлено, що з 2012 р. між ОСОБА_4 та ТзОВ Прогрес існували договірні відносини, що випливали із укладених між ними 01.03.2012 р. договорів оренди земельних ділянок і орендодавець будь-яких претензій не заявляла щодо користування цією землею.
Також судом встановлено, що 26.05.2016 р. між ОСОБА_4 та Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_3 було укладено договір оренди землі №313 щодо земельної ділянки площею 2,21 га, кадастровий номер 0720582200:03:001:0657, яка розташована на території Оваднівської (Красноставської) сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.
Крім того, 22.03.2018 р. між ОСОБА_4 та Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_3 було укладено договір оренди землі № 2342 щодо земельної ділянки площею 1,62 га, кадастровий номер 0720582200:03:001:0569, яка розташована на території Оваднівський (Красноставської) сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області.
Договір від 26.05.2016 р., зареєстрований 03.06.2016 р. державним реєстратором виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області ОСОБА_11 договір від 22.03.2018 р., зареєстрований 05.04.2018 р. державним реєстратором виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області ОСОБА_11 що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.
Згідно з ч.1 ст. 215 ЦК України - підставою недійсності правочину є недодержання його стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою-третьою, п`ятою та шостою ст. 203 ЦК України, а саме в момент вчинення правочину. Тобто, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ст.182 ЦК України та Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація договору оренди, його зміни та розірвання здійснюється відповідним органом за зверненням осіб з наданням відповідних документів, які є підставою для такої реєстрації (договір, судове рішення).
За змістом ст.6 ч.5 Закону України Про оренду землі право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. Після державної реєстрації укладеного договору оренди землі він набирає чинності. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Враховуючи наведене, суть державної реєстрації полягає в офіційному визнанні і підтвердженні державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок на підставі договору, а підставами виникнення цивільних прав і обов`язків є сам договір, укладений між власником земельної ділянки і орендарем, які досягли згоди з усіх умов договору, підписання спірного договору за викладеними у ньому умовами здійснювалося за вільним вибором сторін.
Частиною 1 статті 210 ЦК України визначено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно з ч.3 ст.640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації з моменту державної реєстрації.
Припинення договору оренди відповідно до ст. 32 Закону України Про оренду землі може бути тільки шляхом його розірвання за погодженням сторін.
Згідно зі ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється у такій самій формі, що і договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах визначених договором.
Судом встановлено, що договори оренди землі укладені 01.03.2012 р. між ОСОБА_4 та ТзОВ Прогрес не змінювалися та не розривалися сторонами, тобто не припинили свою дію. Державна реєстрація припинення права оренди позивача на земельні ділянки площею 1,62 га та 2,21 га на підставі договорів оренди земельних ділянок від 01.03.2012 року не здійснювалась, укладені 01.03.2012 р. договори оренди земельних ділянок не визнані недійсними, а здійснена Управлінням Держкомзему у Володимир-Волинському районі 10.08.2012 року державна реєстрація їх не скасована та є чинною.
Із наведеного вбачається, що договори оренди земельних ділянок, укладені 26.05.2016 р. та 22.03.2018 р. між ОСОБА_4 та Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_3. під час дії договору оренди від 01.03.2012 року укладеного між ТзОВ Прогрес та ОСОБА_4 під час дії договорів оренди від 01.03.2012 року укладених між ТзОВ Прогрес та ОСОБА_4 , які не припинили свою дію та без врахування пріоритетного права позивача на їх продовження чи укладання, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
У ч.3 ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено повноваження державного реєстратора, де у п.3 цієї норми передбачено, що державний реєстратор під час проведення реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
З наведеного вбачається, що державний реєстратор як суб`єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації зобов`язаний запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року.
Однак державним реєстратором належним чином не перевірено у органах, що до 01.01.2013 р. здійснювали державну реєстрацію права оренди, чи проводилась державна реєстрація право оренди на спірну земельну ділянку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що саме через неналежне виконання державним реєстратором його обов`язків факт існування реєстрації права "первісного" орендаря (ТзОВ Прогрес ) на користування цією ж ділянкою залишився поза увагою державного реєстратора, що призвело до подвійної державної реєстрації права оренди на одну земельну ділянку.
Одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну земельну ділянку суперечить засадам офіційного визнання і підтвердження державою фактів виникнення прав на нерухоме майно, є порушенням чинного законодавства та інтересів позивача, як орендаря, за яким право оренди земельної ділянки зареєстровано первинно та не припинялося.
Відповідно до вимог ст. 81 ЦК України визначено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що докази припинення договору оренди землі від 01.03.2012 року відповідно до вимог ст.654 ЦК України (договору, додаткової угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки із подальшою її державною реєстрацією), чи рішення суду, передбаченого ст.32 ЗУ "Про оренду землі", відповідачами суду не надано, тому суд дійшов до висновку, що договори оренди земельних ділянок укладені 26.05.2016 року та 22.03.2018 року між ОСОБА_4 та Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_3. не відповідають вимогам ст. 203 ЦК України та відповідно до вимог ст. 215 ЦК України визнає їх недійсними.
Вирішуючи вимогу про скасування державної реєстрації права оренди, здійснену державними реєстраторами виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області - ОСОБА_13 та ОСОБА_11 , суд виходить з наступного.
Скасування рішення щодо державної реєстрації права оренди на земельну ділянку за іншою особою є захистом прав позивача на земельну ділянку від їх порушення цією особою, за якою зареєстровано аналогічне право щодо того самого нерухомого майна.
Позовна вимога про скасування державної реєстрації речового права оренди є похідною від позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди землі, оскільки підставою виникнення права оренди та винесення вказаного рішення були оспорювані договори оренди землі.
Оскільки судом визнано недійсними договори оренди землі, за якими проведено державну реєстрацію права оренди за ФГ Західний Буг ОСОБА_3., тому з метою ефективного захисту порушених прав позивача є підстави для застосування наслідків недійсності правочину у вигляді скасування державної реєстрації зареєстрованих за ФГ Західний Буг ОСОБА_3. речових прав оренди земельних ділянок, що відповідає загальним завданням та засадам цивільного судочинства та не суперечить закону.
Окрім цього, суд прийшов до висновку, що вимога до Володимир-Волинської районної державної адміністрації не підлягає до задоволення, так як в судовому засіданні позивачем не доведено, що Володимир-Волинська районна державна адміністрація порушила права позивача, а тому заявлена до неналежного відповідача, що є підставою для відмови у задоволенні вимог до цього відповідача.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу та інші, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, згідно зі ст. 137 ЦПК України несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Згідно з ч.1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судом встановлено, що позивач при поданні цього позову сплатив 3524 грн. судового збору.
Оскільки суд задовольнив позовні вимоги пред`явлені до Фермерського господарства Західний Буг ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, тому відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України суд стягує з цих відповідачів на користь позивача сплачений ним при подачі позову до суду судовий збір (3524 грн.), в рівних частках по 1174 грн. 66 коп. з кожного.
Також позивач зазначив, що у даній справі ним понесено судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 19425 грн. та просив стягнути саме із ФГ Західний Буг ОСОБА_3 Ѕ цих витрат, що становить 9712,5 грн., не стягуючи їх із інших відповідачів.
Однак доводи позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу лише із ФГ Західний Буг ОСОБА_3 не грунтуються на вимогах закону та суперечать нормі ст. 141 ЦПК України, яка передбачає, що такі витрати покладаються на відповідачів.
Оскільки у даній справі відповідачами є ОСОБА_4 , ФГ Західний Буг ОСОБА_3 та виконавчий комітет Зимнівської сільської ради, вимоги до яких задоволено у повному обсязі, тому саме на усіх відповідачів покладаються витрати на професійну правничу допомогу, а не одного із них.
Вирішуючи питання розміру витрат на професійну правничу допомогу суд виходить з наступного.
На підтвердження витрат на професійну правничу допомогу позивач надав суду договір про надання правничої допомоги від 19.10.2018 р., в якому визначено суму таких витрат, котра становить 111 000 грн., платіжне доручення №2327, 2328 від 22.10.2018 р. про отримання адвокатом ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від позивача 111 000 грн. за надання правничої допомоги, угоду про внесення змін та доповнень, акт приймання - передачі послуг за договором від 19.10.2018 р.
Як вбачається з матеріалів справи, адвокатом Матвіївом В.М. та ОСОБА_1 було надано позивачу правничу допомогу, а саме надання письмових та усних консультацій, роз`яснень, складання процесуальних документів та інших документів, збір інформації, документів та їх аналітичної обробки, отримання від третіх осіб відомостей про справу, здійснення представництва інтересів позивача в судових засіданнях.
Наданий розрахунок розміру витрат і опис робіт містить детальний опис виконаних робіт адвокатами із зазначення витраченого часу (годин) на їх виконання.
При визначенні суми відшкодування витрат на правничу допомогу суд бере до уваги складність справи і виконаних робіт, час, витрачений адвокатами на виконання відповідних робіт (послуг), кількість судових засідань та час в яких адвокати здійснювали представництво інтересів позивача в суді ( з 08.11.2018 р. проведено 11 судових засідань), реальність отриманих адвокатських послуг, встановлення їхньої дійсності та необхідності, а також критерій розумності їхньої вартості та приходить до висновку про неспівмірність витрат у розмірі 194250 грн. зі складністю справи, часом та обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), тому в порядку ч.5 ст. 137 ЦПК України зменшує розмір витрат на правничу допомогу та стягує з відповідачів в користь позивача по 3237 грн. 50 коп. з кожного витрат на професійну правничу допомогу, що становить в загальному 9712,50 грн.
Керуючись ст.ст. 12,81,89,265 ЦПК України, суд,
ухвалив:
позов задовольнити частково.
Визнати недійсним договір оренди землі № 2342, укладений 05.04.2018 р. між Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки площею 1,62 га, кадастровий номер 0720582200:03:001:0569 та скасувати державну реєстрацію цього договору (запис про речове право № 25615593, дата реєстрації договору - 22.03.2018 р., індексний номер рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 40516004, дата рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - 05.04.2018 р.), здійснену державним реєстратором виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області - ОСОБА_13 .
Визнати недійсним договір оренди землі № 313, укладений 26.05.2016 р. між Фермерським господарством Західний Буг ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки площею 2,21 га, кадастровий номер 0720582200:03:001:0365 та скасувати державну реєстрацію цього договору (запис про речове право № 14844359, дата реєстрації договору - 03.06.2016 р., індексний номер рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 29930960, дата рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - 07.06.2016 р.), здійснену державним реєстратором виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області - ОСОБА_11 .
Відмовити у задоволенні вимог ТзОВ Прогрес до Володимир-Волинської районної державної адміністрації у визнанні недійсним договору оренди та застосування наслідків недійсності правочину шляхом скасування державної реєстрації речових прав оренди.
Стягнути із виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, ОСОБА_4 , ФГ Західний Буг ОСОБА_3 в користь ТзОВ Прогрес по 1174 грн. 66 коп. судового збору.
Стягнути із виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, ОСОБА_4 , ФГ Західний Буг ОСОБА_3 в користь ТзОВ Прогрес по 3237 грн. 50 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складений 02.12.2019 року.
Головуючий:/підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя А.А Каліщук
Суд | Володимир-Волинський міський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2019 |
Оприлюднено | 04.12.2019 |
Номер документу | 86043388 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Володимир-Волинський міський суд Волинської області
Каліщук А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні