ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2019 рокуСправа № 910/7074/19 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участю секретаря судового засідання Солдатової К.І. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 904/7074/19
за позовом: Акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д
до: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр статистичної інформації", 04073, м. Київ, вул. Рилєєва, 7/11
про стягнення 36 781,68 грн
Представники сторін участі в судовому засіданні не брали.
В судовому засіданні 29.11.2019 постановлено вступну та резолютивну частини рішення без його проголошення.
Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, яка містить вимоги яка містить вимоги до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Договором № б/н від 02.09.2016 в розмірі 36 781,68 грн, (10 000, 00 грн - заборгованість за кредитом; 12 985, 38 грн - заборгованість по процентам за користування кредитом; 12 346,30 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором та 1 450,00 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом), з покладенням на відповідача судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр статистичної інформації" зобов`язань за кредитним договором № б/н від 02.09.2016 в частині повернення кредитних коштів.
Позивач вказує, що між ним та ОСОБА_1 укладено договір поруки від 08.09.2016 №PorukaLimitl4733264583973633538, предметом якого є надання поруки відповідачем за виконання зобов`язань Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр статистичної інформації", які випливають з Кредитного договору. Тож, позивач вважає за необхідне захистити свої права шляхом стягнення з відповідача суми заборгованості за кредитним договором № б/н від 02.09.2019, як поручителя за порушеними зобов`язаннями.
Ухвалою від 08.10.2019 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі № 910/7074/19 за правилами спрощеного позовного провадження; судовий розгляд призначено на 01.11.2019 з повідомленням сторін.
Крім того, даною ухвалою на підставі ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр статистичної інформації".
01.11.2019 суд відкрив розгляд справи по суті.
Представники сторін в судове засідання 01.11.2019 не з`явились.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
В той же час, 22.10.2019 до господарського суду повернувся поштовий конверт з вкладенням (ухвала суду від 08.10.2019 про відкриття провадження у справі № 910/7074/19) адресований ОСОБА_1 та ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації", з відмітками органу поштового зв`язку: "інші причини (адресат відсутній)" та "за закінченням встановленого строку зберігання", що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення".
Ухвалою від 01.11.2019 розгляд справи відкладено до 29.11.2019.
29.11.2019 суд продовжив розгляд справи по суті.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 110).
В той же час, 15.11.2019 до господарського суду повернувся поштовий конверт з вкладенням (ухвала суду від 01.11.2019) адресований відповідача - ОСОБА_1 , з відміткою органу поштового зв`язку: "інші причини (адресат відсутній)".
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статі 120 цього Кодексу.
Судом були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача ІІ про призначене засідання суду - відповідні ухвали суду надсилалась на адресу місцезнаходження відповідача, яка також є офіційною адресою його місцезнаходження згідно Єдиного державного демографічного реєстру, а саме: 25001, м. Кропивницький, вул. К. Попова, 15-2-45.
Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місце проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до п. 99 постанови КМУ від 05.03.2009 № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку", рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень, під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об`єкті поштового зв`язку вручаються адресату.
У разі відсутності адресата до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення.
Відповідно до п.п. 116, 117 розділу "Строк зберігання поштових відправлень, поштових переказів" постанови КМУ від 05.03.2009 № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку", у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Поштові відправлення, поштові перекази повертаються також у разі неможливості вручити їх через неправильно зазначену адресу або її відсутність (змита, відірвана чи пошкоджена в інший спосіб) та з інших причин, які не дають змоги оператору поштового зв`язку виконати обов`язки щодо пересилання поштових відправлень, поштових переказів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду у даній справі відповідачем та повернення її копії до суду з відповідною відміткою є наслідком діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання та повідомлення суду про зміну свого місцезнаходження, тобто їх власною волею.
Враховуючи вищезазначене, господарський суд вчинив всі необхідні дії для повідомлення відповідача про відкриття провадження у даній справі.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За правилами пунктів 2, 3 частини 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
З підстав викладеного господарський суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 29.11.2019 за відсутності представників сторін.
Позивачем подано заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи за його відсутності.
В судовому засіданні 22.11.2019 судом досліджено докази.
Розглянувши наявні у справі матеріали, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у даній справі.
02.09.2016 керівником Товариством з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр статистичної інформації" Голобом Віктором Григоровичем підписано анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг (а.с. 14).
Згідно цієї заяви ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг" (надалі -Умови), Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://рrіvаtbank.uа., які разом складають Договір банківського обслуговування №б/н від 02.09.2016 (далі - Договір) та взяв на себе зобов`язання виконувати умови договору.
У відповідності до умов договору ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" позивачем встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".
У п.3.2.1.1.16 Умов передбачено, що при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі, що відповідає положенням ст. 629 ЦК України.
Пунктом 3.2.1.1.1 Умов передбачено, що кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів клієнта, в межах, кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банка та Клієнта, розмір якого підтверджено довідкою банку від 21.03.2019 та становить 10 000,00 грн.
Відповідно до п. 3.2.1.1.3 Умов кредит надається в обмін на зобов`язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.
Згідно п. 3.2.1.1.8 Умов, проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода").
Пункт 3.2.1.1.6 Умов визначає, що ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши Угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет -банку Приват 24, мобільний додаток Приват 24, смс - повідомлення або інших).
Згідно п. 3.2.1.4.1. Умов за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). Далі в Умовах визначено порядок розрахунку відсотків.
Пунктом 3.2.1.4.4 Умов визначено розмір винагороди за використання ліміту, яку позичальник сплачує Банку 1-го числа кожного місяця в розмірі 0.9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг. При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Відповідно до п. 3.2.1.2.3.4 Умов банк має право при порушенні Клієнтом будь- якого із зобов`язань, передбаченого "Умовами", змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов`язань за кредитом в повному обсязі.
Відповідно до 3.2.1.5.1 Умов при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених Умовами п.п. 3.2.1.2.2.2., 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2., 3.2.1.4.3., термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8., 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.2.1.2.2., 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 клієнт виплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.2.1.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
Пунктом 3.2.1.6.1. Умов зазначено, що обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку клієнта здійснюється з моменту подачі клієнтом розрахункових документів на використання Ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов`язань сторонами.
Крім того, між Банком як кредитором та ОСОБА_1 (відповідач) як поручителем було укладено договір поруки №PorukaLimitl4733264583973633538 від 08.09.2016 (далі - договір поруки), предметом якого є надання поруки Поручителем перед Кредитором за виконання ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" (боржника) зобов`язань за угодами приєднання до:
1.1.1. розділу 3.2.1. "Кредитний ліміт" Умов та правил надання банківських послуг, далі Угода 1, по сплаті:
а) процентної ставки за користування кредитом:
- за період користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.1.2 Угоди-1 - 30 % річних;
- за період користування кредитом згідно з п. 3.2.1.4.1.3. Угоди-1 - 60% річних;
б) комісійної винагороди згідно п. 3.2.1.1.17 Угоди-1 - в розмірі 3% від суми перерахувань;
в) винагороди за використання ліміту відповідно до 3.2.1.4.4. Угоди-1 - 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць;
г) кредиту в розмірі 10 000,00 грн.
Відповідно до п. 1.2. договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за Угодою-1 та Угодою-2 в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
Також сторони погодили, що якщо під час виконання угоди зобов`язання боржника збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає згоду на збільшення зобов`язань за Угодою в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.
Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за Угодою-1 і/або Угодою-2 цей Договір припиняє свою дію. Встановили позовну давність відносно всіх зобов`язань за цим договором тривалістю 15 років, Визначили розмір пені за несвоєчасне виконання зобов`язань - 1% від суми заборгованості, але не більше подвійної облікової ставки НБУ (п.3.1., 4.1., 5.1.договору поруки).
Договір поруки підписано повноважними представниками сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Згідно з частинами 1, 2 статті 639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.
На підставі викладеного, господарський суд вважає допустимою та такою, що відповідає чинному законодавству, форму укладення кредитного договору через визначення його істотних умов у Анкеті-заяві про приєднання до Умов та правил надання банківських послу, а також затверджених банком Умов і Правил надання банківських послуг, які оприлюднені через сайт банку.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених вказаним Кодексом.
За правилами статті 1054 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів (стаття 1056-1 ЦК України).
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 78 Цивільного кодексу України, який регулює правовідносини позики, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору.
Загальні умови виконання господарських зобов`язань визначені статтею 193 Господарського кодексу України, згідно з якою суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Зазначена стаття узгоджується з приписами статті 526 Цивільного кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Позивач свої зобов`язання щодо кредитування ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" виконав, надавши кредитний ліміт в розмірі 10 000,00 грн, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 33, 35-38).
Отримання кредитних коштів ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" не спростовано.
Відповідно до Виписок по рахунку з 15.12.2016 по 21.03.2019 ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" здійснювало часткове погашення кредиту (а.с. 35-38).
Залишок несплаченої заборгованості за кредитом складає 10 000,00 грн (а.с 34).
Доказів сплати залишку заборгованості суми ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" суду не подано.
Як встановлено статтею 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У пункті 3.2.1.4.1.1 Договору встановлено, що за сумами кредиту, отриманими клієнтами до 31.01.2015 включно обнулити дебетове сальдо клієнт повинен у проміжок часу з 20-го по 25-те число місяця і за цей період ставка за користування кредитними коштами становить 0%.
За користування кредитними коштами протягом 90 днів з дати періоду, коли дебетове сальдо підлягало обнуленню, клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 36% річних починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню. Починаючи із 91 дня кредит вважається простроченим і відсотки за користування кредитом вже сплачуються за ставкою 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (п.п. 3.2.1.4.1.2, 3.2.1.4.1.3 Договору).
Розмір щомісячної комісії врегульовано п.п. 3.2.1.4.4. Договору, яким передбачено, що клієнт сплачує банку винагороду за використання лімітом відповідно п.п 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг.
За розрахунком позивача, станом на 14.03.2019 дебетове сальдо по поточному рахунку відповідача становить 10 000,00 грн., що складає заборгованість ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" по кредиту. Також Банк нарахував відповідачеві проценти за користування кредитними коштами в сумі 12 985,38 грн та 1 450,00 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом.
Господарський суд враховує умови Договору та положення частини 2 статті 67, частини 4 статті 179 Господарського кодексу України, частини 3 статті 6, статті 627 Цивільного кодексу України, відповідно до норм якої сторони вільні в укладенні договору та визначені його умов, крім випадків, коли не допускається відступлення в силу закону.
Крім того, позивач просить стягнути пеню за порушення умов кредитування в сумі 12 346,30 грн станом на 14.03.2019, відповідно до розрахунку позивача.
Умовами п. 3.2.1.5.1 передбачена відповідальність сторін, зокрема при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань по сплаті відсотків за користування кредитом, терміну повернення кредиту, винагороди, останній сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на період за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Згідно до п. 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, проте відповідно до п. 3.2.1.5.4 договору нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов`язань, визначених даним пунктом, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано клієнтом.
ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" не надав суду доказів виконання своїх зобов`язань за вищевказаним кредитним договором в частині своєчасного повернення позивачу кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитом та доказів виконання вимог позивача.
Таким чином, правомірність нарахування позивачем пені в сумі 12 346,30 грн не суперечить вимогам законодавства, відповідає умовам договору і підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи викладене, на користь позивача підлягає стягненню 36 781,68 грн, з яких: 10 000, 00 грн - заборгованість за кредитом; 12 985, 38 грн - заборгованість по процентам за користування кредитом; 12 346,30 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором та 1 450,00 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом.
Разом з цим, суд зауважує, що позивач , метою захисту своїх прав, пред`явив заявлені позовні вимоги до ОСОБА_1 , який є поручителем за Договором банківського обслуговування від 02.09.2016.
Згідно із статтею 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Відповідно до статті 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки
Відповідно до частини четвертої статті 559 Цивільного кодексу України порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.
Суд враховує, що 06.03.2019 позивач звернувся до відповідача, як поручителя, з претензією № 60902К3D0S0X4 з вимогою погасити прострочену заборгованість за Договором № б/н від 02.09.2016 (а.с 41).
Вказана претензія залишена без відповіді та задоволення. Жодних заходів щодо добровільного погашення заборгованості за спірним кредитним договором відповідачем не здійснено.
Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
За таких обставин та з урахуванням умов договору поруки позивач набув право вимоги до поручителя як відповідача щодо погашення заборгованості за кредитним договором.
Отже, під час вирішення спору встановлений факт заборгованості ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" за Договором № б/н від 02.09.2016 у загальній сумі 36 781,68 грн, яка з урахуванням договору поруки №PorukaLimit 14733264583973633538 від 08.09.2016, підлягає стягненню з ОСОБА_1 як поручителя.
Суд також встановив, що у договорі поруки, який укладено між банком та відповідачем, чітко визначено розмір процентів за користування кредитом та обумовлена сплата пені та її розмір.
При цьому, суд також враховує, що керівником ТОВ "Міжнародний центр статистичної інформації" та поручителем є одна і таж сама особа - ОСОБА_1 , що свідчить про те, що відповідачем було узгоджено розмір процентів за користування кредитом та розмір пені, які відповідають Умовам та тарифам банку, що наявні в матеріалах справи.
За наведених обставин суд доходить висновку, що сторонами в належній формі були узгоджені всі умови договору кредитування, зокрема і умови щодо сплати процентів та пені, тому вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, адреса для листування: 49027, м. Дніпро, а/с 1800, ідентифікаційний код 14360570) заборгованість за Договором № б/н від 02.09.2016 в розмірі 36781,68 грн (10 000,00 грн - заборгованість за кредитом; 12 985,38 грн - заборгованість по процентам за користування кредитом; 12 346,30 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором та 1 450,00 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом, а також 1 921,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Належним чином засвідчені копії рішення направити Акціонерному товариству комерційний банк "Приватбанк" за адресами: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д; 49027, м. Дніпро, а/с 1800; 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50; ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 а також Товариству з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр статистичної інформації" за адресою: 04073, м. Київ, вул. Рилєєва, 7/11.
Повне рішення складено 04.12.2019.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2019 |
Оприлюднено | 04.12.2019 |
Номер документу | 86074700 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні