ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року
м. Черкаси справа № 925/1278/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., із секретарем Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - Пасічник О.В. адвокат за довіреністю; відповідача - Грушевська О.М. за посадою, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» до Відділу освіти Корсунь - Шевченківської районної державної адміністрації про стягнення 123763,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 123763,00 грн заборгованості за договором №Ч/2019/04 постачання природного газу від 16.04.2019.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що на виконання укладеного між сторонами договору поставки природного газу відповідач не виконав взяті на себе грошові зобов`язання щодо оплати вартості придбаного та отриманого природного газу.
Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач відзиву на позов не надав.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав і просив суд їх задовольнити повністю з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених вимог не заперечував.
Суд, вислухавши представників сторін, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача боргу , що виник в результаті неналежного виконання умов договору постачання природного газу.
З матеріалів справи вбачається, що 16.04.2019 між сторонами був укладений договір постачання природного газу № Ч/2019/04 (далі - Договір).
За умовами цього договору позивач (Постачальник) зобов`язався передати у власність відповідачу (Споживачу) природний газ в обсягах, за ціною та у порядку, передбачених Договором, а відповідач зобов`язався прийняти газ та оплатити Постачальнику його вартість у розмірах, строки, порядку та на умовах, передбачених Договором.
П.4.3 Договору визначено, що приймання - передача газу, поставленого Постачальником та прийнятого Споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою щомісячних Актів приймання - передачі, які є невід`ємними частинами цього Договору і які є підставою для проведення Споживачем остаточних розрахунків за поставлений природний газ у звітному місяці.
Відповідно до умов п.3.1 Договору Споживач зобов`язаний оплатити вартість місячного обсягу природного газу на рахунок Постачальника до 15 (п`ятнадцятого) числа місяця, наступного за звітним (місяцем поставки).
Пп.1 п.5.1.3. Договору передбачає, що Споживач зобов`язаний забезпечувати повну та своєчасну оплату поставленого природного газу відповідно до умов цього Договору.
Згідно п. 10.1. Договір набирає чинності з дня його підписання Сторонами і діє по 31.12.2019 року, але в будь - якому разі до проведення повних розрахунків за фактично поставлений газ.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов Договору позивачем було передано, а відповідачем прийнято природний газ у січні 2019 року обсягом 10 762 м куб. на загальну суму 123 763,00 грн, що підтверджується Актом приймання - передачі природного газу № 00000000794 від 31.01.2019, підписаний повноважними особами сторін та скріплений печатками установ.
Відповідно до умов Договору відповідач повинен був здійснити остаточний розрахунок до 15 лютого 2019 року.
Станом на дату подачі позову до суду заборгованість відповідача перед позивачем по грошових розрахунках відповідно Договору складає 123763,00 грн.
17.05.2019 відповідач направив позивачу лист про те, що станом на 17.05.2019 рахується кредиторська заборгованість по розрахунках за спожитий газ в сумі 123763 грн. згідно Договору, і оскільки органами Державної казначейської служби йому було відмовлено у реєстрації вказаного Договору, то позивач просив відповідача направити позов до господарського суду для вирішення питання щодо оплати заборгованості.
За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).
Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Ч.1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 526, 530, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення.
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Суд враховує, що відповідач у своїй діяльності керується Бюджетним кодексом України, яким визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів).
Бюджетне асигнування, це повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження.
Бюджетне зобов`язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду. Після закінчення бюджетного періоду усі бюджетні призначення втрачають чинність.
Бюджетний період в Україні становить один календарний рік, який триває з 1 січня по 31 грудня одного року. Бюджетний період відповідає стадії виконання бюджету та охоплює період, на який затверджується бюджет, а за особливими обставинами - на інший період. Це положення будується на конституційній нормі (ст. 96 Конституції України), згідно з якою Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період із 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період.
Судом встановлено, що господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору постачання природного газу №Ч/2019/04 від 16.04.2019. Даний договір виходячи з його умов, є договором поставки.
Свої зобов`язання за цим договором позивач виконав належним чином та поставив відповідачу природний газ на суму 123763,00 грн.
Факт належного виконання позивачем договірних зобов`язань по вище зазначеному Договору підтверджується Актом приймання-передачі природного газу за січень 2019 р. обсягом 10,762 тис.куб.м, підписаним повноважними особами та скріплений печатками установ.
Відповідачем факт належного виконання позивачем цього Договору не оспорюється.
Таким чином, в порушення вимог ст.ст. 525, 526, 530, 692 ЦК України відповідач свої зобов`язання щодо оплати вартості поставленого природного газу належним чином не виконав, заборгувавши позивачу станом на 17.05.2019 123763,00 грн.
За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказів належного виконання умов вищевказаного Договору відповідач до суду не подав.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення, і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 123763,00 грн. боргу за поставлений позивачем природний газ по Договору постачання природного газу №Ч/2019/04 від 16.04.2019.
З відповідача на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 126, 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відділу освіти Корсунь - Шевченківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 02147078; вул.Шевченка,35, м.Корсунь-Шевченківський, Черкаська область,19402) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» (код ЄДРПОУ 36716332; пров.Рильський,буд.4, м.Київ, 01021) - 123 763,00 грн. (сто двадцять три тисячі сімсот шістдесят три грн.) та 1921 грн.(одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн.) витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 06.12.2019.
СУДДЯ К.І.Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2019 |
Оприлюднено | 11.12.2019 |
Номер документу | 86209858 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні