справа № 399/738/18
провадження № 2/399/160/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2019 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуюча - суддя Шуліка О.О.
за участю секретаря Бобрик І.О.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Павлиської селищної ради Кіровоградської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Онуфріївського районного суду Кіровоградської області з позовною заявою до Павлиської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області, згідно якого прохає суд винести рішення, яким визначити додатковий строк для подання ОСОБА_1 , як спадкоємцем за заповітом після ОСОБА_2 , заяви до Онуфріївської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Свої позовні вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після її смерті залишилась спадщина на належне їй майно, у тому числі житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Її спадкоємцем за заповітом від 14.02.2018 року є ОСОБА_1 . У жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до державного нотаріуса Онуфріївської державної нотаріальної контори з метою прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після ОСОБА_2 на ім`я ОСОБА_1 , але у видачі свідоцтва про прийняття спадщину позивачу було відмовлено, у зв`язку з тим, що пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини. У встановлений законом шестимісячний строк до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звернувся в зв`язку з тим, що з 14.09.2018 року по 24.09.2018 року та з 01.10.2018 року по 12.10.2018 року знаходився на стаціонарному лікуванні у Онуфріївській центральній районній лікарні Кіровоградської області. У зв`язку з чим, він звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 04 листопада 2019 року відкрито провадження у справі.
Позивач ОСОБА_1 в підготовчому засіданні позов підтримав в повному обсязі, зазначив що про існування заповіту йому не було відомо, а також прохав позов задовольнити та визначити йому , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у два місяці, з дня набрання рішення суду законної сили.
Представник відповідача Павлиської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, направив клопотання про розгляд справи без його участі, проти позовних вимог не заперечує.
Згідно з ч.4 ст.200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206,207 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 та ч.4 статті 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з`ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, приходить до наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 18.04.2018 року серії НОМЕР_1 .
Судом встановлено, що після померлої ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне померлій за життя майно, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями та земельну ділянку, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується договором купівлі продажу житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями від 23.07.2008 року.
Згідно заповіту встановлено, що померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 заповіла все майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і після, на що вона за законом матиме право - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , який проживає в АДРЕСА_2 .
Позивач ОСОБА_1 звернувся до державного нотаріуса Онуфріївської державної нотаріальної контори з метою видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ОСОБА_2 на ім`я ОСОБА_1 ..
31.10.2018 року державним нотаріусом Онуфріївської державної нотаріальної контори, відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, а саме було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з надвірними будівлями та земельну ділянку, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Згідно копії витягу зі спадкового реєстру спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, відсутні.
Згідно копії витягу зі спадкового реєстру наявний заповіт заповідача ОСОБА_2 .
Відповідно до п.1ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст.1272ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 7від 30 травня 2008року Про судову практику у справах про спадкування зазначено,що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку,суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини,пов`язані зоб`єктивними,непереборними,істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (тривала хвороба, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України тощо).
За змістом статей 12,81,89,263 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Суд вважає, що зазначені позивачем обставини є об`єктивними та поважними. Зазначені обставини могли бути перешкодою для прийняття спадщини встановлений законом строк.
В судовому засіданні встановлено, що позивач дійсно пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини тому, суд вважає за необхідне визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом в Постанові ВС/КЦС,справа № 565/1145/17 від 26.06.201919 року.
Згідно проголошеного принципу, суд прийшов до висновку про необхідність забезпечення права позивача на спадкування, враховуючи відсутніть інших спадкоємців та при цьому порушень прав третіх осіб чи інтересів держави, встановивши позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном два місяці, з моменту набрання рішенням законної сили.
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Керуючись ст.ст.2-5, 76-81, 83, 141, 200, 206, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 16, 328, 1216, 1217, 1218, 1220, 1268 ЦК України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Павлиської селищної ради Кіровоградської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у два місяці, з дня набрання рішення суду законної сили..
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи,якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Павлиської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області, юридична адреса: Кіровоградської області, Онуфріївський район, сел.. Павлиш, вул. Сухомлинського,буд. 6 код ЄДРПОУ № 04366353;
Повний текст рішення виготовлено 6.12.2019 року.
Суддя О.О. Шуліка
Суд | Онуфріївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2019 |
Оприлюднено | 09.12.2019 |
Номер документу | 86150161 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області
Шуліка О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні