печерський районний суд міста києва
Справа № 757/33658/19-ц
О К Р Е М А
У Х В А Л А
02 грудня 2019 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Вовк С. В.,
за участі секретаря судових засідань Брачуні О. О.,
позивача ОСОБА_1 ,
представників позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
представників відповідача: Дрижакової Д. Ю., Струкова П. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Буд Корпорейтед про стягнення заборгованості із заробітної плати,
В С Т А Н О В И В:
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ТОВ Буд Корпорейтед про стягнення заборгованості із заробітної плати.
Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що працівника ОСОБА_1 прийнято на роботу без укладення трудового договору, як цього вимагають положення трудового законодавства. ТОВ Буд Корпорейтед не здійснило повного розрахунку за період роботи ОСОБА_1 .
ТОВ Буд Корпорейтед надало письмові пояснення, в яких заперечувало наявність будь-яких усних домовленостей щодо заробітної плати та існування трудових відносин. Запис у трудовій книжці позивача не робився, ГУ ДФС у м. Києві не повідомлялося, заробітна плата позивачем не отримувалась, а отже трудові відносини відсутні.
Під час розгляду справи судом встановлено, що наказом генерального директора ТОВ Буд Корпорейтед Халдай О. В. від 30 травня 2018 року № 30/1-18 призначено виконроба ОСОБА_1 відповідальною особою по управлінню та керуванню питаннями з охорони праці в ТОВ БУД КОРПОРЕЙТЕД на будівництві пташників №№ 37, 38, прибудов до пташників №№ 37, 38 та жижезбірника стічних вод від миття пташників 73 з мережами каналізації, на бригаді з вирощування курчат-бройлерів № 14, яка розташована на землях Білоусівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області.
Згідно з довіреністю № 1/11-18 ТОВ Буд Корпорейтед , в особі генерального директора Халдай О. В., уповноважено ОСОБА_1 представляти інтереси Товариства під час отримання товарно-матеріальних цінностей за договором підряду № 256 від 03 травня 2018 року, укладеним з ВП Птахофабрика Вінницький бройлер ПАТ Миронівський хлібопродукт .
У загальному журналі робіт ТОВ Буд Корпорейтед , видаткових накладних прізвище ОСОБА_1 згадується як уповноваженої особи будівельної організації, що відповідає за будівництво об`єкта
Допитані в судовому засіданні свідки суду повідомили, що ОСОБА_1 виконував трудові обов`язки виконроба, на нього покладались обов`язки з організації та ведення будівельно-монтажних робіт та керування бригадами у ТОВ Буд Корпорейтед .
Відповідно до частини першої статті 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Згідно зі статтею 24 КЗпП України укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу. Фактичний допуск до роботи вважається укладенням трудового договору незалежно від того, чи було прийняття на роботу належним чином оформлене, якщо робота провадилась за розпорядженням чи відома власника або уповноваженого ним органу. При укладенні трудового договору на визначений строк цей строк встановлюється погодженням сторін і може визначатись як конкретним терміном, так і часом настання певної події (наприклад, повернення на роботу працівниці з відпустки по вагітності, родах і догляду за дитиною; особи, яка звільнилась з роботи в зв`язку з призовом на дійсну строкову військову чи альтернативну службу, обранням народним депутатом чи на виборну посаду (або виконанням певного обсягу робіт). Контракт є особливою формою трудового договору і укладається він, коли його застосування відповідає законодавству (ст.21 КЗпП).
За приписами статті 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п`ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Під час розгляду справи судом встановлено, що фактично ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах із ТОВ Буд Корпорейтед без належного їх оформлення у формі трудового договору та без ведення трудової книжки, що перешкоджає позивачу захистити свої трудові права, оскільки позбавляє суд можливості перевірити доводи позивача в частині розміру оплати праці.
Такими діями (бездіяльністю) ТОВ Буд Корпорейтед порушено, зокрема, приписи статей 24, 48 КЗпП України.
Відповідно до частин першої, п`ятої - сьомої статті 262 ЦПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги якого порушено, і в чому саме полягає порушення. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
У частині першій статті 259 КЗпП України встановлено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За правилами статті 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення; порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Згідно з пунктом 1 Положення Про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, та ін.
Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю (підпункт 6 пункту 4 згаданого Положення).
З огляду на встановлені ТОВ Буд Корпорейтед порушення норм трудового законодавства щодо використання найманої праці, суд вважає за необхідне в порядку статті 262 ЦПК України постановити окрему ухвалу, яку для організації виконання щодо викладених в ухвалі відомостей скерувати до Головного управління Держпраці у Київській області.
На підставі викладеного та керуючись статтями 262, 353 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Повідомити Головне управління Держпраці у Київській області (04060, м. Київ, вул. Вавілових, 10) про обставини порушення ТОВ Буд Корпорейтед норм трудового законодавства, викладені в цій ухвалі, для вжиття встановлених законом заходів реагування.
Встановити Головному управлінню Держпраці у Київській області строк у двадцять днів для надання відповіді з приводу виконання окремої ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя С. В. Вовк
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2019 |
Оприлюднено | 04.12.2019 |
Номер документу | 86056553 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Вовк С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні