Рішення
від 27.11.2019 по справі 909/867/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.11.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/867/19

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М.,

секретар судового засідання Кричовський Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк"

до відповідача: Приватного підприємства "Аресконт"

про: зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги,

представники сторін в судове засідання не з`явилися;

Встановив: Акціонерне товариство Комерційний Банк "ПриватБанк" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Приватного підприємства "Аресконт" про зобов`язання відповідача визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу підприємства кредиторські вимоги АТ КБ "Приватбанк" в розмірі 262481,34 грн., з яких: 240820,23 грн. - заборгованість за кредитом, 15752,30 грн. - заборгованість за відсотками, 5908,81 грн. - заборгованість по комісії.

Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

22.08.2019 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 03.09.2019 (ухвала про відкриття провадження у справі від 22.08.2019).

Хід підготовчого провадження викладено у наявних в матеріалах справи ухвалах суду та протоколах судових засідань; 22.10.2019 суд постановив ухвалу, без виходу до нарадчої кімнати, якою продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів.

12.11.2019 суд постановив закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 27.11.2019 (ухвала суду від 12.11.2019).

Відповідач жодного разу в судове засідання не з`явився, своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався, явки в судове засідання уповноваженого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив; про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Ухвали суду від 22.08.2019, 03.09.2019, 25.09.2019, 23.10.2019 та від 12.11.2019 повернулися до Господарського суду Івано-Франківської області з відміткою пошти "адресат відсутній".

Ухвали направлялися відповідачу, згідно вимог ст.120 ГПК України, рекомендованою кореспонденцією за адресою, вказаною позивачем в позовній заяві та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Факт не отримання копії ухвал, які суд, з дотриманням вимог процесуального закону, надсилав відповідачу за належною адресою та які повернулися в суд у зв`язку з їх неотриманням адресатом, свідчить про суб`єктивну поведінку сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.

Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Згідно ч.2 ст.42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи.

Як вбачається із ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

27.11.2019 представники сторін в судове засідання не з`явилися; про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.

27.11.2019 розгляд справи по суті завершено.

Позиція позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення умов укладеного між сторонами договору, відповідач не повернув позивачу надані йому в кредит грошові кошти та не сплатив у повному обсязі проценти за користування ними, в зв`язку з чим станом на 19.06.2019 заборгованість ПП "Аресконт" становить 262481,34 грн., з яких: 240820,23 грн. - заборгованість за кредитом, 15752,30 грн. - заборгованість за відсотками, 5908,81 грн. - заборгованість по комісії.

Після внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про перебування ПП "Аресконт" в стані припинення, позивач звернувся до ліквідаційної комісії відповідача з заявою про включення до проміжного ліквідаційного балансу своїх вимог, однак жодного повідомлення про визнання чи не визнання кредиторських вимог від відповідача не надходило.

Позивач стверджує, що ухилення ліквідаційної комісії ПП "Аресконт" від розгляду кредиторських вимог АТ КБ "ПРИВАТБАНК" та включення їх до ліквідаційного балансу призводить до того, що Банк (кредитор) фактично перебуває у стані правової невизначеності щодо своїх прав.

Матеріально-правовою підставою позову визначені стаття 193 Господарського кодексу України, статті 104, 106, 107, 526, 530, 549, 611, 1048, 1049, 1054 Цивільного кодексу України.

Позиція відповідача.

Згідно з ухвалою про відкриття провадження у справі від 22.08.2019 судом встановлений відповідачу строк для надання відзиву на позов і всіх наявних у нього доказів, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідач відзиву на позов або будь-яких заперечень на позов не надіслав, своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався, явки в судове засідання уповноваженого представника не забезпечив.

Обставини справи. Оцінка доказів.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України в сукупності всі докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.

18.08.2011 Приватним підприємством "Аресконт" підписано заяву про відкриття поточного рахунку, відповідно до умов якої відповідач приєднався до Умов та правил надання банківських послуг, тарифів банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із заявою складають договір банківського обслуговування № б/н від 18.08.2015 та взяв на себе зобов`язання виконувати умови договору.

Відповідно до Договору було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок НОМЕР_1 , в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".

Згідно з п. 3.2.1.1.16. Умов - при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та / або 'Підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банка та Клієнта.

Згідно з п.3.2.1.1.3 Умов - кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.

Відповідно до п. 3.2.1.1.8. Умов - Проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода").

Пункт 3.2.1.1.6. Умов зазначає, що Ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядки шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені Засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення |або інших).

Свої зобов`язання за договором Позивач виконав в повному обсязі, надавши Відповідачу кредитний ліміт в розмірі 250000,00 грн.

Відповідач належним чином договірні зобов`язання не виконував, у зв`язку з чим на поточному рахунку ПП "Аресконт", станом на 19.06.2019, утворилася заборгованість в розмірі 262481,34 грн., в тому числі: 240820,23 грн. - заборгованість за кредитом, 15752,30 грн. - заборгованість за відсотками, 5908,81 грн. - заборгованість по комісії.

АТ КБ "ПриватБанк" дізналося з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що ПП "Аресконт" (ЄДРПОУ 33162207) перебуває в стані припинення в результаті ліквідації, строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи. Позивач направив на юридичну адресу відповідача заяву з кредиторськими вимогами №20190611РВ0000000401 від 24.06.2019 (а.с.38-39); даний факт підтверджується копією опису вкладення до цінного листа та фіскальним чеком (а.с.40).

Вищевказану заяву вручено нарочно Відповідачу(дані із сайту ПАТ "Укрпошта"), проте жодного повідомлення від ПП "Аресконт" про визнання чи не визнання кредиторських вимог не надходило.

З огляду на вищевикладене, позивач звернувся до Господарського суду з позовом про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

Предметом даного спору є вимога про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги.

У відповідності до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Частинами 3,4 ст.105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісією з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Відповідно до ч.6 ст.105 Цивільного кодексу України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів, соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Частиною 8 статті 111 Цивільного кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Згідно з приписами ч.3 ст. 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.

Проте, при зверненні із позовом, позивачем не враховано обставин щодо стану процедури припинення юридичної особи.

Так, 25.09.2019, судом здійснено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 1005782535 і встановлено, що 04.07.2019 внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу або державного органу про відміну рішення щодо припинення юридичної особи (а.с. 175).

За наведених обставин, враховуючи наявність рішення засновників (учасників) юридичної особи про відміну рішення щодо припинення юридичної особи, у суду відсутні правові підстави для задоволення позову.

При цьому суд звертає увагу позивача, що Акціонерне товариство Комерційний Банк "ПриватБанк" вправі звернутися до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом про стягнення заборгованості з Приватного підприємства "Аресконт".

Судові витрати.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 1921,00 грн.

За правилами, встановленими ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на відмову в позові, судовий збір покладається на позивача. Керуючись ст. 8, 124 Конституції України, ст. 2, 13, 73, 76-79, 86, 129, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

у позові Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк" до Приватного підприємства "Аресконт" про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги - відмовити.

Судовий збір в розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) залишити за позивачем.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 09.12.2019.

Суддя Л. М. Неверовська

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення27.11.2019
Оприлюднено09.12.2019
Номер документу86174873
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/867/19

Рішення від 27.11.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Неверовська Л. М.

Ухвала від 12.11.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Неверовська Л. М.

Ухвала від 23.10.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Неверовська Л. М.

Ухвала від 25.09.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Неверовська Л. М.

Ухвала від 03.09.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Неверовська Л. М.

Ухвала від 22.08.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Неверовська Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні