РІШЕННЯ
Іменем України
06 грудня 2019 року м. Чернігів справа № 927/834/19
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка , за участю секретаря судового засідання Селіван Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом Гостомельського споживчого товариства 08290, смт. Гостомель Київської області, вул. Свято-Покровська, 216 До Фізичної особи-підприємця Волощук Наталії Вікторівни АДРЕСА_1 про стягнення 149 433 грн. 50 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Калита А.В. - голова правління, протокол зборів уповноважених пайовиків Гостомельського споживчого товариства від 24.05.2018р.
від відповідача: не з`явився
Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні з 04.12.2019р. по 06.12.2019р., на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України.
ВСТАНОВИВ:
04 жовтня 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Гостомельського споживчого товариства до фізичної особи - підприємця Волощук Наталії Вікторівни про стягнення:
62 690,06 грн. заборгованості по орендній платі за період з 01.01.2018р. по 31.08.2019р. згідно договору оперативної оренди будівлі, обладнання та споруд № 5 від 04.07.2017р., 8 210,45 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 3 132,79 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 36 145,52 грн. пені за несвоєчасну сплату орендної плати;
24 005,72 грн. заборгованості по орендній платі за період з 01.01.2018р. по 31.05.2019р. згідно договору оперативної оренди будівлі, обладнання та споруд № 6 від 04.07.2017р., 3 254,32 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 956,94 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 11 037,70 грн. пені за несвоєчасну сплату орендної плати.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної сплати орендної плати.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 07.10.2019р., зокрема:
прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;
постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;
встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;
встановлені процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
У встановлений господарським судом процесуальний строк відповідачем відзив на позовну заяву поданий не був.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вказана вище ухвала суду від 07.10.2019р., що направлялась відповідачеві на адресу, зазначену в позовній заяві і яка відповідає адресі, наявній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, була повернута до суду у зв`язку з відсутністю особи за адресою місця проживання.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, інший примірник такої ухвали був направлений відповідачеві на адресу об`єкту нерухомості, що є предметом відповідних договорів оперативної оренди будівлі, обладнання та споруд, однак також був повернутий до суду.
Таким чином, вважається, що відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Гостомельського споживчого товариства.
За змістом ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Після початку розгляду справи по суті судом було встановлено, що в доданому позивачем до позовної заяви розрахунку суми основного боргу не зазначені календарні дати виникнення заборгованості та здійснених відповідачем проплат (з посиланням на первинні документи), не зазначені суми боргу на які здійснюється нарахування індексу інфляції, трьох процентів річних та пені, а тому відсутня можливість перевірити правильність розрахунку інфляційних нарахувань, трьох процентів річних та пені.
Враховуючи дану обставину, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 20.11.2019р. призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 04.12.2019р. із встановленням процесуального строку для подання позивачем обґрунтованого розрахунку сум, що стягуються із зазначенням календарних дат виникнення заборгованості та здійснених відповідачем проплат (з посиланням на первинні документи), в т.ч. розрахунку інфляційних нарахувань, трьох процентів річних та пені із зазначенням сум на які здійснюються відповідні нарахування - протягом семи днів з дня вручення даної ухвали;
викликано для участі в судовому засіданні фізичну особу - підприємця Волощук Наталію Вікторівну (або її повноважного представника) в якості відповідача з одночасним повідомленням останньої про те, що її неявка не перешкоджає проведенню судового засідання та розгляду справи.
Відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, однак не скористався своїм процесуальним правом на участь у ньому.
04 грудня 2019 року, у встановлений судом процесуальний строк, позивачем до Господарського суду Чернігівської області подані витребувані документи.
В судовому засіданні 04.12.2019р., на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 06.12.2019р.
Після перерви в судове засідання 06.12.2019р. повноважний представник позивача не з`явився.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 зареєстрована в якості фізичної особи - підприємця 18.10.2016., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 2 040 000 0000 003306.
Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).
04 липня 2017 року між Гостомельським споживчим товариством (Орендодавцем) в особі голови правління товариства Калити Анатолія Васильовича та Фізичною особою - підприємцем Волощук Наталією Вікторівною (Орендарем) були укладені договори оперативної оренди будівлі, обладнання та споруд № 5 та № 6 (надалі - Договори).
Згідно умов Договорів (1.1 - 1.4, 1.10, 2.1 - 2.3, 2.6, 3.1, 3.4, 4.1, 4.3, 6.1, 6.9, 7.1 та 7.2), Орендодавець передав, а Орендар прийняв в тимчасове користування магазин Культтовари та кафе Закусочна (надалі - Об`єкт оренди).
Об`єкт оренди складається з відокремленої будівлі, підсобних (допоміжних) споруд та обладнання, яке знаходиться в будівлі.
Об`єкт оренди знаходиться за адресою: смт. Гостомель, вул. Свято-Покровська, 216.
Загальна площа Об`єкту оренди - магазин Культтовари становить 174,5 м 2 .
Стан (якість) Об`єкту оренди - задовільний.
Вступ Орендаря в користування Об`єктом оренди настає одночасно із підписанням Сторонами Договорів та актів приймання-передачі Об`єкту оренди.
Передача Об`єкту оренди в тимчасове користування не спричиняє передачу Орендарю права власності на цей Об`єкт оренди.
Власником Об`єкту оренди залишається Орендодавець, а Орендар користується ним протягом строку оренди без права суборенди.
Передача Об`єкту оренди в тимчасове користування Орендарю і його повернення Орендодавцю здійснюється їх повноважними представниками, які складають та підписують акти приймання-передачі.
Орендна плата визначається згідно з розрахунком у розмірі 6 000,00 грн. та 3 000,00 грн. на місяць з урахуванням ПДВ та щомісячним перерахунком орендної плати на індекс інфляції за даними Держкомстату.
Орендна плата сплачується Орендарем в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок Орендодавця або готівкою в касу Орендодавця.
Орендар зобов`язався, зокрема:
використовувати Об`єкт оренди у цілях та за умовами, визначеними Договорами;
своєчасно, не пізніше 10-го числа поточного місяця і в повному обсязі сплачувати Орендодавцю орендну плату за цей місяць, а оплату комунальних послуг та інших платежів здійснювати у 3-денний строк після отримання рахунка Орендодавця згідно з фактичними витратами у попередньому місяці.
Орендодавець зобов`язався, зокрема передати Орендарю в тимчасове користування Об`єкт оренди згідно з актами приймання-передачі.
Договори діють з моменту їх підписання та передання Об`єкту оренди Орендарю за актами приймання-передачі з 15 липня 2017р. до моменту повернення Об`єкту оренди Орендодавцю за актами приймання-передачі до 15 липня 2018р., а щодо обов`язків із розрахунків у разі невиконання Орендарем та завданні збитків Орендодавцю - до повного проведення розрахунків та відшкодування збитків.
У випадку відсутності заперечень сторін про припинення цього договору протягом одного місяця до його закінчення він вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, що були передбачені договором.
Договори укладено в двох примірниках кожний, що мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.
До Договорів додаються акти приймання-передачі Об`єкту оренди в оперативну оренду.
15 липня 2017 року сторонами були складені та підписані акти приймання-передачі будівлі, споруд та обладнання в оперативну оренду, на підставі яких Орендодавець передав, а Орендар прийняв Об`єкт оренди в оперативну оренду, а саме: магазин Культтовари та кафе Закусочна ; стан Об`єкту оренди на момент передачі його Орендарю задовільний.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідач частково розрахувався з позивачем, у зв`язку з чим сума заборгованості становить 86 695,78 грн., у т.ч. 62 690,06 грн. - по Договору № 5 та 24 005,72 грн. - по Договору № 6. Факт сплати підтверджується наявними в матеріалах справи належним чином засвідченими копіями прибуткових касових ордерів, платіжних доручень та меморіального ордеру.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом передачі в оперативну оренду Об`єкту оренди.
Відповідач зобов`язання щодо своєчасного внесення орендної плати не виконав, у зв`язку з чим на день звернення позивача з позовом до суду має заборгованість в загальній сумі 86 695,78 грн.
Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов`язання по сплаті орендної плати, позивач здійснив нарахування:
11 464,77 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, у т.ч. 8 210,45 грн. - по Договору № 5 за період з 01.01.2018р. по 31.08.2019р. та 3 254,32 грн. - по Договору № 6 за період з 01.01.2018р. по 30.04.2019р.;
4 089,73 грн. трьох процентів річних від простроченої суми, у т.ч. 3 132,79 грн. - по Договору № 5 за період з 01.01.2018р. по 31.08.2019р. та 956,94 грн. - по Договору № 6 за період з 01.01.2018р. по 30.04.2019р.
Втім, за основу цих нарахувань позивач взяв суму заборгованості, яка існує на момент розгляду справи в суді (62 690,06 грн. - по Договору № 5 та 24 005,72 грн. - по Договору № 6), не взявши до уваги, що така заборгованість утворилася лише станом на 01.09.2019р. і на 01.06.2019р. відповідно. Тобто, розрахунок був зроблений позивачем без урахування календарних дат виникнення заборгованості та її щомісячного розміру.
За підрахунком суду розмір відповідних нарахувань становить:
4 563,90 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, у т.ч. 3 040,28 грн. - по Договору № 5 за період з 01.01.2018р. по 31.08.2019р. та 1 523,62 грн. - по Договору № 6 за період з 01.01.2018р. по 30.04.2019р.;
1 183,56 грн. трьох процентів річних від простроченої суми, у т.ч. 908,70 грн. - по Договору № 5 за період з 01.01.2018р. по 31.08.2019р. та 274,86 грн. - по Договору № 6 за період з 01.01.2018р. по 30.04.2019р.
Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно умов Договорів (п. 5.1.1), за порушення строку перерахування коштів, встановлених п. 4.1.2 Договорів, Орендар сплачує Орендодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день прострочення.
На підставі умов Договорів (п. 5.1.1), позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по сплаті орендної плати, нарахував пеню в розмірі 47 183,22 грн., у т.ч. 36 145,52 грн. - по Договору № 5 за період з 01.01.2018р. по 31.08.2019р. та 11 037,70 грн. - по Договору № 6 за період з 01.01.2018р. по 30.04.2019р.
Втім, розрахунок пені був здійснений позивачем також з порушенням законодавства, виходячи з сум заборгованості, яка існує на момент розгляду справи в суді і без урахування календарних дат виникнення заборгованості та її щомісячного розміру.
За підрахунком суду розмір пені становить 14 458,54 грн., у т.ч. 10 691,58 грн. - по Договору № 5 за період з 01.01.2018р. по 31.08.2019р. та 3 766,96 грн. - по Договору № 6 за період з 01.01.2018р. по 30.04.2019р.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.11.2018р. позивач на адресу відповідача направляв претензії від 08.11.2018р. № 41 та № 42 щодо необхідності погашення існуючої заборгованості по орендній платі.
Оскільки відповідач своєчасно з позивачем не розрахувався, позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду, проте враховуючи наведене вище, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 173 - 175, 193 Господарського кодексу України, ст. 11, 202, 205, 526, 530, 546, 549, 625, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. 129, 165, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Гостомельського споживчого товариства до фізичної особи - підприємця Волощук Наталії Вікторівни про стягнення 149 433 грн. 50 коп. задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи - підприємця Волощук Наталії Вікторівни ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Гостомельського споживчого товариства (08290, смт. Гостомель Київської області, вул. Свято-Покровська, 216; код 01754178) 86 695 грн. 78 коп. заборгованості, 4 563 грн. 90 коп. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 1 183 грн. 56 коп. трьох процентів річних з простроченої суми, 14 458 грн. 54 коп. пені та 1 603 грн. 53 коп. судового збору.
Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.
Повний текст рішення складено та підписано 06.12.2019р.
Суддя А.С.Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2019 |
Оприлюднено | 06.12.2019 |
Номер документу | 86141289 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Сидоренко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні