Рішення
від 02.12.2019 по справі 227/4198/19
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

02.12.2019 227/4198/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2019 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Здоровиці О.В.,

за участю

секретаря с/з Сисенко Ю.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (ЄУНСС 227/4198/19),

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначила, що її матір ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті матері відкрилась спадщина у вигляді недоотриманої пенсії. Вона є спадкоємцем першої черги. Інших спадкоємців крім неї не має. Її батько- ОСОБА_3 , чоловік її матері, помер ще в 2017 році. Вчасно вона не змогла звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки мешкає на території, яка на даний час не підконтрольна Україні, що створювало для неї певні перешкоди для звернення до нотаріальної контори. В вересні 2019 року вона звернулась до Першої селидівської державної нотаріальної контори ГТУЮ у Донецькій області з заявою видати їй свідоцтво про право на спадщину після смерті матері, але отримала відмову, у зв`язку з пропуском нею строку, передбаченого ст.1270 ЦК України, для подання заяви про прийняття спадщини. Враховуючи наведене, просить визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті матері, поважними та визначити додатковий строк для прийняття спадщини в три місяці.

В судове засідання позивачка, будучи належним чином повідомленою про дату та час судового засідання, не з`явилася. В матеріалах справи міститься заява позивачки, з якої вбачається, що остання просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, шляхом опублікування оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України в розділі Добропільський міськрайонний суд.

На підставі ч.3 ст.223 ЦПК України, суд вважав можливим розглянути справу за відсутності сторін.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.

Позивачем є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є уродженкою м.Харцизьк Донецької області. Наведене підтверджується копією паспорта останньої серії НОМЕР_1 , виданого 21.12.2001 року Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області (а.с.8).

Копією свідоцтва про шлюб позивача (а.с.15) підтверджується, що до дівоче прізвище позивачки ОСОБА_4 .

Батьками позивача є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.15).

Батьки позивача померли.

Свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 підтверджується, що остання померла в м.Харцизьк Донецької області України, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.17).

Свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 підтверджується, що останній помер в м.Харцизьк Донецької області України, ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.18).

З вказаних свідоцтв про смерть батьків позивача також вбачається, що актові записи про смерть ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були складені 25 вересня 2019 року. Місцем реєстрації смерті є Селидівський МВ ДРАЦС ГТУЮ у Донецькій області.

З копії спадкової № 194/2019, що заведена Першою селидівською державною нотаріальною конторою 25.09.2019 року після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що до нотаріальної контори 25.09.2019 року у зв`язку зі смертю матері - ОСОБА_2 звернулась її донька ОСОБА_1 .. Постановою державного нотаріуса Першої селидівської державної нотаріальної контори Донецко О.В. 25.09.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно після смерті матері, у зв`язку з пропуском строку, передбаченого ст.1270 ЦК України. Матеріалами спадкової справи № 194/2019 також підтверджується, що після смерті ОСОБА_2 інші спадкоємці з заявами про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались. Також з заяви ОСОБА_1 , з якою вона зверталась до нотаріуса 25.09.2019 року вбачається, що остання зазначала, що саме вона є єдиною спадкоємицею першої черги після смерті своєї матері. Інших спадкоємців крім неї не має.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Враховуючи наведене, в судовому засідання встановлено, що 05.01.2019 року, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.

Місцем відкриття спадщини, відповідно до ст.1221 ЦК України, є останнє місце проживання спадкодавця.

Матеріалами справи підтверджується, що спадкодавець ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

Право на спадкування здійснюється спадкоємцями шляхом прийняття спадщини або її неприйняття.

Відповідно до ст..1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що спадкоємцем першої черги, відповідно до ст.1261 ЦК України, після смерті ОСОБА_2 є її донька - позивачка по справі ОСОБА_1

Інших спадкоємців першої черги після смерті ОСОБА_2 не має.

Перевіряючи факт існування спадкоємців, які після смерті ОСОБА_2 прийняли спадщину в порядку ч.3 ст.1268 ЦК України, судом встановлено, що даних, які б свідчили про існування спадкоємців, які є такими, що фактично прийняли спадщину, в матеріалах справи не має.

Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 58263666 від 11.11.2019 року підтверджується, що за життя спадкодавець - ОСОБА_2 заповіт не складала.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

Відповідно до вимог Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮУ від 22.02.2012 N 296/5 (далі - Порядок вчинення нотаріальних дій), заяви про прийняття спадщини або відмову від її прийняття подаються спадкоємцем особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини у письмовій формі. При зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану, або за безпосереднім доступом до реєстру актів цивільного стану.

Судом встановлено, що актовий запис про смерть ОСОБА_2 був складений 25.09.2019 року і свідоцтво про смерть матері позивачка отримала лише 25.09.2019 року.

Враховуючи наведене, раніше реєстрації актового запису про смерть ОСОБА_2 (тобто до ІНФОРМАЦІЯ_8 ) позивач не мав сенсу звертатися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки нотаріус перевіряє факт смерті спадкодавця.

Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину(ст.1270 ЦК України).

За правилами ч. ч. 1, 3 ст.1272 ЦК України у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

ці обставини визнані судом поважними.

Таким чином, аналізуючи зібрані по справі і досліджені в суді докази, норми діючого законодавства, суд вважає, що позивачка будучи спадкоємцем першої черги за законом після смерті своєї матері в установлений законом строк із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звернулась.

Вирішуючи питання чи пропущений позивачкою строк з поважних причин суд виходить з такого.

Зі змісту позову встановлено, що у встановлений законом строк заяви про прийняття спадщини після смерті своєї матері позивачка не подала, оскільки мешкає на території, яка на теперішній час не підконтрольна українській владі, що створювало для неї певні перешкоди для своєчасно отримання нею свідоцтва про смерть матері та своєчасного звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.

Враховуючи наведене, те, що актовий запис про смерть ОСОБА_2 був зареєстрований лише 25.09.2019 року, тобто після спливу 6 місячного строку, передбаченого ст.1270 ЦК України, суд приходить до висновку про те, що позивачка пропустила строк звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері, з поважних причин, оскільки ситуація, яка склалася на Донбасі з 2014 року, а також місце проживання позивача, яким є м.Донецьк, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, вимагали від позивача додаткових зусиль та часу для отримання свідоцтва про смерть матері та звернення до нотаріуса на території, що є підконтрольною українській владі.

Тому, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, з визначенням останній додаткового строку, достатнього для подання нею заяви про прийняття спадщини, тривалістю в 3 місяці.

Керуючись ст. ст. 258,263-265 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю три місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право, відповідно до ч.2 ст.354 ЦПК України, на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області 21.12.2001 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та фактично проживає: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Харцизька міська рада Донецької області, ЄДРПОУ 35601957, юридична адреса: Донецька область, місто Харцизьк, вул..Краснознаменська, 87-А.

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені 02 грудня 2019 року. Повний текст рішення буде складено 11 грудня 2019 року.

Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Суддя О.В. Здоровиця

02.12.2019

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення02.12.2019
Оприлюднено05.12.2019
Номер документу86079904
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —227/4198/19

Рішення від 02.12.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Рішення від 02.12.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 15.11.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 04.10.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 04.10.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 29.10.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні