Справа № 2/593/311/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" грудня 2019 р. м.Бережани
Бережанський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді В.І.Шміло
при секретарі Г.Р. Макійчук
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бережани в залі судових засідань Бережанського районного суду Тернопільської області цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА в інтересах дітей : ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про повернення відібраних дітей до матері,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Орган опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА звернувся до Бережанського районного суду Тернопільської області в інтересах дітей : ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з позовом до відповідачки ОСОБА_4 , посилаючись на те, що 25 лютого 2019 року рішенням Бережанського районного суду Тернопільської області за позовом Органу опіки і піклування Бережанської районної державної адміністрації малолітню дитину - ОСОБА_1 було відібрано від матері ОСОБА_5 без позбавлення батьківських прав та малолітніх дітей : ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відібрано від батьків : ОСОБА_5 та ОСОБА_6 без позбавлення їх батьківських прав. 28 березня 2019 року дане рішення суду набрало законної сили.
Малолітніх дітей було негайно відібрано від батьків, та влаштовано в Тернопільський обласний спеціалізований будинок дитини на повне державне забезпечення.
22 травня 2019 року до служби у справах дітей Бережанської РДА звернулася ОСОБА_7 , щодо доцільності повернення їй малолітніх дітей : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ..
За результатами перевірки було встановлено, що матір дітей змінила своє ставлення щодо їх виховання та розвитку.
За час перебування дітей в Тернопільському обласному спеціалізованому будинку дитини, матір відвідує дітей, цікавиться ними, приносить гостинці, а батько дітей ОСОБА_6 жодного разу до слукжби у справах дітей районної державної адміністрації не приходив, не телефонував, не цікавився дітьми.
Крім цього було встановлено, що матір дітей, має фінансову можливість утримувати дітей та виплатикотрі будуть виплачуватися після повернення дітей не є причиною, через яку мати хоче повернути дітей.
Також, службою у справах дітей районної державної адміністрації було встановлено, що рішенням Бережанського районного суду Тернопільської області шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_6 було розірвано, після чого 21 лютого 2019 року ОСОБА_6 вдруге зареєструвала шлюб із гр. ОСОБА_8 та змінила своє прізвище " ОСОБА_9 " на прізвище " ОСОБА_10 ". У даному шлюбі у них народилася спільна дитина - ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ..
Відповідачка змінила місце проживання з АДРЕСА_1 .
04 червня 2019 року службою у справах дітей районної державної адміністрації було проведено обстеження теперішніх житлово-побутових умов проживання відповідачки та з"ясовано, що будинок є придатним для проживання дітей, про що було складено відповідний акт.
21 серпня 2019 року органом опіки та піклування Бережанської РДА надано висновок " Про доцільність повернення дітей, позбавлених батьківського піклування: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до матері ОСОБА_4 ..
В судовому засіданні представник позивача Органу опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА - Івашків Г.М. позовні вимоги підтримала з мотивів наведених у позовній заяві та просить суд їх задовольнити - повернути відібраних дітей, позбавлених батьківського піклування : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які перебувають в Тернопільському обласному спеціалізованому будинку дитини, до матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , допустивши його до негайного виконання.
Відповідачка ОСОБА_4 в судовому засіданні позов визнала та пояснила, що вона будучи матір"ю малолітніх дітей : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,які за рішення Бережанського районного суду Тернопільської області були відібрані від неї без позбавлення її батьківських прав та влаштовані в Тернопільський обласний спеціалізований будинок дитини, змінила своє ставлення щодо їх виховання та розвитку та обіцяє в подальшому належно виконувати свої батьківські обов"язки, а тому просить суд повернути їй відібраних дітей.
Представник Тернопільського обласного спеціалізованого будинку дитини Тернопільської обласної ради в судове засіданні не з"явився, однак надіслав на адресу суду письмову заяву, в якій зазначив, щодо вирішенні даної справи покладається на думку суду та просить суд розгляд даної справи проводити без участі представника.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідачки розглянувши та дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків:
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відповідачка є матір`ю: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Виконавчим комітетом Лапшинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області від 16.01.2014 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим Виконавчим комітетом Лапшинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області від 04.08.2015 року, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим Бережанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 29.03.2017 року.
Рішенням Бережанського районного суду Тернопільської області від 25 лютого 2019 року у цивільній справі № 2/593/10/2019, яке набрало законної сили 28 березня 2019 року, малолітніх дітей ОСОБА_1 відібрано від матері ОСОБА_6 , без позбавлення батьківських прав; ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відібрано від батьків : ОСОБА_6 та ОСОБА_6 , без позбавлення їх батьківських прав та влаштовано в Тернопільський обласний спеціалізований будинок дитини на повне державне забезпечення.
22 травня 2019 року до служби у справах дітей Бережанської РДА звернулася відповідачка, щодо доцільності повернення їй малолітніх дітей.
Згідно із ст.3 Конвенції про права дитини , прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року (набрала чинності для України 27 вересня 1991 року), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Положеннями норм Сімейного кодексу України встановлено, що кожний із батьків зобов`язаний піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, проявляти у відношенні неї батьківське піклування, зобов`язаний виховувати та утримувати дитину до її повноліття. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом (ст.ст. 150, 151, 152, 155 Сімейного кодексу України).
Статтею 11 Закону України Про охорону дитинства передбачено, що сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Згідно із ч.1 ст.12 Закону України Про охорону дитинства , виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами (ч.2 ст.12 Закону України Про охорону дитинства ).
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України Про охорону дитинства , діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили.
Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959 року, у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків, і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю.
Статтею 163 Сімейного кодексу України встановлено, що батьки мають переважне право перед іншими особами на те, щоб малолітня дитина проживала з ними. Батьки мають право вимагати відібрання малолітньої дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду. Суд може відмовити у відібранні малолітньої дитини і переданні її батькам або одному з них, якщо буде встановлено, що це суперечить її інтересам.
Щодо доцільності малолітніх дітей матері, службою у справах дітей районної державної адміністрації було проведено ряд перевірок та встановлено, що за час перебування дітей в Тернопільському обласному спеціалізованому будинку дитини, матір відвідує дітей, цікавиться ними, приносить гостинці, а батько дітей, ОСОБА_6 , жодного разу до служби у справах дітей районної державної адміністрації не приходив, не телефонував, не цікавився дітьми про що свідчить лист Тернопільського обласного спеціалізованого будинку дитини від 27 травня 2019 року за № 102.
Згідно довідок Бережанського районного управління соціального захисту населення від 15 серпня 2019 року № 5805, № 5807 та згідно договору, між гр. ОСОБА_4 та ПАТ "Державний ощадний банк України" від 11 червня 2019 року № 19474282520, слід вважати, що матір ОСОБА_4 , має фінансову можливість утримувати дітей, та виплати котрі будуть виплачуватися після повернення дітей не є причиною, через яку мати хоче повернути дітей.
Також встановлено, що рішенням Бережанського районнного суду Тернопільської області від 26 грудня 2018 року було розірвано шлюб між відповідачкою та ОСОБА_6 ..
Із свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_3 виданого 21 лютого 2019 року Бережанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області вбачається, що відповідачка 21 лютого 2019 року вдруге зареєструвала шлюб із гр. ОСОБА_8 , після чого змінила своє прізвище " ОСОБА_9 " на прізвище чоловіка " ОСОБА_10 ".
Із довідки-характеристики Лапшинської сільської ради, Бережанського району, Тернопільської області за № 296 від 21 травня 2019 року вбачається, що відповідачка змінила місце свого проживання з с. Лапшин, Бережанського району, Тернопільської області на місце проживання за адресою : АДРЕСА_1 .
04 червня 2019 року службою у справах дітей районної державної адміністрації було проведено обстеження житлово-побутових умов проживання відповідачки за вище вказаною адресою та з"ясовано, що будинок є придатним для проживання дітей, про що свідчить акт обстеження умов проживання від 04 червня 2019 року за № 17/07-7.
Із листа центру соціальних служб для сім"ї, дітей та молоді районної державної адміністрації від 18 липня 2019 року за № 190, вбачається, що матір змінила своє ставлення щодо виховання та розвитку дітей.
21 серпня 2019 року Орган опіки та піклування Бережанської районної державної адміністрації надав висновок № 01-914/01-18 "Про доцільність поверненя дітей, позбавлених батьківського піклування : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до матері ОСОБА_4 ..
За таких обставин суд приходить до висновку про відповідність та доцільність повернення малолітніх дітей, до матері ОСОБА_4 , з якою діти проживали до їх відібрання.
З моменту відібрання дитини, діти утримуються в Тернопільському обласному спеціалізованому будинку дитини, звідки її потрібно передати на виховання та утримання матері.
Враховуючи вищевикладені обставини та норми чинного законодавства, суд вважає обґрунтованими, правомірними та законними позовні вимоги Органу опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА, у зв`язку з чим позовна заява про повернення дітей до матері підлягає задоволенню та рішення слід допустити до негайного виконання.
Керуючись ст.ст.150-153, 155, 163 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 11-12, 14 Закону України Про охорону дитинства , ст.ст. 3, 10, 11, 57-60, 157, 169, 197, 208, 209, 212-215, 218, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву Органу опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА в інтересах дітей : ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про повернення відібраних дітей до матері - задовольнити.
Повернути матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жительці АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 , паспорт № НОМЕР_5 вид. 28.03.2019 року органом № 6111 , відібраних малолітніх дітей, позбавлених батьківського піклування : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , які перебувають на вихованні та утриманні в Тернопільському обласному спеціалізованому будинку дитини в м. Тернопіль по АДРЕСА_2 .
Допустити негайне виконання судового рішення
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Бережанський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення. Повний текст рішення складено 04 грудня 2019року.
Суддя В.І.Шміло
Суд | Бережанський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2019 |
Оприлюднено | 09.12.2019 |
Номер документу | 86168748 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бережанський районний суд Тернопільської області
Шміло В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні