Рішення
від 27.11.2019 по справі 527/2269/19
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/2269/19

провадження 2/527/857/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2019 року м.Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Левицької Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Папенко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу № 527/2269/19 за позовом ОСОБА_1 до Бугаївської сільської ради Полтавської області, за участю третіх осіб: відділу у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, Глобинської районної державної адміністрації в особі сектору державної реєстрації про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

17 жовтня 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом.

В позовній заяві позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його сестра ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно земельні ділянки, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 усе належне їй майно заповідала йому ОСОБА_1 . Він вчасно звернувся до нотаріальної контори, є спадкоємцем за заповітом, проте не має можливості успадкувати зазначене майно через відсутність правовстановлюючих документів, у зв`язку з чим державний нотаріус Глобинської державної нотаріальної контори відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.

Посилаючись на викладене, позивач просив суд, визнати за ним в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 правовласності на земельну ділянку розміром 0,25 га, кадастровий номер 5320681001:01:001:0083, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розташовану по АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі державного акту серії ЯЗ № 188749 та на земельну ділянку розміром 0,25 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташовану по АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі державного акту ЯЗ № 188675.

У судове засідання позивач, не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності та вказав, що позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, направив заяву про розгляд справи за його відсутності, заперечень проти позову не має.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України , учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, не повідомивши суд про причину неявки, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду.

Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України,якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого Виконавчим комітетом Бугаївської сільської ради Глобинського району Полтавської області 23 квітня 2009 року (а.с 10).

ОСОБА_2 , за життя 20 квітня 1996 року склала заповіт, яким все своє майно заповідала позивачу ОСОБА_1 . Заповіт посвідчено секретарем виконавчого комітету Бугаївської сільської ради народних депутатів Глобинського району Полтавської області Кісіль А.І та зареєстровано в реєстрі за № 7 (а.с. 11).

До складу спадкового майна ОСОБА_2 , входить житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та дві земельні ділянки: одна розміром 0,25 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і спору; друга - розміром 0,25 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які Рішенням 5 сесії 5 скликання Бугаївської сільської ради Глобинського району Полтавської області від 28 листопада 2006 року були надані ОСОБА_2 у приватну власність в процесі їх приватизації (а.с.24).

На земельні ділянки було виготовлено державні акти на право приватної власності на землю на ім`я ОСОБА_2 , а саме: державний акт серії ЯЗ № 188749 - на земельну ділянку розміром 0,25 га, кадастровий номер 53206810001:01:001:0083, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (на підставі рішення 5 сесії 5 скликання Бугаївської сільської ради від 28 листопада 2006 року); - державний акт ЯЗ № 188675 на земельну ділянку розміром 0,25 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (на підставі рішення 5 сесії 5 скликання Бугаївської сільської ради від 28 листопада 2006 року). Відомості про присвоєння кадастрового номера цієї земельної ділянки відсутні, що підтверджується довідкою Відділу у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 05.09.2019 №553/164-19 (а.с. 22).

Як вбачається з довідки №02-45/506 від 15.08.2019, виданої виконавчим комітетом Бугаївської сільської ради Глобинського району Полтавської області, за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно запису в земельно-кадастровій книзі рахувались земельні ділянки: 0,25 га - для будівництва і обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та 0,25 га для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 08 лютого 2011 року (набрало законної сили 03 березня 2011 року) визнано за ОСОБА_1 в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , право власності на нерухоме майно, яке розташоване на не приватизованій земельній ділянці площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13-14).

Згідно Витягу про державну реєстрацію прав № 29614989 від 11.04.2011, виданим комунальним підприємством Кременчуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації власником житлового будинку з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Градизької державної нотаріальної контори Глобинського району Полтавської області із заявою про видачу на його ім`я свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . 14 серпня 2019 року нотаріус відмовила йому у видачі свідоцтва, оскільки позивачем не подано правовстановлюючі документ на земельні ділянки (а.с.12) .

Як вбачається з дослідженої в судовому засіданні копії спадкової справи № 183 за 2009 р., заведеної після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в Глобинській державній нотаріальній конторі Полтавської області 17 червня 2009 року, заяву про прийняття спадщини за заповітом подав ОСОБА_1 . Інші спадкоємці за законом та за заповітом відсутні. Спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку в спадщині, немає. Спадщина відумерлою не визнана. Нотаріусом визначено коло спадкоємців та встановлено, що єдиним спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину, є ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

У відповідності до ст. ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її .

Відповідно до ст. 1225 ЦК України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності та на підставі прийняття спадщини .

Відповідно до статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Таким чином, правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116 є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно з роз`ясненнями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 р. № 24-753/0/13 ( п. 3.5) видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 груд н - 1992 року Про приватизацію земельних ділянок . Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації (ч. з ст. 116 ЗК).

Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя на передбачених законом підставах набула право власності на земельні ділянки, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , отже зазначені земельні ділянки є спадковим майном. Позивач є особою, який прийняв спадщину за заповітом, інші спадкоємці, які прийняли спадщину, в тому числі, які мають право на обов`язкову частку відсутні, тому позивач ОСОБА_1 має право на успадкування названого майна.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.

Керуючись: ст.ст. 13,76, 81, 82, 258, 259, 263, 265, 268, 273ЦПК України , суд,-

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , рнокпп: НОМЕР_3 ) в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 правовласності на земельну ділянку розміром 0,25 га, кадастровий номер 5320681001:01:001:0083, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розташовану по АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі державного акту серії ЯЗ № 188749 та на земельну ділянку розміром 0,25 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташовану по АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі державного акту ЯЗ № 188675.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського Апеляційного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_2 , рнокпп: НОМЕР_3 );

Відповідач: Бугаївська сільська рада Глобинського району Полтавської області (місце знаходження: Полтавська область, Глобинський район, село Бугаївка, вул. Шевченка, буд.28 - А, код ЄДРПОУ 22544462);

Треті особи: відділ у Глобинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (місце знаходження: Полтавська область, Глобинський район, м. Глобине, вул. Центральна, буд. 287);

Глобинська районна державна адміністрація в особі сектору державної реєстрації (місце знаходження: Полтавська область, Глобинський район, м. Глобине, вул. Центральна, 281, код ЄДРПОУ 04057310).

Суддя Т. В. Левицька

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення27.11.2019
Оприлюднено09.12.2019
Номер документу86153172
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —527/2269/19

Рішення від 27.11.2019

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Рішення від 27.11.2019

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 11.11.2019

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 21.10.2019

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні