Справа № 493/1749/19
Провадження № 2/493/719/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2019 року м. Балта Одеської області
Балтський районний суд Одеської області в складі :
головуючої-судді Мясківської І.М.,
за участю секретаря Пінул І.Б.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Балта Одеської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Балтської міської ради Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
09.10.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Балтського районного суду Одеської області з позовом до Балтської міської ради Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на належну їй земельну ділянку площею 2,52 га, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ОД № 068478, розташовану на території Пасицелівської сільської ради Балтського району Одеської області, прийняту нею у спадщину за законом першої черги від його батька ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Являючись спадкоємцем за законом першої черги, позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, так як витратив всі кошти на лікування та поховання матері, та на проведення поминальних обідів. Крім того, тяжко переніс втрату матері та перебував в пригніченому моральному стані. Коли стан його морального здоров`я покращився та він мав фінансову можливість, останній звернувся до нотаріуса, однак йому було відмовлено, так як вже сплинув строк для подання заяви про прийняття спадщини. Інших спадкоємців, які б претендували на спадщину його батьків, немає.
За таких обставин він змушений звернутися до суду з метою захисту своїх прав.
Позивач в судове засідання не з`явився, однак представник позивача адвокат Печарський В.Д. надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач - представник Балтської міської ради Одеської областів судове засідання не з`явився, однак надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, справу просив розглянути відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 21)
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України та ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, за наявності для того законних підстав, за результатами підготовчого провадження, суд ухвалює рішення про задоволення позову.
За умовами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється .
Суд, дослідивши надані суду докази, розглянувши позицію позивачки та відповідача, встановив наступні фактичні обставини.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 29.11.1979 року Білинською сільською радою Балтського району Одеської області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками являються та ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 5), які уклали шлюб 11.09.1940 року, про щ освідчить копія свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 12.03.1977 року Білинською сільською радою Балтського району Одеської області (а.с. 6).
ОСОБА_1 , на правах власності, належала земельна ділянка, площею 2,52 га, кадастровий номер: 5120685700:01:001:0228, розташованої на території Пасицелівської сільської ради Балтського району Одеської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ОД № 068478 , виданого на підставі розпорядження Балтської районної державної адміністрації від 09.06.2004 року № 245/А-2004 (а.с. 10)
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 02.05.2009 року Білинською сільською радою Балтського району Одеської області, актовий запис № 18 (а.с. 7), ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Білине Балтського району Одеської області.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого 08.06.2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Балтського районного управління юстиції в Одеській області, актовий запис № 344 (а.с. 8), ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Білине Балтського району Одеської області.
Відповідно до довідки старости Білинського старостинського округу Балтської міської ради Одеської області Рашкован О.Т. № 825 від 01.10.2019 року (а.с. 9) ОСОБА_2 на момент смерті, згідно погосподарської книги Білинської сільської ради Балтського району Одеської області за 2011-2015 роки № 7 особовий рахунок № НОМЕР_5 була зареєстрована в АДРЕСА_1 та проживала одна, її син ОСОБА_3 здійснював за нею догляд та хоронив за власні кошти.
Являючись спадкоємцем за законом першої черги, ОСОБА_3 звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Разом з тим, отримати свідоцтво про право на спадщину за законом не представилося можливим, оскільки ним пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини, про що свідчить лист-відповідь приватного нотаріуса Балтського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєвої І.П. від 07.10.2019 року № 1761/01-16. (а.с. 11)
Згідно довідок державного нотаріуса Кодимської районної державної нотаріальної контори Налдіної М.М. від 18.10.2019 року № 1446/01-16 (а.с. 26), приватного нотаріуса Балтського районного нотаріального округу Смірнової Н.С. від 21.10.2019 року № 769/01-16 (а.с. 22), приватного нотаріуса Балтського районного нотаріального округу Пантілєєвої І.П. від 16.10.2019 року № 1851/01-16 (а.с. 25), після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємці не зверталися, спадкова справа не заводилась.
Крім того, приватний нотаріус Балтського районного нотаріального округу Одеської області Смірнова Н.С. надала до суду інформаційну довідку зі Спадкового реєстру № 57983651 від 21.10.2019 року (а.с. 23) та № 57983679 від 21.10.2019 року (а.с. 24), зі змісту якої вбачається, що за вказаними параметрами запиту, а саме ОСОБА_3 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Спадковому реєстрі інформація відсутня.
Вирішуючи спірне питання, суд виходить з наступного.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
За умови ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України визначені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК (435-15), звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Враховуючи те, що спадкова справа не заводилася, інші спадкоємці з заявами про прийняття спадщини не зверталися, заяв про відмову від спадщини позивач не подавав, спадщина не визнана судом відумерлою, позивач в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, суд вважає за доцільним визнати поважною причину пропуску позивачем терміну для прийняття спадщини, та визначити ОСОБА_3 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 272, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Балтської міської ради Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю шість місяців, який відраховувати з моменту вступу рішення в законну силу.
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне судове рішення складено 06.12.2019 року.
СУДДЯ
Суд | Балтський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2019 |
Оприлюднено | 09.12.2019 |
Номер документу | 86147675 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балтський районний суд Одеської області
Мясківська І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні