Рішення
від 03.12.2019 по справі 922/3238/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/3238/19

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Суслової В.В.

при секретарі судового засідання Помпі К.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5) в особі регіональної філії "Південна залізниця" АТ "Українська залізниця" (61052, м. Харків, вул. Євгена Котляра, 7) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Евро Инвест" (61052, м. Харків, вул. Мала Панасівська, 2) про стягнення коштів за участю представників:

позивача - Жиленко Х.О., дов. від 07.10.2019 р.;

відповідача - не з`явився;

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Південна залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕВРО ИНВЕСТ" про стягнення неустойки у сумі 60147,60 грн. Судові витрати позивач також просить покласти на відповідача.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 04.10.2019 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: доказів на підтвердження відправлення на адресу відповідача копії позовної заяви і доданих до неї документів (опис вкладення у поштове відправлення в оригіналі); зазначення вірної адреси відповідача.

16.10.2019 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків (вх. №24661) разом з документами, зазначеними в ухвалі суду від 04.10.2019.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 17.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 922/3238/19 з повідомленням сторін; призначено розгляд справи в судовому засіданні на 07.11.2019 о 11:40 год.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 07.11.2019 відкладено судове засідання на 03.12.2019 о 11:20 год.

В призначене судове засідання 03.12.2019 з`явився представник позивача, який підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач у призначене судове засідання не з`явився, правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, відзив на позов не надав. Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 17.10.2019 повернута на адресу суду з позначкою пошти "За закінченням встановленого строку зберігання".

Згідно зі ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням юридичної особи ТОВ "ЕВРО ИНВЕСТ" є: 61052, м. Харків, вул. Мала Панасівська, буд.2.

Ухвали суду у справі № 922/3238/19 були направлені відповідачу на адресу вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є належним повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи.

Крім того, у даному випадку суд враховує, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач так і не скористався наданими йому процесуальними правами, а за висновками суду у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.

31 березня 2014 року між регіональним відділенням Фонду державного майна в Харківській області та Товариством з обмеженою відповідальністю ЕВРО ИНВЕСТ (далі - Орендар, або Відповідач) був укладений договір № 5715-Н про оренду нерухомого майна (далі - договір).

Відповідно до п.1.1 Договору Відповідачем прийнято в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно: частину майданчика першого поверху зони відпочинку з фонтанним комплексом (інд. №085057, літ А-1) (далі - майно) загальною площею 114,2 кв.м, за адресою: м. Харків, пл. Привокзальна, 1-а, що перебуває на балансі відокремленого підрозділу Господарська служба державного підприємства Південна залізниця (далі - Балансоутримувач).

З 01.12.2015 року розпочата господарська діяльність публічного акціонерного товариства Українська залізниця , яке утворено на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, що реорганізовані шляхом злиття, відповідно до ч. 6 ст.2 Закону України Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування , постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 Про утворення публічного акціонерного Українська залізниця , Статуту ПАТ Укрзалізниця , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735. ПАТ Укрзалізниця є правонаступником усіх прав і обов`язків Укрзалізниці і підприємств залізничного транспорту.

Відповідно до статті 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 284 Господарського кодексу України, реорганізація Орендодавця не є підставою для зміни або розірвання договору оренди. '

У зв`язку з утворенням публічного акціонерного товариства Українська залізниця та на підставі ст.15 Закону України Про оренду державного та комунального майна 22.02.2016 між Позивачем та Відповідачем було укладено додатковий договір № П/НА-16251НЮ до договору оренди нерухомого майна від 31.03.2014 №5715-Н.

Пунктом 1 додаткового договору визначено, що Орендодавцем майна, визначеного договором оренди від 31.03.2014 № 5715-Н є ПАТ Укрзалізниця.

Усі інші умови договору, не порушені даним додатковим договором, залишаються без змін.

Додатком № 2 до додаткового договору є акт приймання передачі орендованого майна від Орендодавця Орендарю.

Згідно пункту 7 додаткового договору: Цей договір набирає чинності з дня його підписання сторонами та застосовується до відносин, що виникли між Сторонами з 01 грудня 2015 року .

Таким чином, з 01.12.2015 Орендодавцем за договором оренди стало публічне акціонерне товариство Українська залізниця в особі регіональної філії Південна залізниця .

Постановою Кабінету міністрів України від 31.10.2018 № 938 змінено тип публічного акціонерного товариства Українська залізниця з публічного на приватне та перейменовано його в акціонерне товариство Українська залізниця .

Об`єкт оренди обліковується на балансі Позивача, а саме виробничого підрозділу Господарська служба регіональної філії Південна залізниця публічного акціонерного товариства Українська залізниця .

Додатковими договорами №1 від 30.03.2016 - № 9 від 02.01.2018 сторони продовжували термін дії договору до 31 березня 2018 включно (п.10.1 договору).

Згідно пункту 3.11 договору визначено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди, Орендар сплачує орендну плату дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції.

Пунктом 10.11 договору визначено, якщо Орендар не виконує обов`язку щодо повернення орендованого майна, Орендодавець має право вимагати від Орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення.

Пунктом 10.10 договору оренди визначено, що майно вважається поверненим Балансоутримувачу з моменту підписання Сторонами акта приймання-передавання. Обов`язок щодо складання акта приймання - передавання про повернення майна покладається на Орендодавця.

Договір оренди припинив свою дію з 01.04.2018 року, проте акт приймання- передачі майна з оренди Відповідачем (Орендарем) не був підписаний та Позивачу не повернутий.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 13.03.2019 по справі № 922/3292/18 за позовом ПАТ Укрзалізниця в особі регіональної філії Південна залізниця до ТОВ ЕВРО ИНВЕСТ про виселення з займаного приміщення та стягнення неустойки позовні вимоги АТ Укрзалізниця задоволено в повному обсязі. Виселено товариство з обмеженою відповідальністю ЕВРО ИНВЕСТ (код ЄДРПОУ 37379307) з займаних нежитлових приміщень, які розташовані у напівпідвалі першого поверху зони відпочинку з фонтанним комплексом (інв. № 085057, літ.А-1), загальною площею 114,2 кв.м, за адресою: 61052, м. Харків, пл. Привокзальна, 1-а, що перебувають на балансі структурного підрозділу Господарська служба регіональної філії Південна залізниця акціонерного товариства Українська залізниця та стягнуто неустойку по Договору за період з травня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 124 448 грн. 20 коп.

Враховуючи те, що період з жовтня 2018 року по листопад 2018 року залишився поза межами попередніх позовних вимог зі стягнення неустойки за Договором, позивач звернувся до суду з відповідним позовом, в якому просить стягнути з відповідача неустойку у сумі 60147,60 грн. за період жовтень 2018 року - листопад 2018 року.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно із ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється (ч. 2 ст. 795 ЦК України).

Оскільки строк дії Договору закінчився з 01.04.2018, відповідач зобов`язаний був повернути позивачу об`єкт оренди шляхом підписання сторонами акта приймання-передачі, проте, акт приймання - передачі майна з оренди Відповідачем (Орендарем) не був підписаний та Позивачу не повернутий.

Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 2 ст.785 ЦК України передбачено, що якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Пунктом 10.11 договору визначено, якщо Орендар не виконує обов`язку щодо повернення орендованого майна, Орендодавець має право вимагати від Орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення.

Як було вище зазначено, рішенням Господарського суду Харківської області від 13.03.2019 по справі № 922/3292/18 за позовом ПАТ Укрзалізниця в особі регіональної філії Південна залізниця до ТОВ ЕВРО ИНВЕСТ про виселення з займаного приміщення та стягнення неустойки позовні вимоги АТ Укрзалізниця задоволено в повному обсязі. Виселено товариство з обмеженою відповідальністю ЕВРО ИНВЕСТ (код ЄДРПОУ 37379307) з займаних нежитлових приміщень, які розташовані у напівпідвалі першого поверху зони відпочинку з фонтанним комплексом (інв. № 085057, літ.А-1), загальною площею 114,2 кв.м, за адресою: 61052, м. Харків, пл. Привокзальна, 1-а, що перебувають на балансі структурного підрозділу Господарська служба регіональної філії Південна залізниця акціонерного товариства Українська залізниця та стягнуто неустойку по Договору за період з травня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 124 448 грн. 20 коп.

Проте, період з жовтня 2018 року по листопад 2018 року залишився поза межами попередніх позовних вимог зі стягнення неустойки за Договором.

Враховуючи вказане, звертаючись до суду з позовом, позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача неустойки в розмірі 60147,60 грн. нарахованої за період жовтень 2018 року - листопад 2019 року.

З огляду на прострочення відповідачем зобов`язань щодо повернення орендованого майна після спливу строку дії договору, суд приходить до висновку, що позивачем обгрунтовано заявлено вимогу про стягнення з відповідача 60147,60 грн. неустойки за період жовтень 2018 року - листопад 2019 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги не надання відповідачем доказів на спростування обставин доведених позивачем, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача неустойки в розмірі 60147,60 грн. є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи приписи ст. 129 Господарського процесуального кодексу України та те, що спір виник з вини відповідача, судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 46, 73, 74, 80, 86, 129, 238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕВРО ИНВЕСТ" (61052, м. Харків, вул. Мала Панасівська, 2, код ЄДРПОУ 37379307) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Південна залізниця" АТ "Українська залізниця" (61052, м. Харків, вул. Євгена Котляра, 7, код ЄДРПОУ 40081216) неустойку в сумі 60147, 60 грн., витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та п.п. 17.5 п. 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги через Господарський суд Харківської області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Акціонерне товариство "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Південна залізниця" АТ "Українська залізниця" (61052, м. Харків, вул. Євгена Котляра, 7, код ЄДРПОУ 40081216).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕВРО ИНВЕСТ" (61052, м. Харків, вул. Мала Панасівська, 2, код ЄДРПОУ 37379307).

Повне рішення складено "06" грудня 2019 р.

Суддя В.В. Суслова

справа № 922/3238/19

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.12.2019
Оприлюднено10.12.2019
Номер документу86175587
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/3238/19

Рішення від 03.12.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

Ухвала від 07.11.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

Ухвала від 17.10.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

Ухвала від 04.10.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні