Справа № 288/1119/19
Провадження № 2/288/472/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2019 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Рудник М. І.,
за участю секретаря судових засідань - Франчук Ю.О.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Попільнянської селищної ради Житомирської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відділ Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянська районна державна адміністрація Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай),
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Попільнянської селищної ради Житомирської області (далі - відповідач), треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відділ Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянська районна державна адміністрація Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай), в якому вказує, що відповідно до Указу Президента України № 720/95 від 08 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям у селі Відродження, Попільнянського району, Житомирської області, було проведено паювання земель, які були передані у колективну власність Колективному сільськогосподарському підприємству Відродження , Ходорківської сільської ради.
Позивач була членом КСП Відродження , який у подальшому був реорганізований у Повне сільськогосподарське товариство Відродження .
Позивача було звільнено з роботи за власним бажанням 14 грудня 1995 року, проте її не було виключено з членів колгоспу.
Державний акт на право колективної власності на землю реформованому Колективному сільськогосподарському підприємству Відродження було видано 12 грудня 1995 року, проте позивача не було включено в список осіб - членів КСП Відродження .
А тому, на день видачі Державного акту на право колективної власності на землю КСП Відродження , позивач залишалась його членом.
Задовольнити вимогу позивача та видати їй сертифікат в іншому, ніж в судовому порядку, немає можливості, так як ПСТ Відродження , що є правонаступником КСП Відродження припинила свою діяльність 24 грудня 2008 року, в зв`язку з визнанням банкрутом.
З метою отримання сертифікату на земельну частку (пай) позивач звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, проте їй було відмовлено та рекомендовано звернутись до суду.
Розмір земельної частки (паю) за даними сертифікату по КСП Відродження , Ходорківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області становить 6.4 в умовних кадастрових гектарах, а вартість 21 411 гривень 00 копійок за 1 га.
Позивач просить визнати за нею право на земельну частку (пай) члена реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства Відродження , село Відродження, Попільнянського району, Житомирської області, в умовних кадастрових гектарах, що становить 6.4, без визначення їх меж в натурі (на місцевості), на території Ходорківської сільської ради, Попільнянського району, Житомирської області. Судові витрати залишає за собою.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача Попільнянської селищної ради Житомирської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву в якій просив справу розглядати без участі представника селищної ради, проти задоволення позовних вимог заперечують.
Представники третіх осіб: Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області та Попільнянської РДА Житомирської області в судове засідання не з`явились, надали до суду заяви в яких просили справу розглядати без участі їх представників, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Частина 3 статті 211 ЦПК України визначає, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши в сукупності докази по справі, приходить до наступного висновку.
Як вбачається з Трудової книжки серії НОМЕР_1 заповненої 15 березня 1983 року ОСОБА_1 05 березня 1983 року прийнята на роботу в Колгосп, 29 листопада 1995 року звільнена з роботи за власним бажанням.
Відповідно до Архівного витягу КСП Відродження село Відродження Попільнянського району, виданого Архівним сектором Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області № 04-04/56 від 01 березня 2018 року, у Протоколі засідань правління колгоспу № 8 від 14 грудня 1995 року, Повістка денна: заява ОСОБА_1 - звільнити з роботи за власним бажанням. Відомості про виведення з членів КСП ОСОБА_1 у 1994 - 1996 роках, відсутні. В архіві зберігаються документи КСП Відродження з 1994 року.
Згідно повідомлення Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 6-0.31-444/116-18 від 17 травня 2018 року, Державний акт на право колективної власності на землю зареєстрований за № ЖТ 04-28-000026 від 12.12.1995 року на площу 829,3 га КСП Відродження на території Ходорківської сільської ради, зареєстрований в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 1. У списку членів реформованого КСП Відродження на території Ходорківської сільської ради ОСОБА_1 відсутня.
Як вбачається з повідомлення Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 29-6-0.31-439/116-16 від 24 квітня 2019 року, розмір земельної частки (паю) за даними сертифікату про право на земельну частку (пай) по Колективному сільськогосподарському підприємству Відродження , Ходорківської сільської ради, Попільнянського району, Житомирської області в умовних кадастрових гектарах становить 6,4. Також повідомляють, що нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Житомирській області становить 21 411 гривень 00 копійок.
Повідомленням Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 6-0.31-753/116-18 від 16 липня 2018 року визначено, що відповідно до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай) реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства Відродження , що є додатком до Державного акту на право колективної власності на землю, зареєстрованого за № ЖТ 04-28-000026 від 12.12.1995 року, ОСОБА_1 не була включена в список осіб, що мають право на земельну частку (пай).
Відповідно до повідомлення № 01-15/08 від 13 березня 2018 року Архівного сектору Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, приватне підприємство Відродження і К (і.к. 04225015) є правонаступником повного сільськогосподарського товариства Відродження (п. 1.1 Р.1 статуту ПП Відродження і К ), повне сільськогосподарське товариство Відродження (і.к. 04225015) є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства Відродження (п. 1.4 Р.1 установчого договору ПСТ Відродження ).
КСП Відродження , село Відродження Попільнянського району Житомирської області є юридичною особою, яке знаходиться за адресою: село Відродження, Попільнянського району, Житомирської області. КСП Відродження є правонаступником бувшого міжгоспу Відродження , згідно Статут прийнятого на загальних зборах членів сільськогосподарського підприємства Протокол № 16 від 29 жовтня 1992 року.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань сформованого Попільнянською РДА Житомирської області, дата державної реєстрації юридичної особи Повне сільськогосподарське товариство Відродження (ПСТ Відродження ) - 21.03.2000 року, знаходиться за адресою: село Відродження, Попільнянського району, Житомирської області, юридична особа припинила свою діяльність за рішенням засновників - 06.04.2005 року. Правонаступником ПСТ Відродження є Приватне Підприємство Відродження І К (ПП Відродження І К ), яке знаходиться за адресою: селище Відродження, вулиця Польова, 1, Попільнянського району, Житомирської області. Дата державної реєстрації юридичної особи - 14.04.2005 року. 24.12.2008 року ПП Відродження І К припинило свою діяльність за судовим рішенням у зв`язку з визнанням юридичної особи банкрутом.
Частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.
Процедура паювання земель визначена Указом Президента Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям № 720/95 від 08 серпня 1995 року /надалі Указ Президента/.
Статтею 131 Земельного Кодексу України вказано, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Згідно пункту а частини 3 статті 152 Земельного Кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Відповідно до статті 23 Земельного Кодексу України (в редакції, що діяла на час розпаювання) право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян.
До державного акта додається список цих громадян. Форми державних актів затверджуються Верховною Радою України.
Згідно положень частини 2 Указу Президента , право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Тобто, процедура паювання земель розпочиналася з передачі відповідних земель з державної власності до колективної шляхом оформлення державного акта на право колективної власності на землю з додаванням до цього акта списку громадян, які мають право на отримання земельної частки (паю).
Виходячи із зазначених норм закону, право співвласників колективної власності на землю набувається з дня видачі Державного акта на право колективної власності на землю з обов`язковим додатком - списком громадян, що є членами недержавного сільськогосподарського підприємства.
Як вбачається із матеріалів справи, розпаювання земель КСП Відродження відбулось у 1995 році, тобто Державний акт на право колективної власності на землю даного КСП виданий 12.12.1995 року. Позивач ОСОБА_1 не була включена до списку-додатку до вказаного Державного акту (а.с. 8).
Відповідно до роз`яснень п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді цивільних справ , що при неможливості надати особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі, остання відповідно до п.7 Указу Президента України № 720/95 від 08.08.1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного відповідною місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі землі у колективну власність, не може позбавити її права на земельну частку (пай).
При цьому на підтвердження свого членства в КСП Відродження на момент розпаювання земель КСП та отримання ним Державного акту на право колективної власності на землю, позивачем не надано відповідних доказів, а відтак і не доведено її право на отримання земельної частки (паю).
Запис у трудовій книжці позивача про те, що вона 05.03.1983 року була прийнята на штат різноробочою в КСП Відродження не є підтвердженням її членства в даному КСП, а лише доказом її перебування в трудових відносинах з КСП (а.с.6).
Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп\2003).
Відповідно до статті 263 ЦПК України , судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Позивачем не надано будь-яких доказів стосовно звернення з клопотанням до зборів співвласників з питанням щодо її внесення до списку - додатку. Більш того права громадян, як співвласників колективної власності на землю, набуваються з дня видачі в установленому порядку Державного акта на право колективної власності на землю з обов`язковим додатком - списком громадян, які є членами сільськогосподарського підприємства. Як наслідок, ОСОБА_1 у списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), доданому до Державного акту, не значиться. За таких обставин, підстави для задоволення позову про визнання права на земельну частку (пай) за позивачем відсутні.
Керуючись Указом Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям ; Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ ; статтями 131, 152 Земельного Кодексу України; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 89, 128, 211, 247, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Попільнянської селищної ради Житомирської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відділ Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянська районна державна адміністрація Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Попільнянського
районного суду М. І. Рудник
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2019 |
Оприлюднено | 06.12.2019 |
Номер документу | 86142288 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Рудник М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні