РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
смт. Зарічне
05 грудня 2019 року Справа № 561/904/19
Зарічненський районний суд Рівненської області
в складі судді Снітчук Р.М.
за участі секретаря Петровець М.В.
розглянувши в залі суду смт. Зарічне цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
У зазначеній позовній заяві позивач покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті вона у встановленому законом порядку прийняла спадщину та оформила її, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим на її ім`я ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Спадщина, на яку видано це свідоцтво складається із земельної ділянки площею 2,0295 га, розташованої на території Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області та вона належала спадкодавцю на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку від 03.11.2003 року.
Вказує також, що її мати ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто ще до смерті батька. До складу спадщини, яка відкрилася внаслідок її смерті, входить земельна ділянка площею 1,5627 га за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області.
ЇЇ батько ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , як спадкоємець першої черги за законом, оскільки фактично вступив у володіння та управління спадковим майном за нормами ст. 529, 549 ЦК УРСР 1963 року. Однак, свої спадкові права не оформив, свідоцтво про право на спадщину не отримував.
На даний час вона прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , однак отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, яка належала її матері ОСОБА_3 , не має можливості, оскільки за життя її батько спірну земельну ділянку на своє ім`я не переоформив.
Просила визнати за нею право особистої приватної власності на земельну ділянку площею 1,5627 га для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, подала письмову заяву з проханням розгляд справи проводити у її відсутності, позов задоволити.
Представник відповідача Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про день, місце та час розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що батько позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач як спадкоємець першої черги за законом прийняла спадщину після його смерті, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19 вересня 2019 року, виданим на її ім`я державним нотаріусом Зарічненської районної державної нотаріальної контори, зареєстрованим в реєстрі за № 1370.
Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається із земельної ділянки площею 2,0295 га, розташованої на території Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області, яка належала спадкодавцю на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку від 03.11.2003 року.
Також встановлено, що мати позивача ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 14.12.1998 року.
До складу спадщини, яка відкрилася після її смерті, входить земельна ділянка площею 1,5627 га за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії РВ № 034667 від 03.11.2003, виданим на ім`я ОСОБА_3 .
З довідок Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 133 від 24.01.2018 року, № 14 від 15.10.2019 року, № 1862 від 15.10.2019 року вбачається, що спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв її чоловік (батько позивача) ОСОБА_2 , який проживав та був разом з нею зареєстрований на час відкриття спадщини.
Таким чином, судом встановлено, що відповідно до норм ст. 529, 549 ЦК УРСР 1963 року батько позивача ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 як спадкоємець першої черги за законом, шляхом вступу в управління і володіння спадковим майном.
Із повідомлення Зарічненської районної державної нотаріальної контори Рівненської області № 01-16\1184 від 25.11.2019 року, інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 26.11.2019 року, інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 26.11.2019 року вбачається, що із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася, заповіт нею не вчинявся, свідоцтва про право на спадщину не видавалися.
З наведеного вбачається, що батько позивача ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , однак у встановленому законом порядку її не оформив, свідоцтва про право на спадщину за законом не отримав.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
У ході судового розгляду знайшло своє підтвердження те, що спадщину після смерті ОСОБА_3 (матері позивача) прийняв батько позивача ОСОБА_2 , спадщину після смерті якого прийняла позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги за законом.
На даний час позивач має намір оформити право на спадщину на земельну ділянку площею 1,5627 га за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області, власником якої зазначено її матір ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
За наведених обставин суд вважає, що позивач правомірно набула право власності на спірну земельну ділянку, однак це право не визнається іншими особами, оскільки відсутній відповідний правовстановлюючий документ про перехід права власності на зазначену земельну ділянку батьку позивача ОСОБА_2 .
Згідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 529, п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР 1963 року, ст. 328, 392, 1216-1218, 1220-1223, 1225, 1258, 1261, ч. 1 - ч. 3, ч. 5 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269 ЦК України, ст. 10 - 13, 19, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 1,5627 га за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Перекальської сільської ради Зарічненського району Рівненської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Зарічненський районний суд Рівненської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Представник відповідача Перекальська сільська рада Зарічненського арйону Рівненської області, вул. Центральна,16 с. Перекалля Зарічненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04385770.
Повний текст рішення складено 05 грудня 2019 року.
Суддя: Р. М. Снітчук
Суд | Зарічненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2019 |
Оприлюднено | 06.12.2019 |
Номер документу | 86138085 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зарічненський районний суд Рівненської області
Снітчук Р.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні