Справа № 163/2421/19
Провадження № 2/163/493/19
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
04 грудня 2019 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Чишій С.С., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Хворостівської сільської ради Любомльського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме спадкове майно,
в с т а н о в и в :
У позовній заяві позивач просить постановити рішення про визнання його власником розташованих по АДРЕСА_1 житлового будинку, господарських будівель і споруд в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька ОСОБА_2 .
Дослідження змісту позовної заяви та доданих матеріалів дає підстави для такого висновку.
Згідно із ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити:
… 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
… 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення дока-зів, що підтверджують вказані обставини.
… 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;
… 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що в ній не вказано даних про ідентифікаційний код відповідача як юридичної особи в ЄДРПОУ; попереднього розрахунку судових витрат та підтвердження про неподання аналогічного позову.
У позовній заяві позивач вказує, що спадщину після смерті батька прийняв шляхом фактичного управління та володіння спадковим майном, проте всупереч п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України доказів на підтвердження цієї обставини до позову не приєднав.
Згідно із ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Цих вимог позивач не виконав, оскільки підтверджуючих сплату судового збору чи звільнення від такої сплати документів позивач до позову не додав.
В разі відсутності передбачених ст.5 Закону України "Про судовий збір" підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, за позовом слід сплатити судовий збір у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 768,40 гривень.
Отже, позивач не дотримав вимог п.п.2, 5, 9, 10 ч.3 ст.175, ч.4 ст.177 ЦПК України.
Крім цього у позові позивач вказує, що спадкова справа після смерті батька у нотаріальній конторі не заводилась.
З цього приводу суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу про таке.
Згідно із п.2 ч.1 ст.49 Закону України "Про нотаріат" нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
У частині 4 статті 49 Закону України "Про нотаріат" визначено, що на вимогу осо-би, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Пленум Верховного Суду України у пункті 23 постанови "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 року № 7 роз`яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Із наведеного слідує, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. При цьому, зверненню до суду для розгляду такої справи має передувати попереднє звернення спадкоємців у нотаріальну контору та відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії.
Згідно із ч.ч.1-3 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Таким чином, встановлено підстави для залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків: зазначення ЄДРПОУ відповідача; визначення попереднього розміру судових витрат; підтвердження неподання іншого позову до цього ж відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав; приєднання до позовної заяви письмових доказів на підтвердження факту прийняття позивачем спадщини у зазначений ним у позові спосіб; подати докази сплати судового збору або звільнення від його сплати; надання доказів нотаріальної відмови у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове нерухоме майно.
Керуючись ст.ст.185, 260 ЦПК України,
п о с т а н о в и в :
Позовну ОСОБА_1 до Хворостівської сільської ради Любомльського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме спадкове майно залишити без руху і надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії даної ухвали .
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя С.С.Чишій
Суд | Любомльський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2019 |
Оприлюднено | 06.12.2019 |
Номер документу | 86141649 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Любомльський районний суд Волинської області
Чишій С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні