02.12.2019
Справа № 482/2256/19
Номер провадження 2/482/697/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2019 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Баранкевич В.О.
секретаря судових засідань - Шведової Я.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
21.11.2019 року позивачі ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом, підписаним та поданим представником позивачів - адвокатом Дмитренко І.М. до Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, про визнання за ними в порядку спадкування за законом права власності на земельну ділянку площею 7,43 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, яка належала ОСОБА_5 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії IV-МК №006485 від 19.02.2001 року та на земельну ділянку площею 7,43 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, яка належала ОСОБА_6 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії IV-МК №006484 від 19.02.2001 року, в рівних частках по 1/3 кожному.
На обґрунтування позову вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивачів - ОСОБА_5 , після смерті якої залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянка площею 7,43 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області.
Зазначили, що є спадкоємцями п`ятої черги за законом після смерті баби та згідно спадкової трансмісії, оскільки їхня мати - ОСОБА_2 , не встигла прийняти і оформити своїх спадкових прав після смерті матері ОСОБА_5 , так як ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Спадщину після смерті матері - ОСОБА_2 позивачами прийнято.
Спадщину після смерті ОСОБА_5 позивачами прийнято відповідно до ст.. 1268 ЦК України, оскільки на час відкриття спадщини вони були малолітніми.
Інші спадкоємці після смерті ОСОБА_5 відсутні, оскільки її другий син, відповідно, дядько позивачів - ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 помер.
Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянка площею 7,43 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області.
Спадщину після смерті ОСОБА_6 позивачами прийнято як спадкоємцями другої черги за правом представлення, відповідно до ст..ст. 1266, 1268 ЦК України, інші спадкоємці після смерті ОСОБА_6 відсутні.
Посилаючись на те, що нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальних дій на підставі їх заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що відсутні оригінали державних акті на право приватної власності на землю.
За такого, просять суд про визнання за ними права власності на вказані вище земельні ділянку в порядку спадкування за законом в рівних частках по 1/3 кожному .
Позивачі в підготовче судове засідання не з`явилися, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності та відсутності їхнього представника, просили про задоволення позову.
Представник відповідача - Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.
На підставі ч.4 ст. 200 ЦПК України судом ухвалено про розгляд справи у підготовчому судовому засіданні у зв`язку із визнанням відповідачем позову в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи та оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Як встановлено судом, дітьми ОСОБА_5 були ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , що підтверджено свідоцтвами про народження серії НОМЕР_2 , серії НОМЕР_3 , свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 .
Спадщину після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , прийняли їх діти, позивачі по справі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , що підтверджено рішенням Новоодеського районного суду Миколаївської області від 08.11.2007 року, справа № 2-1063/07.
Відповідно, спадщину після смерті ОСОБА_5 , яка була матір`ю ОСОБА_2 , та, відповідно бабою позивачів, позивачі прийняли відповідно до ст.. ст. 1268, 1276 ЦК України.
Заяв про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 від будь-яких інших осіб, а також відомостей про існування осіб, що мали б право на обов`язкову частку у спадщині, матеріали спадкової справи не містять та судом не встановлені.
Згідно з копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІV-МК № 006485 від 19.02.2001 року, у власності ОСОБА_5 перебувала у власності земельна ділянка загальною площею 7,43 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_6 , що підтверджено відповіддю Новоодеського РВ ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області, згідно якої смерть ОСОБА_6 підтверджується актовим записом про смерть №23 від 26.06.2014 року, складеного виконкомом Стрілківської сільської ради Старомамбірського району Львівської області.
Згідно з копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІV-МК № 006484 від 19.02.2001 року, у власності ОСОБА_6 перебувала у власності земельна ділянка загальною площею 7,43 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області.
Заяв про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 від будь-яких інших осіб, а також відомостей про існування осіб, що мали б право на обов`язкову частку у спадщині, матеріали спадкової справи не містять та судом не встановлені.
Спадщину після смерті ОСОБА_6 позивачами прийнято як спадкоємцями другої черги за правом представлення, відповідно до ст..ст. 1266, 1268 ЦК України.
Приватним нотаріусом Новоодеського районного нотаріального округу Філіпенко Д.В було відмовлено позивачам у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом, у зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на землю.
За правилами ст.ст.1216,1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом
Згідно ст.ст. 1223, 1245 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 Цього Кодексу, на загальних підставах.
Ст. 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 1265 ЦК України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Відповідно до ч.3 ст. 1266 ЦК України (спадкування за правом представлення), племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 1268 ЦК України, малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За правилами ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, подав заяву про прийняття спадщини.
Відровідно до ст.. 1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Ст. 1241 ЦК України визначено, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
При цьому, за правилами ст.ст. 1268, 1269 ЦК України спадкування за заповітом чи за законом, в тому числі і обов`язкової частки є правом, а не обов`язком спадкоємця. У зв`язку з чим такі особи мають реалізувати своє право шляхом здійснення визначених законом дій щодо прийняття спадщини, та, відповідно, або можуть відмовитися від реалізації нього, в тому числі не вчиненням дій, направлених на прийняття спадщини у визначеному законом порядку.
За роз`ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на нерухоме майно в тому числі: у випадку наявності заповіту - до осіб, що визначені у заповіті, а за його відсутності - до спадкоємців за законом у порядку черговості. За відсутності умов для одержання свідоцтва про право на спадщину, або у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину спадкоємець має право пред`явити вимоги про визнання права на спадщину у судовому порядку за правилами позовного провадження.
В силу ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Потреба у застосуванні такого способу виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджено відповідними доказами, не визнається іншими особами або ними оспорюється (пункт 37 Постанови № 5 Пленуму ВССУ від 7 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав ).
Отже, у разі втрати, пошкодження або відсутності правовстановлюючого документу на ім`я спадкодавця, та неможливістю у зв`язку з цим отримати свідоцтва про право на спадщину за законом, права спадкоємців можуть бути захищені в судовому порядку у спосіб, визначений ст. 392 ЦК України.
Згідно з п. 4.20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до статті 19 Закону України ,,Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Відповідно до цього Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі оригіналів правовстановлюючих документів.
Відсутність оригіналу правовстановлюючих документів на право власності на вищевказані земельні ділянки на ім`я власників - спадкодавців, призвели до порушення прав позивачів щодо оформлення спадщини.
У судовому засіданні встановлено, що позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які є внуками померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , є спадкоємцями п`ятої черги, так як на час відкриття спадщини були малолітніми і отримали цю спадщину після смерті матері ОСОБА_2 ( що підтверджено рішенням суду), відповідно до спадкової трансмісії, оскільки їхня мати померла після ОСОБА_5 , яка не встигла прийняти після неї спадщину та оформити свої спадкові права, щодо належного на момент смерті спадкодавцю майна, до складу якого входить: земельна ділянка загальною площею 7,43 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, звернулися до нотаріуса у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини після померлої баби, тобто набули права спадкування майна померлої, але у повній мірі реалізувати своє право на спадщину не можуть, оскільки нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на право власності спадкодавця на земельну ділянку .
Крім того, судом встановлено, що позивачі є племінниками померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 , та є спадкоємцями другої черги за правом представлення щодо належного на момент смерті спадкодавцю майна, до складу якого входить: земельна ділянка загальною площею 7,43 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, звернулися до нотаріуса у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини після померлого дядька, тобто набули права спадкування майна померлого, але у повній мірі реалізувати своє право на спадщину не уть оскільки нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на право власності спадкодавця на земельну ділянку .
Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними (ст.1278 Цивільного кодексу України). Це правило застосовується при спадкування за законом. Воно також діє при спадкуванні за заповітом, якщо заповідач не визначив розмір часток спадкоємців іншим чином.
Таким чином, суд прийшов до переконання, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 76, 141, 259, 264, 265, 273, 285 ЦПК України , суд,-
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області - задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 право власності на земельну ділянку площею 7,43га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області та належала ОСОБА_5 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії IV-МК №006485 від 19.02.2001 року в рівних частках по 1/3 кожному.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 право власності на земельну ділянку площею 7,43га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Бузької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області та належала ОСОБА_6 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії IV-МК №006484 від 19.02.2001 року в рівних частках по 1/3 кожному.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішено питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2019 |
Оприлюднено | 05.12.2019 |
Номер документу | 86087480 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Баранкевич В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні