Справа № 139/1065/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2019 року смт Муровані Курилівці
Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Коломійцевої В.І.,
за участю секретаря судових засідань Пилипчук В.П.,
заявника ОСОБА_1 ,
її представника - адвоката Пограничного А.М.,
свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Муровані Курилівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Жеребилівська сільська рада Могилів-Подільського району Вінницької області, про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем.
Свої вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , яка постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті залишилася спадщина у вигляді земельних ділянок, розташованих на території Жеребилівської сільської ради. Вона є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_5 однак їй нотаріусом відмовлено у прийнятті спадщини, оскільки вона пропустила строк для її прийняття. Разом з тим, останні роки свого життя ОСОБА_5 хворіла і вона доглядала за нею та проживала з нею в одному будинку до дня її смерті. Однак була зареєстрована за іншою адресою: АДРЕСА_2 . Тому за захистом своїх прав вона змушена звернутися до суду та просила встановити вказаний факт.
Ухвалою суду від 13.11.2019 заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вказаною ухвалою витребувано з Могилів-Подільської державної нотаріальної контори витяги із спадкового реєстру спадкових справ та спадкового реєстру заповітів на прізвище померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , а у разі наявності спадкової справи, - належним чином завірену її копію.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 доводи заяви підтримала, додала, що вона дійсно з березня 2005 року постійно проживала за адресою с.Іракліївка Могилів-Подільського району Вінницької області разом з ОСОБА_5 , доглядала за останньою до самої смерті, а потім і поховала. Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини їй необхідно для отримання спадщини.
Представник заявника - адвокат Пограничний А.М. доводи заяви підтримав.
Представник заінтересованої особи Жеребилівської сільської ради в судове засідання не з`явився, направивши заяву в якій просив справу слухати у його відсутності, проти встановлення факту не заперечив (а.с. 38).
Суд, заслухавши заявника, допитавши свідків, дослідивши письмові докази, вважає, що заява про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем підлягає задоволенню.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Іракліївка Могилів-Подільського району Вінницької області померла ОСОБА_5 (а.с. 5).
Внаслідок смерті особи відкривається спадщина (ч. 1 ст. 1220 ЦК України).
Як передбачено ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб - спадкоємців.
Відповідно до ч. 3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, яке складається із земельної частки (паю), що підтверджується відповідною довідкою Держгеокадастру (а.с. 8).
Копією спадкової справи №282/2016 заведеної щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 підтверджується те, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_5 (а.с.18-37).
Згідно довідок Жеребилівської сільської ради № 103 від 04.03.2016 та № 349 від 29.11.2019, останнім місцем реєстрації та проживання ОСОБА_5 було АДРЕСА_1 . За даною адресою, за період з січня 2005 року по день смерті спадкодавця проживала, але не була зареєстрована її дочка ОСОБА_1 (а.с. 9, 40).
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 кожний окремо підтвердили, що заявниця ОСОБА_1 проживала за адресою с.Іракліївка Могилів-Подільського району та доглядала ОСОБА_5 з березня 2005 року до моменту смерті останньої у 2010 році.
У пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що в разі якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Норма ч. 6 ст. 29 ЦК України передбачає, що фізична особа може мати кілька місць проживання.
Закон України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні відповідно до Конституції України регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні. Зокрема, частиною 2 статті 2 Закону передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Державним нотаріусом заявникові відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_5 (а.с. 10).
Вказаною відмовою заявник довела, що встановлення факту постійного проживання їй необхідне для оформлення своїх спадкових прав.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 78-80, 89, 263, 315-319 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , - з 01 січня 2005 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Жеребилівська сільська рада Могилів-Подільського району Вінницької області , код ЄДРПОУ 04326632, місцезнаходження: Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Жеребилівка, вул. Котовського, 27.
Повне рішення складено 04.12.2019 о 16:00 год.
Суддя:
Суд | Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2019 |
Оприлюднено | 05.12.2019 |
Номер документу | 86078235 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області
Коломійцева В. І.
Цивільне
Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області
Коломійцева В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні