Рішення
від 03.12.2019 по справі 585/3935/19
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/3935/19

Номер провадження 2-о/585/267/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2019 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі

головуючого судді - Євтюшенкової В.І.

з участю секретаря судового засідання - Ковган О.В.,

справа № 585/3935/19, провадження № 2-о/585/267/19

заявник: ОСОБА_1 ,

заінтересована особа: Довгополівська сільська рада Роменського району Сумської області,

розглянув в порядку окремого провадження заяву про встановлення фактів, що мають юридичне значення,

Представник заявника: ОСОБА_2 , яка діє на підставі договору про надання правової допомоги від 08.10.2019 року та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю,

Представник заінтересованої особи - Довгополівської сільської ради Роменського району Сумської області за законом - сільський голова Зварич О.

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позицій учасників справи:

15 жовтня 2019 року ОСОБА_2 звернулась до суду з заявою в інтересах ОСОБА_1 , і просить встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ; встановити факт, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є АДРЕСА_1 та встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною сестрою ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свою заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер рідний брат заявниці - ОСОБА_3 і після його смерті відкрилася спадщина, до якої входять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,3340 га, що розташовані на території Довгополівської сільської ради Роменського району Сумської області. Спадкоємцями на все майно після його смерті є його брат ОСОБА_4 (на спадщину не претендує) та сестра ОСОБА_1 (заявниця). Інших спадкоємців, у тому числі неповнолітніх та непрацездатних немає. ОСОБА_3 потребував стороннього догляду, а тому з 2010 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 не проживав за адресою своєї реєстрації, а жив без реєстрації разом зі своєю рідною сестрою - заявницею у справі за адресою: АДРЕСА_1 , яка також жила за вказаною адресою без реєстрації. Після смерті ОСОБА_3 заявниця його поховала та вважала, що прийняла спадщину згідно з вимогами ст. 1268 ЦК України . Але оформити спадщину не може, оскільки спадкодавець проживав разом із нею без реєстрації, крім того не підтверджується факт місця відкриття спадщини, через те, що спадкодавець проживав до дня смерті включно за адресою: АДРЕСА_1 , без реєстрації місця проживання. Також труднощі в оформленні спадщини виникають і через те, що не підтверджуються родинні відносини між заявницею та спадкодавцем, оскільки в різних правовстановлюючих документах по різному написане прізвище спадкодавця ( ОСОБА_3 , ОСОБА_3 а ). Чинним законодавством не встановлено позасудового порядку встановлення вказаних фактів, тому заявниця змушена звернутися до суду з цією заявою.

У судовому засіданні представник заявника та заявник ОСОБА_1 заяву підтримали і просили задовольнити, посилаючись на викладені в ній обставини.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

16 жовтня 2019 року постановлено ухвалу про прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, призначено розгляд справи на 10 год. 40 хв. 12 листопада 2019 року. Копію ухвали про відкриття провадження та призначення справи до судового розгляду надіслано учасникам справи.

Представник заінтересованої особи - Довгополівської сільської ради Роменського району за законом сільський голова Зварич О. у судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи за відсутності представника сільради, проти задоволення заяви не заперечує (а.с.25).

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Заявниця ОСОБА_1 уродженка с. Левченки Роменського району Сумської області, народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 . Зареєстрована по АДРЕСА_2 (а.с.4).

Указане підтверджується також і свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 14.05.1949, згідно якого батьками ОСОБА_1 вказані ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (а.с.9).

Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища , індексний номер 00024136391 від 03.10.2019 підтверджує факт зміни прізвища ОСОБА_1 на ОСОБА_1 (а.с.10).

Відповідно до архівного витягу №К-168 від 24.06.2014 ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_3 , батько - ОСОБА_7 , мати - ОСОБА_8 , місце проживання с. Левченки Роменськ…район (а.с.11).

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим виконкомом Коржівської сільської ради Роменського району Сумської області 08.04.2014 (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до якої входять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,3340 га, що розташовані на території Довгополівської сільської ради Роменського району Сумської області. Вказані земельні ділянки належали померлому на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії СМ №134748, виданого Роменською райдержадміністрацією 29.12.2003 року (а.с.16).

Згідно довідки - характеристики, що видається в зв`язку з оформленням спадкових прав № 331 від 27.02.2017 ОСОБА_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , але не проживав. Спадкоємцями на все майно після смерті ОСОБА_3 являються: брат ОСОБА_4 та сестра ОСОБА_1 (заявниця). Інших спадкоємців, в тому числі неповнолітніх та непрацездатних, по даним сільської ради не має. Заповіт від імені ОСОБА_3 виконкомом Довгополівської сільської ради Роменського району Сумської області не посвідчувався (а.с.12).

ОСОБА_4 спадщину після смерті ОСОБА_3 в установленому законом порядку не прийняв та у подальшому не претендує, що підтверджується заявою, посвідченою сільським головою Довгополівської сільської ради Роменського району Сумської області Зварич О.Є. 15.07.2019, та зареєстрованою в реєстрі за №111 (а.с.15).

З довідки Коржівської сільської ради Роменського району №160 від 20.02.2017 року вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 до дня смерті проживав без реєстрації в АДРЕСА_1 разом з сестрою ОСОБА_1 , яка проживає без реєстрації за вищевказаною адресою ( а.с.13).

Згідно довідки Коржівської сільської ради № 121 від 14.04.2014 ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 по день смерті без реєстрації постійно проживав в АДРЕСА_1 і мав слідуючий склад сім`ї: ОСОБА_1 - сестра (проживає без реєстрації) (а.с.14).

З довідки Коржівської сільської ради №122 від 14.04.2014 вбачається, що ОСОБА_1 провела похорони ОСОБА_3 за свій рахунок (а.с.14).

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_11 пояснила, що проживає по сусідству із заявницею у с. Коржі Роменського району Сумської області. Заявниця у їх село переїхала разом зі своїм братом ОСОБА_3 з с. Левченки Роменського району. Жили вони разом, брат був дуже хворий і ОСОБА_1 доглядала за ним. Проживали разом більше 5 років, до смерті брата. Померлий ні дітей, ні жінки не мав.

Свідок ОСОБА_14 суду пояснила, що знає заявницю та знала її брата ОСОБА_3 з 1984 року. У село Коржі заявниця разом з братом переїхали з с. Левченки, брат дуже хворів, а тому ОСОБА_1 його доглядала, так як дітей та жінки у нього не було. Жили більше 5 років, до часу смерті ОСОБА_3 .

З проаналізованих обставин, судом встановлено, що їм відповідають правовідносини щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення.

При розгляді даної заяви судом застосовані норми права:

Відповідно до ст.4 ЦПК України та ст.20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.

На підставі ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч.2 ст.293 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення, що респондується з відповідною позицією Верховного Суду України, викладеною у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , де вказано, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, а встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо про тягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

В п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. № 7 Про су дову практику у справах про спадкування роз`яснено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, спад коємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні 11 грудня 2003 року,громадянам України гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалі зації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами Укра їни, або підставою для їх обмеження.

Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Стаття 89 ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1); жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 2); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 3).

У ч. 7 ст. 294 ЦПК України оговорено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Мотиви суду

З досліджених вище письмових матеріалів справи, пояснень учасників процесу та показів свідків ОСОБА_14 , ОСОБА_11 вбачається, що через допущену у написанні прізвища спадкодавця помилку: ОСОБА_3 у записі акта про народження №11 від 25.07.1935 року та ОСОБА_3 у свідоцтві про його смерть, не підтверджуються родинні відносини між ним, та заявницею, яка є його рідною сестрою, що заважає останній реалізувати свій законний інтерес, спрямований на оформлення спадщини, що являється підставою для задоволення даної заяви.

Крім того, на підставі пояснень свідків та досліджених документів, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд вважає встановленою ту обставину, що ОСОБА_3 був рідним братом заявниці та постійно проживав на час відкриття спадщини, 07.04.2014 разом з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а тому місцем відкриття спадщини є зазначена адреса.

Відповідно до ч.1 ст.259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.

Судом також застосовані інші норми процесуального права, а саме: ст.ст. 5,12,13, 19, 76-81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України.

Суд вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Довгополівська сільська рада Роменського району Сумської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити факт, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , є АДРЕСА_1 .

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною сестрою ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Судові витрати залишити за заявником.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання його повного тексту.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Роменський міськрайонний суд.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання, АДРЕСА_4 .

Представник позивача: ОСОБА_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_5 .

Заінтересована особа: Довгополівська рада Роменського району Сумської області, 42026, Сумська область, Роменський район, с.Довгополівка, вул. 40-річчя Перемоги, 2б, код ЄДРПОУ 04388917.

Повне рішення складено 05 грудня 2019 року.

Суддя: підпис…

Копія вірна:

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення03.12.2019
Оприлюднено06.12.2019
Номер документу86108001
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —585/3935/19

Рішення від 03.12.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

Рішення від 03.12.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

Ухвала від 16.10.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні