ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" грудня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/3351/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Прохорова С.А.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго" 61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149, код 00131954 до Товариства з обмеженою відповідальністю "СК СТС" 61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 11, оф. 3-37Б, код 39503652 про стягнення 38 245,25 грн. справу розглянуто без повідомлення (виклику) учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Харківської області надійшла позовна заява АТ "Харківобленерго" (позивач) до ТОВ "СК СТС" (відповідач) згідно якої позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь 38245,25 грн., де: Донарахування по Акту порушень за необліковану електричну енергію в сумі 38116,92 грн. (тарифна складова - 31764 грн. та ПДВ 20 % - 6352,82 грн.); 3% річних в сумі 128,33 грн. за липень, серпень 2019, на pax. НОМЕР_1 в ПАТ «Мегабанк» , МФО 351629, код ЄДРПОУ 00131954.
Судові витрати просить віднести на відповідача.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.10.2019, для розгляду справи було визначено суддю Прохорова С.А.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.10.2019 було залишено позовну заяву АТ "Харківобленерго" без руху.
24.10.2019 АТ "Харківобленерго" подало до господарського суду Харківської області заяву вх. № 25597 про усунення недоліків.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 04.11.2019 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини п`ятої статті 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
Правом на подання відзиву, відповідач, не скористався, клопотань про надання йому часу на підготовку відзиву або інших заяв по суті справи - відповідачем заявлено не було.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
В ході розгляду даної справи господарським судом Харківської області, у відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.
Про розгляд справи сторони були повідомлені належним чином, про що свідчать поштові повідомлення, які повернулися на адресу суду.
Так, відповідачем було отримано ухвалу про відкриття провадження у справі 08.11.2019, таким чином строк на подання відповідачем відзиву на позовну заяву сплив 25.11.2019.
Ухвалою суду від 04.11.2019 було роз`яснено сторонам, що процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У встановлені судом строки додаткових письмових доказів, клопотань, заяв та пояснень від сторін до суду не надійшло.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, висловленій у рішенні "Каракуця проти України", заявник повинен виявляти належну зацікавленість у розгляді справи.
Згідно з частиною третьою статті 252 ГПК України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною четвертою статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Пунктом 4 частини 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", який набрав чинності з 11.06.2017, передбачено, що правопорушенням на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Абзацом 61 п. 1.1.2 ч. 1.1 Визначення основних термінів та понять розділу 1 загальні положення Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року N 312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ) визначено що самовільне підключення - це підключення та/або споживання електричної енергії без укладення договорів, передбачених цими Правилами, або підключення після відключення, несанкціоноване (непогоджене) оператором системи;
Відповідно до п. 1.2.1 ч. 1.2 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
пунктами 8.2.4., 8.2.5 ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Згідно п. 8.2.6, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно п. 8.2.7. - кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що у результаті технічної перевірки за адресою с. Лосівка, Вовчанського району Харківської області, вул. Шкільна, З-а, представниками АТ Харківобленерго було виявлене бездоговірне, самовільне підключення до мереж Позивача ТОВ СК СТС вежі електрозв`язку. Договір з АТ Харківобленерго на час виявлення порушення не укладався.
На підставі виявленого порушення уповноваженими представниками товариства складено Акт про порушення від 22.05.2019 № 111294 за фактом порушення п. 8.2.4 ПРРЕЕ, а саме самовільного, без договірного підключення до мереж АТ ХОЕ .
Акт порушень складений з додержанням вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ, а саме: акт складений у присутності представника TOB CK СТС Сукесова А.Е., в акті зазначений зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ та вхідні дані, необхідні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії. Зауважень та претензій представник TOB СК СТС до акта та представників АТ Харківобленерго не мав, про що є запис у акті порушень.
Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ оператор системи розподілу для визначення обсягу необлікованої електричної енергії 21.06.2019 провів комісію з розгляду актів порушення за участю представника TOB СК СТС Сукесова А.Е. з додержанням вимог ПРРЕЕ, а саме: до складу комісії увійшли три уповноважених представники ОСР, рішення комісії оформлено протоколом та вручено представнику ТОВ СК СТС разом з рахунком для оплати (копія рахунку з доказами отримання його представником ТОВ СК СТС додана позивачем до позовної заяви).
Порушення, зафіксоване актом про порушення від 22.05.2019 № 111294, відповідає пп. 5 п. 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПРРЕЕ , затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006 № 562, зі змінами та доповненнями (далі - Методика), де зазначено: Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, в разі виявлення таких порушень: ... самовільного підключення електроустановок, стумоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника... .
Величина розрахункового добового об`єму споживання електричної енергії W доб. визначається за п. 2.6 формули 2.7 Методики:
W доб.= Р * t вик.с.п.= 3,4*12=40,8 (кВт/год.), де Р.- потужність,
t вик.с.п - 12 годин згідно методики
Потужність визначена за формулою 2.8 Методики:
Р = I*U* cosр=17*0,22*0,9=3,4 (кВт), де:
І-сила струму А
U - номінальна фазна напруга, кВ.
cosp - косинус кута між фазною напругою та струмом навантаження, приймається рівним 0,9
Розрахунок обсягу не облікованої електричної енергії визначено по пункту 2.3 методики формулою 2.3:
W доб= W доб*Ді=40,8*365=14892 кВт/год., де
Ді - кількість днів протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ
Сума донарахувань у розмірі 14892 кВт/год. була відображена у рахунку № 17752 на оплату акта порушень від 22.05.2019 № 111294, які особисто отримав представник ТОВ СК СТС Сукесова А.Е. 21.06.2019, про що є відмітка у рахунку (копія рахунку додана позивачем до позову) на загальну суму 38 116,92 грн. з ПДВ.
Відповідно до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Також, з матеріалів справи вбачаєтьсч, що в подальшому, 21.06.2019 між TOB CK СТС та АТ Харківобленерго було укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії без засобів обліку № 543/17752, на виконання умов договору оплата здійснюється споживачем відповідно до додатку № 4 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 543/17Z52 від 21.06.2019.
Проте відповідач оплату недорахованої електричної енергії не здійснив, що і є причиною спору.
Згідно зі статтею 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином та у встановлений строк у відповідності з вказівками закону, договору одностороння відмова від виконання зобовязань не допускається.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст.530 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.
Так, частина 1 та пункт 2 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України встановлюють, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як було зазначено вище, відповідачем отримано рахунок 21.06.2019.
Таким чином, згідно з п. 8.2.7 ПРРЕЕ, строк оплати відповідачем зазначеного рахунку настав 22.07.2019. Проте відповідач оплату недорахованої електричної енергії не здійснив.
Відповідач не надав суду доказів оскарження рішення комісії з розгляду акту №111294 від 22.05.2019 як і доказів оплати рахунку.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способом захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові. Таку правову позицію висвітлено у постанові Верховного Суду України від 23.01.2012 у справі № 37/64.
Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.
За змістом ст. 13 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, яка набула чинності 15.12.2017р.) встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.
Відповідачем не оспорено вимоги позивача, відзиву на позовну заяву не надано.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем не спростував, відзив на позов не надав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються судом в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України , рішення від 10.02.2010). Крім того, аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц.
Також суд має вирішити питання розподілу та стягнення судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Судовий збір, відповідно приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на відповідача.
Інших судових витрат позивачем заявлено не було.
Керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 126, 129, 130, 185, ст. ст. 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства "Харківобленерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "СК СТС" задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СК СТС" (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 11, оф. 3-37Б, код 39503652) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149, код 00131954) 38245,25 грн., де: Донарахування по Акту порушень за необліковану електричну енергію в сумі 38116,92 грн. (тарифна складова - 31764 грн. та ПДВ 20 % - 6352,82 грн.), 3% річних в сумі 128,33 грн. - липень, серпень 2019, на pax. НОМЕР_1 в ПАТ «Мегабанк» , МФО 351629, код ЄДРПОУ 00131954.
Витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СК СТС" (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 11, оф. 3-37Б, код 39503652) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149, код 00131954) 1 921,00 грн. судового збору на рах. НОМЕР_1 в ПАТ «Мегабанк» , МФО 351629, код ЄДРПОУ 00131954.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Харківської області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Позивач - Акціонерне товариство "Харківобленерго" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149, код 00131954).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "СК СТС" (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 11, оф. 3-37Б, код 39503652).
Повне рішення складено "04" грудня 2019 р.
Суддя С.А. Прохоров
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2019 |
Оприлюднено | 06.12.2019 |
Номер документу | 86140779 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Прохоров С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні