2/130/939/2019
130/1946/19
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" грудня 2019 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Шепеля К.А.
за участі секретаря судового засідання Бондар С.В.
розглянувши без участі сторін в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом адвоката Полігаса Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Почапинецької сільської ради Жмеринського району про визнання права на спадкове майно за заповітом, -
приходить до такого.
Позиція позивача.
Представник позивача 19 вересня 2019 року звернувся до суду з цим позовом в інтересах позивача ОСОБА_1 і вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Почапинці Жмеринського району помер ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина у виді права на земельну частку (пай), площею 2,67 в умовних кадастрових гектарах, яка належала померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №058161. Спадщину після його смерті прийняла його дружина - ОСОБА_3 в порядку статті 549 ЦК України в редакції 1963 року, шляхом вступу в фактичне володіння та управління спадковим майном померлого. ОСОБА_3 27 січня 1998 року склала заповіт на користь позивача, відповідно до якого заповіла останній все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті і на що вона за законом матиме право. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла в с. Почапинці Жмеринського району. Інші спадкоємці за законом, в тому числі і на обов`язкову частку в спадщині, чи за заповітом відсутні. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у виді земельної частки (паю), який вона успадкувала від чоловіка ОСОБА_2 , а також у виді земельної частки (паю), площею 2,67 в умовних кадастрових гектарах, яка належала померлій на підставі сертифікату на земельну частку (пай) черії ВН 058162. Сертифікати на земельні частки (паї) серії ВН 058161 та ВН 058162 було втрачено, відповідне оголошення про це було опубліковано позивачем в газеті "Наша газета". Позивач звернулась до нотаріальної контори з приводу отримання свдоцтва про право на спадщину за заповітом, однак отримала відмову у вичненні нотаріальної дії, оскільки правовстановлюючі документи на вищевказане спадкове майно відсутні. Тому позивач звернулась до суду і просила визнати за нею право на вищезазначені земельні частки (паї) на території Почапинецької сільської ради в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 ..
На обгрунтування своєї позиції позивач надала копії документів, які підтверджують смерть ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , копію документів, які підтверджують, що за ними рахуються земельні частки (паї) на території Почапинецької сільської ради, копію заповіту ОСОБА_3 , а також копію постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Позиція відповідача.
Представник відповідача Почапинецької сільської ради відзиву на позов не надав, в судове засідання не з`явився. Відповідно до частини першої статті 281 ЦПК України 10 грудня 2019 року судом було постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Згідно з частиною другою статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки розгляд справи відповідно до положень цього Кодексу здійснювався судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Справа передана до провадження судді 19 вересня 2019 року, що видно з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями (а.с.34).
Ухвалою від 24 вересня 2019 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.35).
Підготовче провадження закрите ухвалою суду від 15 жовтня 2019 року, а справа призначена до судового розгляду (а.с.44).
Ухвалою від 11 листопада 2019 року судове засідання по справі було відкладено у зв`язку із неявкою сторін (а.с.49).
Встановлені судом обставини та зміст спірних правовідносин.
Досліджуючи факти та питання права, що лежать в основі спору, суд встановив, що відповідно до копій свідоцтв про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Почапинці Жмеринського району Вінницької області; ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Почапинці Жмеринського району Вінницької області (а.с.8, 9).
Згідно з копією свідоцтва про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були подружжям, вони одружилися 1 квітня 1975 року (а.с.10).
Відповідно до копії заповіту ОСОБА_3 , вона заповіла позивачу все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті і на що вона за законом матиме право (а.с.11).
Згідно з довідкою виконкому Почапинецької сільської ради від 12 серпня 2019 року №656, позивач дійсно прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , а саме вступила в фактичне володіння та управління майном померлої (а.с.12).
Відповідно до довідки виконкому Почапинецької сільської ради від 11 вересня 2019 року №747 після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла його дружина ОСОБА_3 , а саме вступила в фактичне володіння та управління майном померлого (а.с.13).
Відповідно до інформації відділу у Жмеринському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області за ОСОБА_2 рахується земельна частка (пай) ділянка № НОМЕР_1 , загальною площею 2,7367 га, в тому числі рілля - 2,6455 га та багаторічні насадження - 0,0912 га на території Почапинецької сільської ради Жмеринського району (а.с.14-15).
Відповідно до інформації відділу у Жмеринському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області за ОСОБА_3 рахується земельна частка (пай) ділянка № НОМЕР_2 , загальною площею 2,7290 га, в тому числі рілля - 2,6455 га та багаторічні насадження - 0,0835 га на території Почапинецької сільської ради Жмеринського району (а.с.16-17).
Згідно з копією Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) сертифікати, які були видані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , зареєстровані 9 жовтня 1997 року за номерами 263 та 264 (а.с.18).
Відповідно до копії розпорядження голови Жмеринської РДА від 17 вересня 2004 року №449 "Про затвердження технічої документації із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (місцевості) власникамземельних часток (паїв), передачу їх у власність та видачу державних актівна право власності на земельні ділянки із земель колективної власності колишнього КСП ім. Дзержинського с. Почапинці" та Списку громадян-членів колишнього КСП ім. Дзержинського с. Почапинці Жмеринського району Вінницької області, які померли і їх земельні частки (паї) передаються у власність спадкоємцям по мірі оформлення права на спадщину, за ОСОБА_2 рахується земельна ділянка № НОМЕР_1 , загальною площею 2,7367 га, в тому числі рілля - 2,6455 га та багаторічні насадження - 0,0912 га на території Почапинецької сільської ради Жмеринського району; за ОСОБА_3 рахується земельна ділянка № НОМЕР_2 , загальною площею 2,7290 га, в тому числі рілля - 2,6455 га та багаторічні насадження - 0,0835 га на території Почапинецької сільської ради Жмеринського району (а.с.19, 20).
Відповідно до копії газети "Наша газета" позивач розмістила оголошення про втрату сертифікатів на земельну частку (пай) серії ВН 058162 на ім`я ОСОБА_3 та серії ВН №058161 на ім`я ОСОБА_2 (а.с.21).
Відповідно до копій витягів зі спадкового реєстру заповітів та спадкових справ ОСОБА_2 заповіту на випадок своєї смерті не залишив, спадкова справа після його смерті не заводилася (а.с.28); заповіт, який за життя склала ОСОБА_3 на користь позивача, є чинним, спадкова справа не заводилася (а.с.23-27).
Згідно з постановою державного нотаріуса Жмеринської районної державної нотаріальної контори від 17 вересня 2019 року, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні частки (паї), розташовані на території Почапинецької сільської ради, після смерті ОСОБА_3 , оскільки правовстановлюючі документи на земельні частки (паї) відсутні (а.с.22).
Згідно з листом завідувача Державного нотаріального архіву від 30 вересня 2019 року, спадкові справи після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не заводилися (а.с.40).
Відповідно до листа завідувача Жмеринської районної державної нотаріальної контори від 27 вересня 2019 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася (а.с.41).
Оцінюючи вищеперераховані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів відповідно до вимог статті 89 ЦПК України, суд згідно з положеннями статей 77, 78, 79, 80 цього ж Кодексу вважає ці докази належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані у встановленому законом порядку, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, а також визнані відповідачем.
Надані позивачем та її представником докази прийняті судом до уваги, підстав для їх відхилення не вбачається. Кожний аргумент, наведений представником позивача, відноситься до предмета спору, обґрунтований з огляду на законодавство і містить підстави для задоволення позову.
Юридична кваліфікація встановлених обставин.
Оскільки спадщина після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відкрилась до 2004 року, то при вирішенні справи суд застосовує положення ЦК УРСР в редакції 1963 року.
Відповідно до статті 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Згідно зі статтею 525 ЦК УРСР, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Відповідно до статтей 526, 527 ЦК УРСР місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини. Спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.
Згідно зі статтею 548 ЦК УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до статті 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).
Згідно з частиною першою статті 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Таким чином позивач є спадкоємцем ОСОБА_3 за заповітом.
Відповідно до статті 5 ЗК України (в редакції 1990 року) кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу. Право на земельну частку може бути передано у спадщину в порядку і на умовах, передбачених цивільним законодавством щодо успадкування майна, та статутом відповідного колективного підприємства. За відсутності спадкоємців переважне право на земельну частку мають члени цих підприємств, кооперативів і товариств.
Відповідно до статті 116 ЗК України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частин першої, другої третьої та п`ятої статті 25 ЗК України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю). Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій. Землі у приватну власність особам, зазначеним у частині першій цієї статті, передаються безоплатно. Особи, зазначені у частині першій цієї статті, мають гарантоване право одержати свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості).
Згідно з частиною другою статті 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належить зокрема рілля. Згідно з частиною третьою статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення, зокрема особистого селянського господарства, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України.
Висновки суду.
Таким чином суд дійшов висновку, що право позивача на спадкування належного ОСОБА_3 права на земельні частки (паї) підлягає поновленню, що стало підставою її звернення до суду з цим позовом, враховуючи при цьому його доведеність та відсутність у відповідача об`єктивних підстав для заперечення проти позову. Тому суд вважає, що позов слід задовольнити.
Керуючись статтями 263, 264, 265 ЦПК України, на підставі статей 524, 525, 526, 527, 548, 549 ЦК УРСР, статей 1218, 1235 ЦК України, статтей 22, 25, 116 ЗК України, суд, -
у х в а л и в :
Позов адвоката Полігаса Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Почапинецької сільської ради Жмеринського району про визнання права на спадкове майно за заповітом задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право в порядку спадкування за заповітом на земельну частку (пай): земельну ділянку № НОМЕР_2 , загальною площею 2,7290 га, в тому числі рілля - 2,6455 га та багаторічні насадження - 0,0835 га, на території Почапинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, які рахуються за ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Почапинці Жмеринського району Вінницької області.
Визнати за ОСОБА_1 право в порядку спадкування за заповітом на земельну частку (пай): земельну ділянку № НОМЕР_1 , загальною площею 2,7367 га, в тому числі рілля - 2,6455 га та багаторічні насадження - 0,0912 га, на території Почапинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, які рахуються за ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину після якого прийняла ОСОБА_3 , яка, не оформивши свої спадкових прав, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Почапинці Жмеринського району Вінницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідач може подати заяву про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня отримання копії заочного рішення.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Імя (найменування) сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , картка платника податків НОМЕР_3 , громадянка України, паспорт серії НОМЕР_4 , мешканка АДРЕСА_1 .
Відповідачі: Почапинецька сільська рада Жмеринського району, код ЄДРПОУ 04330409, місцезнаходження вул. Садова, 1, с. Почапинці Жмеринського району Вінницької області.
Повний текст рішення складено 10 грудня 2019 року.
Головуючий суддя Костянтин Шепель
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2019 |
Оприлюднено | 11.12.2019 |
Номер документу | 86210149 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Шепель К. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні