Справа № 333/4238/19
Провадження № 2-о/333/217/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2019 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
судді Холода Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Єрохіної А.Б.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , заінтересована особа: територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 04053915, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206) про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Свою заяву мотивує тим, що батько заявника - ОСОБА_3 , який був зареєстрований та мешкав постійно за адресою: АДРЕСА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заявник ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проте, більше двох років постійно мешкав за адресою: АДРЕСА_2 . Спадкодавець ОСОБА_3 заповіт не залишив. Спадкування належного йому майна відбувається за законом. До спадкоємців першої черги спадкодавця ОСОБА_3 належать: ОСОБА_2 - син спадкодавця та ОСОБА_4 - матір спадкодавця. Батько ОСОБА_3 - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Шлюб з матір`ю заявника померлий розірвав у 1989 році. Окрім заявника, інших дітей ОСОБА_3 не мав.
На час відкриття спадщини спадкоємець ОСОБА_4 не проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 . Протягом шести місяців з дня відкриття спадщини вона заяву про прийняття спадщини не подала до нотаріальної контори. З січня 2017 року заявник постійно проживав разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , тому вважав, що прийняв спадщину. З цієї причини ОСОБА_2 не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3 .
До спадкового майна спадкодавця ОСОБА_3 належить: квартира за адресою: АДРЕСА_2 ; земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,98 м 2 , яка розташована на території Роздольської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, кадастровий номер: 2323386600:10:010:0003 та інше майно.
Приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Масловець Л.С. відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на тій підставі, що заявником не подано заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця ОСОБА_3 та реєстрація місця проживання не співпадає з реєстрацією місця проживання померлого, про що винесено постанову від 27.05.2019 року № 304/02-31.
Заявник зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 2009 року, яка належить батькам його матері, однак там не мешкав.
Квартиру за адресою: АДРЕСА_2 батько заявника - ОСОБА_3 придбав за договором купівлі-продажу від 28.02.1998 року, де останній і був зареєстрований з 03.08.1999 року. Проживаючи разом з батьком, заявник забезпечував його всім необхідним для проживання, організовував його лікування як в умовах стаціонару, так і за місцем проживання (амбулаторно), вирішував всі побутові та інші проблеми, що виникали.
Просить суд встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 у період з січня 2017 року по 02.11.2018 року.
21.08.2019 року до суду надійшов відзив, згідно якого територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради вважає, що ОСОБА_2 неправильно обрано спосіб захисту своїх майнових прав. Вважають, що заявником не надано поважних причин пропуску строку звернення для прийняття спадщини. Просять у позові відмовити.
Заявник ОСОБА_2 до суду не з`явився, у попередньому судовому засіданні заяву підтримав, просив задовольнити. Додатково зазначив, що з січня 2017 року мешкав разом із батьком, так як останній почав хворіти та потребував сторонньої допомоги. Дійсно він знаходився у шлюбі, має неповнолітню дитину, але коли захворів батько, який не міг обійтись без сторонньої допомоги, вони з дружиною вирішили, що необхідно допомагати батькові , тому він і переїхав до останнього, щоб бути поряд.
В судовому засіданні представник заявника - адвокат Кацило Т.В. заяву підтримала, посилаючись на обставини викладені у заяві, просила встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 зі спадкодавцем ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 з січня 2017 року і по 02.11.2018 року.
Представник заінтересованої особи - територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради Калашнікова В.Ф. до суду не з`явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, просить вирішити спір згідно вимог законодавства, враховуючи відзив заінтересованої особи.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що він є сусідом ОСОБА_3 , мешкає на шостому поверсі, а померлий мешкав на дев`ятому поверсі. Знайомий з ОСОБА_3 з 1989 року. ОСОБА_7 мешкав разом зі своїм батьком ОСОБА_3 з 2017 року, так як останній хворів. ОСОБА_2 купував батьку продукти, ліки, виводив його на прогулянку. Восени ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер. Крім ОСОБА_2 біля померлого він нікого не бачив.
Свідок ОСОБА_8 суду повідомив, що він є сусідом ОСОБА_3 . Практично щоденно бачив ОСОБА_2 , який повідомив, що його батько - ОСОБА_3 , захворів, тому що останній за ним доглядає. ОСОБА_9 на той час потребував постійної сторонньої допомоги. ОСОБА_3 лежав у лікарні, за ним постійно наглядав син. Неодноразово зустрічав ОСОБА_2 в аптеці, поряд з домом, який купував батькові ліки.
Суд, заслухавши пояснення заявника, його представника, свідків, вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
Згідно з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно з положеннями ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 12,13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Положеннями ст.ст. 76,81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Померлий ОСОБА_3 є батьком заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис 992. Матір?ю є ОСОБА_10 (а.с. 11).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис № 6927 та довідкою про причину смерті (а.с. 8).
Згідно паспортних даних померлого ОСОБА_3 , місце його реєстрації: АДРЕСА_2 (а.с. 9-10).
Квартира АДРЕСА_3 , належала на праві приватної власності ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі продажу квартири № 5906.К від 28.02.1998 року (а.с. 17).
Згідно паспортних даних заявника ОСОБА_2 , місцем його реєстраціє є: АДРЕСА_1 (а.с. 12-13).
Водночас, відповідно до довідки голови правління ОСББ Заможність 2009 від 20.05.2019 року ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , але по цій адресі не проживає з 2009 року, проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 16).
Судом було витребувано копію спадкової справи № 44/2019 після померлого ОСОБА_3 02.11.2018 ІНФОРМАЦІЯ_4 , з якої вбачається, що крім заявника інших заяв про прийняття спадщини до нотаріуса надано не було, тобто фактично відсутній спір про право на майно.
Позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено. Приватним нотаріусом Масловець Л.С., винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27.05.2019 року в якій зазначено, що ОСОБА_2 , не подав заяву про прийняття спадщини до 6-ти місяців і не був зареєстрований на день смерті із померлим ОСОБА_3 за однією адресою, строк для прийняття спадщини ОСОБА_2 пропустив і тому неможливо видати спадкоємцю свідоцтво про право на спадщину за законом, що підтверджується копією спадкової справи № 44/2019 (а.с. 40-61).
Також в судовому засіданні встановлено, що проживаючи разом з померлим ОСОБА_3 , ОСОБА_2 у період з 2017 року по день смерті доглядав його при житті, оскільки останній потребував постійної сторонньої допомоги, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (а.с. 18) та займався його похованням після смерті (а.с. 20-21). Вказаний факт був підтверджений оглянутими у судовому засіданні документами та показаннями свідків.
Згідно з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами,у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини.
Таким чином, саме постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є підставою для визнання спадкоємця таким, що прийняв спадщину, а не лише реєстрація місця його проживання за адресою місця проживання спадкодавця.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає заяву обґрунтованою, а докази, надані на підтвердження факту постійного проживання заявника разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, достовірними і переконливими.
За таких обставин суд вважає, доведеним факт постійного проживання ОСОБА_2 зі спадкодавцем ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_2 .
Встановлення цього факту має для заявника юридичне значення, оскільки з ним пов`язане виникнення, зміна або припинення майнових прав, а саме оформлення спадщини в нотаріальній конторі.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76, 81, 315-319, 263, 265, 293 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , заінтересована особа: територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 04053915, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206) про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_2 у період з січня 2017 року по 02.11.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду .
Повний текст рішення виготовлено 03.12.2019 року.
Суддя Р.С. Холод
Суд | Комунарський районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2019 |
Оприлюднено | 09.12.2019 |
Номер документу | 86158461 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Комунарський районний суд м.Запоріжжя
Холод Р. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні